Київщина на старих фото

3 Кві, 20:00

828

Київщина на старих фото: 10 знакових місць, що зберігають голос століть

Вони бачили війни й революції, прогрес і руйнацію, злети та забуття. Сьогодні – спокійні, сільські або провінційні, а колись – епіцентри подій, наукові центри, духовні осередки чи виробничі гіганти. Ми зібрали 10 старовинних фото зі знакових місць Київщини, які варто побачити хоча б раз – разом з історіями, які стоять за ними.

Село Березна. Палац Подгорських

Колись величний, нині майже зниклий. Маєток став жертвою грабунків у 1917-1920-х роках. Частина родинної історії була втрачена назавжди, але родова усипальниця Подгорських у селі Антонів – збереглася. Палац – символ епохи, яку розтрощила революція.

 Фото початку XX ст. з приватного архіву Ігоря Довбуша. Джерело: «Київщина:сторінки історії».

Кагарлик. Цукровий завод

Побудований ще у 1858 році, завод пережив вибух парової машини (18 загиблих), революційні страйки 1905 року, війни, німецьку окупацію і післявоєнне відновлення. У 2014 – офіційно збанкрутував. Сьогодні – порізаний на металолом. Колишній гігант – як дзеркало всієї історії промисловості України.

Фото на картоні Ісака Урлауба. Джерело: «Київщина:сторінки історії».

Миронівка. Будинок селекційної станції

Цей будинок став початком архітектурного ансамблю Миронівської селекційної станції – потужного наукового осередку аграрної науки, що існує й досі (Миронівський інститут пшениці).

Фото: 1923 рік. Джерело: «Київщина:сторінки історії».

Трипілля. Станція метеоспостережень

Один з об’єктів, що пов’язує регіон із космосом – буквально. Тут вели спостереження за метеорами. Тихе село з древньою історією стало осередком наукових досліджень.

Фото: середина XX ст. Джерело: «Київщина:сторінки історії».

Біла Церква. Торгова площа

Це місце, де колись вирувала торгівля, сходилися шляхи, і формувався характер міста. Біла Церква – одна з найстаріших торгівельних громад Київщини. Також на знімку – будівля «Клубу», ще без сучасного облицювання.

Фото: початок XX ст. Джерело: «Київщина:сторінки історії».

Переяслав. Храм Воскресіння Христа

Один із сакральних центрів Переяслава, зведений на місці легендарного кургану з язичницьким ідолом. Археологи підтверджують: тут стояв християнський храм ще у XII столітті. Місце – буквально на перетині вірувань і епох.

Фото: 1929 рік. Джерело: «Київщина:сторінки історії».

Межигір’я. Спасо-Преображенський монастир

Тисячолітній монастир – духовний центр козацтва, місце поховання ватажків і навіть джерело натхнення для Шевченка. У 1930-х його підірвали радянські війська. Сьогодні – зниклий, але не забутий.

Малюнок 1843 року. Джерело: «Київщина:сторінки історії».

Фастів. Пивоварний завод на річці Унава

Фастів знаний залізницею, але мав і промислову славу. Пивзавод біля Унави – символ старого міського виробництва. На знімках – спокійна течія води, червона цегла і тиха міць.

Фото: початок XX ст. Джерело: «Київщина:сторінки історії».

Ставище. Лікарня, збудована у 1911 році

Проєкт графа Владислава Браницького. Війна завадила добудові, і лише в 1923 році з’явився другий поверх. Один із перших медичних осередків у сільській місцевості Київщини.

Джерело фото: «Київщина:сторінки історії».

Село Синява. Миколаївська церква

Миколаївська церква 1730 року – одна з найстаріших дерев’яних святинь на Київщині. Це єдина збережена п’ятибанна хрещата церква Наддніпрянської школи, яка досі стоїть на старовинних дубових фундаментах і не була переміщена до музею. Ця церква – не просто храм, а живий голос XVIII століття.

Фото опубліковано: Г. Г. Павлуцький. Дерев’яні й кам’яні храми. – К.: 1905 р., с. 109. Джерело: «Київщина:сторінки історії».

Чорно-білі світлини оживляють простір. Вони нагадують: Київщина – це не лише географія, це культурний і історичний код. Те, що не можна забути – і не можна зруйнувати.

Читайте також: Як виглядала Боярка понад сто років тому: прогулянка старими листівками

Фото: «Київщина:сторінки історії».

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.