
18 Лип, 09:00
231
Київстар на зв`язку: що чекає абонентів оператора під час тривалих відключень світла?
Повноцінна робота компаній мобільного зв’язку нині стратегічно важлива для всієї України. Адже під час відключень світла мобільні телефони переходять на стільникові дані, що посилює навантаження на вежі мобільних операторів. Чи буде Україна зі зв`язком «Київщині 24/7» ексклюзивно розповів Віталій Губенко, начальник департаменту операційної підтримки ПрАТ «Київстар».
– Наскільки компанія технічно забезпечена для багатогодинних відключень світла?
– Київстар почав працювати над забезпечення енергоживлення мережі восени 2022 року, ще до того, як всі ми відчули на собі блекаути. За цей час компанія інвестувала понад 1 млрд грн, щоб допомогти мережі справитись з відключеннями.
Станом на липень 2024 на базових станціях встановлено 115 тис. нових акумуляторів (далі АКБ за одну батарею береться номінал АКБ 12 V 100 A*год). Окрім цього 2322 генераторів підтримують роботу ключових об’єктів телеком-мережі Київстару у випадках зникнення електроенергії. Зокрема, у випадках повномасштабних блекаутів всі критично важливі об`єкти, визначені РНБО, забезпечені джерелами живлення для отримання зв`язку протягом як мінімум трьох діб. Але хочу наголосити, що мова йде саме про об’єкти критичної інфраструктури, а не загалом про роботу мережі.
– Цього вистачить?
– На жаль, ні. Повністю зробити мережу енергонезалежною неможливо. Наприклад, частина базових станцій розташована на дахах промислових та інших будівель, на локаціях, де встановлення бензинових чи дизель-генераторів заборонено будівельними нормами. До того ж будь-якому акумулятору потрібен час, щоб підзарядитися, а саме від 4 до 8 годин стабільного енергоживлення залежно від кількості встановлених АКБ для максимального зарядження.
Наразі відключення світла мають непрогнозований характер як за кількістю відключень протягом доби, так і за тривалістю, тому акумулятори не встигають заряджатись. І з такими графіками відключення телеком-оператори та провайдери фіксованого інтернету не завжди можуть забезпечувати безперебійну роботу мережі, попри всі докладені зусилля.
Забезпечити генераторами всі технічні майданчики, де встановлені базові станції, неможливо
– Ми зараз багато чуємо про те, що оператори зобов’язані збільшити кількість генераторів. Але роздавати розпорядження та реально втілювати в життя – це ж не одне й те саме. Компанія планує ще закуповувати генератори?
– Ми й без розпоряджень розуміли, що треба не тільки докупати генератори, а й замінювати ті батареї, які були встановлені раніше. Адже вони з часом теж стають менш ефективні та розряджаються швидше. Нові літієві акумулятори мають кращі характеристики, що дозволить збільшити автономність роботи телеком обладнання без електроенергії до 4 годин і більше. Найближчим часом компанія планує закупити ще 61 766 літієвих акумуляторів для базових станцій.
Також у нас вже погоджена закупівля додаткових 848 стаціонарних генераторів, які мають більші потужності у порівнянні з переносними генераторами. Це, звісно, зробить мережу менш залежною, але, повторюсь: забезпечити генераторами всі технічні майданчики, де встановлені базові станції, неможливо.
– Чи закуповувала компанія додаткове обладнання для забезпечення зв`язку під час відсутності електроенергії? Зокрема, цікавить Київ та область.
– Так, як і казав раніше, компанія від початку повномасштабного вторгнення інвестувала в закупівлю та обслуговування понад 1 млрд грн. Проте сказати, в яких саме регіонах скільки генераторів стоїть, ми не можемо з питань безпеки. Але все, що від нас вимагало РНБО, ми виконали – ще наприкінці минулого року. Зараз наше завдання – встановити додаткові генератори та оновити батареї.
– Скільки часу може протриматися ваш мобільний зв`язок у разі блекауту?
– Неможливо сказати скільки гарантовано будуть тримати батареї й скільки буде зв’язок. Як я казав вище, ми встановлюємо батареї, які мають працювати близько 4-х годин, але це за умови, що вона була повністю заряджена. На її підзарядку потрібно не менше 6 годин безперебійної зарядки. З теперішніми графіками відключень, гарантувати, що акумулятор працюватиме протягом 4-х годин, неможливо, бо він банально не встигає повноцінно зарядитись.
Щодо тих об’єктів, які заживлені від генераторів, то тут ми постійно контролюємо, щоб вони були заправлені та живили базову станцію. Технічні спеціалісти, відповідальні за підтримку мережі, розпочинають роботу о п`ятій годині ранку. І для підтримки цілодобової роботи обладнання докладають максимально можливі зусилля, протягом дня виїжджаючи на об’єкти з мобільними генераторами. Окрім цього для забезпечення роботи генераторів під час блекаутів вже було використано 1,3 млн літрів дизпалива і понад 0,5 млн літрів бензину.
Не світлом єдиним
– Під час відключень світла, внаслідок масового переходу на мобільний інтернет, різко зростає навантаження на мережі мобільних операторів. Це, своєю чергою, призводить до проблем зі зв’язком. Як ви порадите діяти абонентам, щоб мережа продовжувала працювати?
– Так, дійсно. Коли пропадає світло, люди починають активніше користуватись мобільним інтернетом, що призводить до перевантаження мережі. І як наслідок якість зв’язку суттєво падає. Тому компанія сподівається на розуміння абонентів та їх зважене ставлення до користування послугами зв`язку у випадках тривалих блекаутів.
Важливо, щоб користувачі утримувалися від використання важкого контенту (перегляд відео, здійснення відеодзвінків) через мобільний інтернет, що дозволить зменшити навантаження на базові станції та продовжити їх роботу.
Якщо у населеному пункті відсутня електроенергія, краще спілкуватись за допомогою телефонних дзвінків, SMS і текстових повідомлень у месенджерах.
Також нагадаємо про послугу «Національний роумінг». У разі зникнення сигналу мобільної мережі свого оператора, абонент може спробувати скористатись мережею іншого оператора без додаткової плати й зміни номера. Для цього в налаштуваннях мобільного телефону необхідно обрати автоматичний вибір мережі, а якщо смартфон не реєструється в мережах інших операторів, то обрати вручну іншу доступну мобільну мережу.
Авторка: Наталя Толуб
Фото надані компанією Київстар та Фріпік
Читайте також: «Після російського обстрілу пів року жили з трьома дітьми у саморобному шалаші»: як люди відбудовують свої приватні будинки на Київщині
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: