«Київводоканал» продовжує регулярно фігурувати в корупційних скандалах

28 Бер, 09:55

209

«Київводоканал» продовжує регулярно фігурувати в корупційних скандалах

Структура власності монополій, від яких залежить водопостачання всього міста Києва, досі залишається непрозорою. Про це повідомили в Каштан NEWS.

У лютому цього року Київський водоканал запропонував Кабінету Міністрів підвищити тарифи на воду для киян на третину з 1 квітня та на 15% з 1липня.

Монополісти виправдовують підвищення цін, посилаючись на зменшення обсягів продажу центральної води та водовідведення, зростання цін на електроенергію, реагенти, паливо та мастила, а також на інші труднощі, що впливають на єдине водопостачальне підприємство в столиці.

Тим часом, принаймні з минулого року, «Київводоканал» регулярно фігурує в корупційних скандалах, які розслідують правоохоронні органи. При цьому структура власності стратегічно важливого підприємства, від якого залежить водопостачання всього Києва, залишається, м’яко кажучи, непрозорою.

Насправді, нинішніх власників «Київводоканалу» нелегко відстежити. У розділі “Загальна інформація про компанію” на офіційному сайті гордо заявлено, що це одна з найстаріших компаній в Україні та одна з найпотужніших в Європі, але немає жодної інформації про структуру власності. Не згадується вона і в річному звіті: У 2018 році компанія ще вважала за потрібне вказувати кількість акціонерів та розмір їхніх пакетів акцій, але згодом відмовилася від цієї «поганої» практики.

Нарешті, більш-менш свіжу інформацію про структуру власності «Київводоканалу» можна знайти в повідомленні про зміну директорів від 23 січня 2024 року. Згідно з цим документом, 67% акцій «Київводоканалу» (470311592 простих іменних акцій) належать холдинговій компанії «Київенерго». Згідно з іншим документом від тієї ж дати, 25,46% акцій (178748500 простих іменних акцій) належать територіальній громаді міста Києва в особі Департаменту комунальної власності Київської міської державної адміністрації. Решта акцій, ймовірно, буде розподілена між міноритарними власниками, включаючи нинішніх і колишніх працівників «Київводоканалу» (принаймні, така структура була вказана у річному звіті за 2018 рік).

Тепер перейдемо до контрольного акціонера, вище згаданої холдингової компанії «Київенерго». Основний власник прАТ «Київенерго», на відміну від «Київводоканалу», не приховує своєї структури. Згідно з інформацією на сайті холдингової компанії «Київенерго» , її структура виглядає наступним чином:

  • 60,999999% – територіальна громада Києва в особі того ж Департаменту комунальної власності КМДА;
  • 24,982615% – компанія «Артіо Глобал Інвесторс ЛТД», зареєстрована в Лондоні;
  • 14,016100% – компанія «Денсек Лімітед», зареєстрована на Кіпрі.

Кінцевими бенефіціарами «Artio Global Investors Ltd» та «Densec Limited» є Сергій Геннадійович Суровцев та Дмитро Сергійович Давиденко, громадяни України. На цьому етапі ми можемо зітхнути зполегшенням, що принаймні,вони не є громадянами країни-окупанта.У  відкритих джерелах Сергія Словцева пов’язують з колишнім регіоналом Сергієм Льовочкіним, а блогер Володимир Бондаренко навіть називає його одним з найодіозніших політиків.

Між тим, Словцев та інший партнер «Київенерго» Дмитро Давиденко теж не чужі люди. За даними YouControl, Давиденко свого часу очолював компанію «Смарт ЛТД», що належить Словцеву.

Тепер звернемо увагу на фінансову ситуацію Київського водоканалу, який перебуває у спільній власності Київської міської державної адміністрації та, можливо, двох людей Льовочкіна. Хоч заступник генерального директора компанії і вважає її приватною компанією, київська міська влада вважає «Київводоканал» комунальним підприємством. Зокрема, 20 квітня 2023 року Київська міська рада дозволила підприємству не сплачувати орендну плату за комунальне майно під час воєнного стану та протягом шести місяців після його скасування.

Точніше, 91% основних фондів «Київводоканалу» є комунальною власністю. Однак принаймні до кінця війни підприємство користуватиметься ними безкоштовно і не отримає жодної копійки з міського бюджету.

Водночас, правоохоронні органи регулярно ставлять серйозні питання щодо того, як компанія розпоряджається бюджетними коштами. Зокрема, восени минулого року, на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, колишньому керівнику Київського водоканалу було повідомлено про підозру у розтраті 64мільйонів гривень.

«За даними слідства, у березні 2022 року за ініціативи експосадовця, а також директорів двох департаментів КМДА, розпорядженням Київської міської військової адміністрації прийнято рішення про передислокацію плавучої насосної станції, яка перебуває на балансі ПрАТ «АК «Київводоканал», для забезпечення населення столиці питною водою», – повідомили тоді в Офісі Генпрокурора.

Однак роботи з перенесення станції так і не були завершені, а кошти були невиправдано витрачені з резервного фонду київського бюджету.

Місяцем раніше на незаконній схемі отримання вигоди викрили ще одного посадовця «Київводоканалу»: чиновник разом із директором приватної фірми шантажував київські підприємства відключенням від водопостачання. За повернення підключення змовники вимагали  хабар і зрештою попалися «на гарячому» – в момент передачі посадовцю пів мільйона гривень через директора фірми. Утім, справа шантажистів продовжила жити і перемагати: у грудні правоохоронці викрили на хабарі ще одного співробітника «Київводоканалу», який погрожував підприємцям неправомірно відключити воду.

У тому ж місяці було передано до суду обвинувальний акт стосовно посадовця «Київводоканалу», який разом із підрядником «розпилив» понад 1,7 млн гривень на закупівлі глибинних насосів. І, нарешті, останньою (принаймні хронологічно) «неприємністю», в яку встряв монополіст-водопостачальник, стали незаконних будівельні роботи на території заказника «Деснянські луки». Внаслідок цих робіт було знято родючий шар грунту площею 1,38 гектара, що, за оцінками Держекоінспекції,  спричинило державі збитки  на суму 2,6 млн гривень. Зі свого боку, «Київводоканал» заявляє, що кримінальне провадження, відкрите з цього приводу, є «незаконним переслідуванням» і погрожує звернутися до Офісу Генпрокурора із  скаргою на «протиправні дії правоохоронних органів».

Утім, не факт, що підприємство встигне доіснувати до кінця цього протистояння в  своєму теперішньому вигляді. За  інформацією  деяких медіа, нині в Київраді обговорюється ліквідація ПрАТ «Київводоканал» та створення нового комунального підприємства з тією ж назвою, підпорядкованого КМДА.

Читайте також: Суддю Ржищівського міського суду Світлану Козіну відсторонено від правосуддя

Фото: «Київводоканал», з відкритих джерел,

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.