28 Гру, 16:50

292

Лікарі Броварів будуть укладати із переселенцями декларації, перелік безоплатних послуг у «первинці» буде зменшено

Центр первинної медико-санітарної допомоги, броварська лікарня, а також стоматологічна поліклініка складають основу державної медицини Броварської громади. Ці комунальні підприємства кожного року отримують фінансову підтримку з бюджету громади для покращення якості медичного обслуговування. На які потреби протягом 9 місяців цього року витрачали гроші громади – звітували керівники комунальних «медичних» підприємств перед депутатами «бюджетної» комісії та журналістами напередодні сесії 23 грудня. Про це пише Трибуна-Бровари.

Директор КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Ігор Кравцов розказав про гроші, які громада виділила на програму підтримки роботи підприємства протягом 9 місяців 2022 року. В загальному, з місцевого бюджету було виділено 48,3 мільйонів гривень. Із цих коштів 35,5 мільйонів пішли на фінансування роботи самого підприємства (заробітна платня, комунальні послуги, техобслуговування транспорту, ремонт приміщень, обладнання та інше).  На програму відшкодування ціни ліків пільговим категоріям, було виділено 14,7 мільйонів гривень.

Більша частина цих грошей пішла на хіміотерапію для пацієнтів із онкозахворюваннями. Протягом останнього року сума збільшилася майже в два рази. Крім того, левова частина коштів пішла на придбання памперсів (лише один коштує 90 грн).

Відомо, що наступного року фінансування програми зменшиться на один мільйон гривень, тому керівництво Центру первинної меддопомоги планує зменшити перелік безоплатних послуг.

«Треба зменшити навантаження на бюджет. Наприклад, існує потужна лабораторія, де згідно з законодавством, передбачено безоплатно 12 видів аналізів. Ми робимо безоплатно 38.  І люди часто зловживають. Наприклад, людина робить біохімію крові щотижня. А цей аналіз у приватних лабораторіях коштує близько 1000 грн. Ми таку послугу залишимо безоплатною тільки для пільгових категорій», – зазначив Ігор Кравцов.

Також у 2022 році планувалося зробити капітальний ремонт амбулаторії в селі Требухів та побудувати нову в Княжичах. Проте війна змінила плани. Для того, щоб покращити медобслуговування в цих селах, заплановано розвивати практикукомплексного виїзду вузькопрофільних спеціалістів на місце. У Княжичі та Требухів кожної п’ятниці вже виїжджає кардіолог. Заплановано організувати виїзди невропатолога й ендокринолога.

Своєю чергою директорка КП «Некомерційне підприємство «Броварська стоматологічна поліклініка» Ірина Тесля зауважила, що лише за 9 місяців 2022 року клініка прийняла 69 тисяч звернень.

Зазначається, що у клініці обслуговують багато пільгових категорій: ветерани праці, люди з інвалідністю 1-2 групи, ветерани АТО, військові, багатодітні родини тощо.

Доходи підприємства за 9 місяців 2022 року склали 13 млн грн. Місцевий бюджет профінансував клініку на3,8 млн грн. Від держави допомоги не було отримано.

«НСЗУ на цей рік не підписало з нами договір про відшкодування за надані послуги, адже лише 30 грудня  2021 року поставили умови зробити захист від випромінювання рентгенапарату. Щоб ми не встигли зробити це за кілька днів. Вважаю, що це все навмисно, щоб не підписати з клінікою договір і не виділяти фінансування. Тому весь тягар відшкодування ліг на місцевий бюджет», – пояснила Ірина Тесля.

Крім того, заступниця директора ББКЛ Тетяна Щербак звітувалася перед присутніми від броварської лікарні.

За її словами, на підтримку лікарні фінансування виділялося з бюджету Броварської, Великодимерської, Зазимської, Калинівської, Калитянської громад. Найбільше фінансової підтримки надала Броварська громада. У 2022 році на програму підтримки броварської лікарні в місцевому бюджеті заклали 59 млн грн, за 9 місяців  виділили на потреби 38 млн грн.

В цьому році лікарня закупила та встановила обладнання на 41 млн гривень (киснева станція, автоматизована система капілярного електрофорезу, обладнання для операцій на серці, тощо).

В кінці року витрати в лікарні зросли, тому зросли і навантаження на бюджет громади. По -перше, через постійні відключення 1,3 млн грн довелося витратити на закупівлю дизпалива для генераторів, які працюють у броварській лікарні. По- друге, медики просять додати 7,7 млн грн на компенсацію боргу із зарплати за жовтень-грудень 2022 року, хоча ці гроші мало сплачувати НСЗУ, тобто держава.

«Цей борг з’явився тому, що НСЗУ дає гроші лікарям лише за кількість хворих, яких вони обслуговують, але з початком війни багато людей виїхало. У дитячій лікарні на 50% зменшилася кількість пацієнтів. Постанови забороняють нам платити своїм лікарям менш як 20 тисяч гривень, а медсестрам менш ніж 13 тисяч. У лікарні просто бракує коштів на таку зарплату», – розповіла Тетяна Щербак.

Тема обслуговування приїжджих/переселенців до броварської громади та підписання декларацій актуальні для всіх представників медичних закладів. Багато з тих, хто переїхав у Бровари, отримують первинну медичну допомогу без декларацій, підписаних із місцевими лікарями. У Броварах їх лікують, а гроші на відшкодування йдуть у місто, де людина підписала декларацію.

Депутати запропонували поставити 14 тисяч переселенців на облік і дозволити нашим лікарям підписати з ними декларації за місцем проживання. Для цього запланували провести юридичні консультації, щоб не порушувати прав пацієнтів і водночас повертати медикам кошти, які передбачені держбюджетом.

Фото: Трибуна-Бровари

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.