Ексклюзив

3 Бер, 09:00

714

Лише 30% біженців ймовірно повернуться до України

Три роки війни назавжди змінили долі мільйонів українців. Якщо раніше багато хто виїжджав з надією повернутися, то тепер  70%  наших громадян, планують залишитися в еміграції назавжди.

За даними Центру економічної стратегії, за кордоном нині перебуває 5,2 млн українських біженців. Від початку повномасштабного вторгнення Україну покинули 43 млн осіб, а повернулися – 39,3 млн. Втім, ці цифри не враховують людей, які  виїхали у росію чи білорусь. За даними ООН, у цих двох країнах нині перебуває ще приблизно 1,3 млн українців.

Київщина 24/7 розповідає з яких українських регіонів ми маємо найбільше біженців, хто планує переїхати назад до нашої країни і які фактори впливають на це рішення.

Дослідження ЦЕС свідчить, що найбільше українців покинули території північних і східних регіонів країни. Лідером за кількістю біженців став Київ – 18% опитаних. На другому місці Харківська область (13,8%), а на третьому – Донецька (9,5%). Важливо зазначити, що цей розподіл залишається відносно стабільним у часі – немає ознак того, що частка переселенців з того чи іншого регіону суттєво зростає.

Масова хвиля виїзду відбулася в перші тижні війни, особливо в березні 2022 року, коли країну залишили 2,5 млн осіб. Весною та влітку 2022-го темпи відтоку сповільнилися, а з травня по вересень більше людей поверталося, ніж виїжджало. Восени 2022 – взимку 2023-го через російські удари по енергетичній інфраструктурі виїзд знову зріс.

«У 2023 році можна було спостергіати сезонні коливання: весною повернення перевищило відтік, влітку було різке зростання короткотривалих поїздок із поверненням в Україну, а восени та взимку відтік українців збільшився», — підкреслили в ЦЕС.

2024 рік продовжив цей тренд: у січні через завершення свят та повернення біженців до країн ЄС за кордон виїхало 110 тис. осіб. Навесні темпи еміграції знову зросли через активізацію ракетних ударів та проблеми з енергетикою. У червні кількість виїздів становила 200 тис. осіб, що пояснюється шкільними канікулами. Водночас у липні-серпні повернулися 111 тис. українців, що дещо компенсувало втрати.

Восени кількість виїздів знову переважала над поверненнями – 85 тис. осіб залишили Україну. Очікується, що у 2025 році динаміка повторить попередні показники, а ситуація навесні залежатиме від безпекової ситуації.

Найбільше біженців у Німеччині

За даними Євростату, нині статус тимчасового захисту в країнах ЄС мають 4,2 млн українців. Найбільше їх у Німеччині – 1,2 млн, у Польщі – 988 тис., у Чехії – 385 тис. У Чехії припадає 35,3 українських біженців на 1 тис. жителів – це найбільший показник серед країн ЄС. Однак навіть він нижчий, ніж у Молдові (47,3 на 1 тис.) та Чорногорії (34 на 1 тис.).

Загалом найбільше українських біженців перебуває у Німеччині (20%) та Польщі (18%). Сполучені Штати прийняли лише 5,4% українських біженців, а разом із Канадою ці дві країни прихистили менше 10% усіх вимушених переселенців. Основний тягар допомоги несе саме Європа.

Чому українці не хочуть додому?

За останні роки частка біженців, які планують повернення, невпинно зменшується. Наприкінці 2024 року вона вперше опустилася нижче 50%.

Основними причинами неповернення є:

  • нестабільна безпекова ситуація, відсутність гарантій миру;
  • зруйноване житло та інфраструктура;
  • складність із пошуком роботи в Україні;
  • кращі умови життя за кордоном – вищі зарплати, соціальні виплати, підтримка дітей;
  • спрощений доступ до європейського громадянства, що стимулює залишатися.

Чим довше українці перебувають за кордоном, тим більше вони інтегруються у нові суспільства. До кінця 2024 року рівень добробуту українських біженців у Європі практично повернувся до довоєнного рівня.

Скільки людей повернеться?

За прогнозами ЦЕС, після завершення війни до України повернеться приблизно 30% біженців, тобто 1,2 – 2,2 млн осіб.

Після того, як в Україні стане безпечно, до неї повернеться 30% тих, хто її покинув після початку повномасштабного вторгнення рф, однак більша частина з емігрантів – не повернеться. Про це заявив міністр національної єдності Олексій Чернишов.

«Після того, як Україна набуде безпекові заходи, коли безпека в країни стане стабільною, ми очікуємо, що 30% українців повернуться, що вони дуже серйозно розглянуть повернення. Також ми чітко розуміємо, що значна частина українців вже не повернеться. Вони вирішили залишитися там, де вони є. Це не є катастрофою. Це треба визнати», – заявив Чернишов.

За його словами, зараз уряд розробляє певні практичні моделі, які заохочуватимуть повернення українців.

До речі, плани щодо повернення в Україну суттєво відрізняються між різними групами біженців. Найбільше прагнення повернутися демонструють представники групи «Патріотичних» біженців. Вони мають найміцніші зв’язки з Україною та мінімальні — з країною перебування. Логічно, що 86% із них планують повернутися додому.

Натомість «Квазітрудові мігранти» виїхали здебільшого з економічних, а не з безпекових причин. Лише 13,5% із них хочуть повернутися. Це може свідчити про те, що вони знайшли за кордоном кращі умови життя й не очікують, що ситуація в Україні найближчим часом покращиться настільки, щоб конкурувати з іншими країнами.

«Класичні біженці» — переважно жінки з дітьми, які виїхали в перші місяці війни, — також мають невисокий рівень бажання повернутися: лише 23%. Ця група найбільше змінила свої наміри щодо повернення порівняно з минулим роком. Багато хто з них успішно інтегрувався в життя країни перебування, а ті, хто твердо планував повернення, уже це зробили.

Цікавою є ситуація з групою «Людей із зони бойових дій». Попри те, що саме ці люди найбільше постраждали від війни, а багато хто з них втратив власні домівки, 43% із них все ж планують повернутися до України.

Демографічні виклики

Україна щороку втрачає 300 тис. людей через причини, які не пов’язані з війною. А для повоєнної відбудови і подвоєння ВВП України за 10 років потрібно буде залучити від 3,1 до 4,2 млн репатріантів та іммігрантів.

За розрахунками ЦЕС, після закінчення війни за кордоном залишиться 1,7 млн українців за оптимістичного сценарію, 2,3 млн — за середнього та 2,7 млн — за песимістичного.

Від їхнього неповернення економіка щороку може втрачати від 5,1% до 7,8% ВВП. За словами премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, з початку повномасштабного вторгнення Україна вже втратила понад 3,5 мільйона робочих місць та 30% ВВП.

Крім того, за кордон додатково можуть виїхати 290 тис. українських чоловіків за оптимістичного сценарію, 389 тис. — за середнього та 532 тис. — за песимістичного.

Зауважимо, що  частка дорослих чоловіків серед біженців зросла з 18% у січні 2024 до 27% у грудні (+9 в.п.).

При цьому жінки з дітьми нині залишаються найбільшою групою українських біженців. На початку 2024 року діти складали приблизно третину всіх біженців. До грудня їхня частка зменшилася з 32% до 29%, головним чином через суттєве скорочення кількості хлопчиків віком 0–9 років (з 9% до 6%).

«Ще до повномасштабного вторгнення росії рівень народжуваності в Україні був низький, а еміграція з України значно перевищувала імміграцію, що призводило до старіння та зниження численності населення. Одним з викликів, з яким зіткнеться Україна через неповернення біженців, буде подальше погіршення демографічної ситуації», – підкреслили у ЦЕС.

Через виїзд біженців в Україні найбільше  зменшилася кількість дітей та жінок середнього віку. Неповернення цих груп  в майбутньому зменшить населення України ще більше, а тенденція до старіння населення збережеться та погіршиться.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Фріпік

Читайте також: Окупація Київщини: сотні ексгумацій, катівні, колодязі з тілами та кістки дітей у спалених машинах

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі