заробіток на українських дорогах

17 Лис, 17:00

305

«Люди Януковича» досі крадуть гроші у держави попри кримінальні провадження і судові процеси або Хто і як заробляє на українських дорогах?

Будівництво та ремонт доріг в Україні для «відмивання» бюджетних коштів, на жаль, стало своєрідним кліше. Кожного року в асфальт «закатують» все більше мільярдів гривень. Наприклад, загальні витрати держбюджету на будівництво доріг за 2021 рік становили 132 млрд грн — це майже втричі більше, ніж планувалось на початку року під час прийняття бюджету-2021. До кінця 2023 року витрати на будівництво доріг становитимуть вже 484,86 млрд грн.

Водночас чи не кожного тижня на сайтах БЕБ та прокуратури з’являються нові повідомлення про розкрадання коштів на будівництві та ремонті доріг, зокрема та у Києві та на Київщині. Саме тому такі заголовки, як «Розкрадання 6,3 млн грн на ремонті доріг: столичні правоохоронці повідомили про підозру підряднику» чи «Ексдиректору підприємства, який привласнив понад 120 млн грн на ремонті доріг, оголосили про підозру» майже увійшли в рутину. Інколи навіть складається враження, ніби корупційні закупівлі існують для балансу у Всесвіті, адже ж у спецслужб також має бути робота…

Так, 22 вересня 2023 року в електронній системі публічних закупівель Prozorro з’явився черговий тендер на пошук підрядника, який відремонтує дорожнє покриття проїзної частини вул. Сумська в селі Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області за 10 125 978 грн.

Згідно з тендерною документацією, на двох ділянках вулиці Сумська (від вулиці Макарівська до будинку №20 та від будинку №38 до вулиці Одеська) не тільки відремонтують проїзну частину, а й облаштують пішохідні тротуари. Виконати роботи мали до 15 листопада 2023 року. Оплатити дороги Борщагівська сільрада має протягом 30 банківських днів від дати надання підрядником актів про виконання робіт.

Що не так із тендерною документацією?

Борщагівська сільська рада вимагає від учасників закупівлі чималу кількість сертифікатів, зокрема Сертифікат на систему менеджменту дорожнього руху ISO 39001:2012, у тому числі й на будівництво мостів та тунелів, хоча мости та тунелі будувати на вулиці Сумській ніхто не збирається. Також учасники мають надати скан-копію чинного сертифіката на систему управління якістю щодо відповідності вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 «Системи менеджменту якості. Вимоги», виданого, на ім’я Учасника цих торгів та скан-копію чинного сертифіката на систему екологічного менеджменту щодо відповідності вимогам ДСТУ ISO 14001:2015 «Система екологічного менеджменту. Вимоги та настанови щодо застосування», виданого, на ім’я Учасника цих торгів.

Ці сертифікати ISO не передбачені чинним законодавством як обов’язкові для суб’єктів господарювання при будівництві доріг та автострад. Більш того, отримання цих документів є достатньо дорогими та не швидкими в отриманні. Тобто за 5 днів, які передбачені як строк для подання пропозицій, учасники ніяк не зможуть їх отримати. По суті, ця вимога обмежує участь у закупівлі тих учасників, які заздалегідь не отримали ці сертифікати, а отже є незаконною та дискримінаційною.

Відповідну тезу зазначили й у запитаннях до тендеру. Відповідь замовника змушує буквально молитися на його порядність: наявність сертифіката допомагає зменшити смертність та травматизм внаслідок дорожньо-транспортних аварій. Складається враження, ніби тендер писали під конкретного підрядника, а для нас, як і зазвичай, оформили у «законну» рамочку з золотим обрамленням.

Цінова пропозиція

Як ми вже зазначали, Борщагівська сільрада планує відремонтувати дорогу на двох ділянках вулиці Сумська (від вулиці Макарівська до будинку №20 та від будинку №38 до вулиці Одеська). Відрізок дороги від вулиці Сумська, 20 до вулиці Макарівська складає 550 метрів, а від вулиці Сумська, 38 до вулиці Одеської — 1,1 км. Таким чином, загалом планують відремонтувати 1,6 км дороги.

Ми вирішили порівняти ціни з іншими подібними тендерами на Prozorro і виявили дещо цікаве. Наприклад, капітальний ремонт 1,1 км дороги по вулиці Кібернетична у селі Гатне Київської області коштував 2,4 млн грн. Таким чином, витрати на ремонт дорожнього покриття на Борщагівці можна було б скоротити до 3,6 млн! Цікаво, куди поділося ще близько 6 млн? Поділилося між Борщагівською сільрадою та підрядником?

Переможець тендеру

Переможцем тендеру, вже традиційно для нашої рубрики, БЕЗ конкуренції став ТОВ «Техно-Буд Сервіс». Компанія зареєстрована у 2007 році в Чернівецькій області Тодором Бобулем. Наразі йому належить лише 10% компанії, а більшою частиною (61%) володіє Денис Добровольський. Батько Дениса — В’ячеслав Добровольський — є засновником ТОВ «ЗАХІД ТЕХНО-БУД». Наразі її керівником є Микола Харабара — колишній депутат Чернівецької міської ради від Партії регіонів. З 2010 по 2012 рік він був начальником управління МВС у Чернівецькій області та генерал-майором міліції. На виборах 2010 року був довіреною особою кандидата в Президенти України Віктора Януковича по виборчому округу №204 (місто Чернівці). У 2012 році він разом з усіма заступниками звільнився у резерв Міністра МВС України. Де зараз пан Харабара невідомо.

Оце зв’язки… Цікаво, що В’ячеслав Добровольський мав не одну спільну з Харабаровим компанію, проте майже всі з них припинили своє існування.

Загалом, ТОВ «Техно-Буд Сервіс» будує дороги вже 16 років. За цей час компанія стала переможцем у 149 тендерах на суму на суму 448,6 млн грн. Найбільше закупівель ТОВ «Техно-Буд Сервіс» отримав від Борщагівської сільради — 26 тендерів на загальну суму 181,7 млн грн. Напевно так сталося через те, що голова Борщагівської сільради (фактично з 2006 року) Олесь Кудрик також колись був членом сумнозвісної Партії регіонів і користувався допомогою «тітушок» для того, аби прийти до влади. Дружні зв’язки тримають…

Кримінальне провадження

На кримінальних зв’язках в цілому хотілося б закінчити, проте на ТОВ «Техно-Буд Сервіс» знайшлося і свіженьке кримінальне провадження. Судовий процес триває з листопада 2022 року за ч. 4 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем у великих розмірах).

20 жовтня 2022 року між Борщагівською сільською радою Бучанського району Київської області та ТОВ «Техно-Буд Сервіс» було укладено договір про закупівлю послуг за державні кошти. Проведеним 17 січня 2023 року оглядом ділянки дороги вулиці Івано-Франківська на Борщагівці, слідством було встановлено, що роботи виконано в неналежній якості та мають ознаки завищення. 1 листопада 2023 року Києво-Святошинський районний суд Київської області дозволив слідчим оглянути місце події та провести обшуки. Судовий процес триває.

І поки судді зі слідчими розбираються у справі, Борщагівська сільрада продовжує укладати договори із ТОВ «Техно-Буд Сервіс» на десятки мільйонів! Цікаво, з якою метою? Адже, як то кажуть, перед смертю не надихаєшся…

Моніторинг Держаудитслужби

Прикметно, що цей тендер помітила і Держаудитслужба. 9 листопада 2023 року працівники служби розпочали моніторинг через «ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель». Результатів моніторингу поки немає, проте варто зважати й на те, що пройшло ще дуже мало часу. Будемо стежити за ситуацією і надалі.

Висновок

Коли здається, що щось вже давно минуло і забулось, варто розуміти, що це лише так здається. Януковича наче і в країні немає майже 10 років, а його поплічники досі провертають корупційні схеми під час повномасштабної війни та розкрадають бюджетні кошти. І судовий процес їм не заважає, і обшуки. Головне більше грошей «наварити», поки є така можливість.

Фото з відкритих джерел

Авторка: Софія Афоніна

Читайте також: VIP-відпочинок від «блекаутів» та ракетних обстрілів: НЕК «Укренерго» замовило туристичні послуги на 32 мільйони гривень

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.