
4 Тра, 14:21
828
Майно вкрали мародери. Що робити?
Хаосом, що виникає під час бойових дій та окупації, користуються мародери. Серед них не тільки російські військові, а й наші співгромадяни. В онлайнспільнотах деокупованих міст і селищ Київщини користувачі публікують багато запитань щодо пошуку і повернення вкраденого майна. Редакція «Київщини 24/7» розібралася, що вважати мародерством, до кого звертатися, якщо речі зникли і яке покарання для мародерів передбачає законодавство.
Кого вважати мародером?
«Неправильно називати мародерством будь-яку крадіжку, скоєну в період війни», — пояснили у координаційному центрі Мінюсту України.
За словами експертів, українське кримінальне законодавство називає мародерством викрадення речей поранених або вбитих на полі бою. Раніше за такі злочини суд міг відправити порушників за грати на 3-10 років.
Проте нещодавно став чинним Закон України від 03.03.2022 № 2117-IX. У ньому збільшили мінімальний термін покарання для мародерів до 5 років. І тепер мародерством вважають крадіжки, вчинені не тільки на полі бою, а й на інших територіях країни під час дії воєнного стану.
Якщо детальніше, то така відповідальність настає за:
- привласнення майна поранених і вбитих на полі бою;
- використання трагічних обставин (зокрема, бойових дій) для власного збагачення. Під цим розуміють всі крадіжки, розбої, грабежі, зловживання службовим становищем, скоєні в умовах надзвичайного чи воєнного стану.
Речі вкрали. Що робити?
«У будь-якому разі треба почати зі звернення до поліції», — розповідають кореспонденту «Київщина 24/7» у громадській організації «Бучанська варта», яка займається охороною правопорядку. — «Представники закону мають зробити опис вкраденого».
Мародерів у звільнених населених пунктах Київщини ловлять чи не щодня. Після цього слідчі обстежують їхні домівки. Якщо власників вкрадених речей ідентифікують — їм повернуть майно.
«Щоб довести право власності на речі, треба мати чеки», — зазначають у «Бучанській варті». В іншому випадку доведеться шукати свідків і повертати майно через суд».
У мене немає чеку. Як довести, що річ моя?
Представники «Бучанської варти» радять навести інші докази. Це може бути гарантійний талон чи технічний паспорт, опис особливої прикмети, світлина власника з даною річчю.
Під час окупації брали продукти у зруйнованому магазині, у відкритих квартирах сусідів. Ми мародери?
Бучанський міський голова Анатолій Федорук у розмові з журналістами наголосив: відповідальності за такі дії не буде. Це було питання виживання. Поліція працюватиме тільки з крадіями цінних речей.
Я бачу мародера. Куди звертатись?
Представники територіальної оборони Бучі радять звертатись до поліції або бійців тероборони свого населеного пункту. Наприклад, у Бучі можна подзвонити до оперативного штабу за номером 0960042188.
Чи можу я сам піймати (зупинити, покарати) злочинця?
«Стаття 207 КПК України дозволяє громадянам затримувати людей при замаху, вчиненні або після вчинення крадіжки. Після цього треба викликати правоохоронців або самостійно доставити до них затриманого разом з украденими речами», — роз’яснює адвокат Ілля Воробйов. — «І законодавство дозволяє застосовувати фізичну силу під час затримання: адекватну і співрозмірну обставинам. Інакше за вчинені тяжкі тілесні ушкодження чи вбивство доведеться відповісти».
Якщо немає можливості затримати — варто зафіксувати обставини злочину: сфотографувати чи зафільмувати крадія з речами.
Я побачив/ла свої речі на дошці оголошень в Інтернеті
«Заява до поліції, у якій вказані обставини, чеки, які підтверджують купівлю речей — цього достатньо», — зазначають у громадській організації «Бучанська варта».
Також спеціалісти радять відслідковувати новини місцевих організацій, які відповідають за територіальну оборону чи охорону громадського порядку. Там часто публікують світлини речей, знайдених у помешканнях мародерів.
Наостанок: публічні покарання крадіїв — це нормально?
З перших днів активних бойових днів мережу наповнили відео і світлини, на яких спійманих крадіїв роздягають, прив’язують до стовпів, обливають зеленкою тощо. Член правління Центру політико-правових реформ, професор Микола Хавронюк називає ці дії абсолютно незаконними. В українському законодавстві немає жодних актів, які б виправдовували це. Тому краще звертатися до національної поліції за номером 102.
Фото зі сторінки організації «Бучанська варта» у Facebook.
Поділитися новиною: