
4 Кві, 18:00
1175
Мер Білої Церкви Геннадій Дикий пішов до ЗСУ через корупційний скандал
Нещодавно Білоцерківський міський голова Геннадій Дикий ухвалив рішення вступити до лав ЗСУ. Однак, чи це рішення для блага країни, чи так він намагається уникнути відповідальності за корупційний скандал? У цьому вирішили розібратись журналісти «Київщини 24/7».
Махінації Геннадія Дикого із нерухомістю
У вересні 2022 року НАБУ і САП повідомили про підозру меру Білої Церкви Геннадію Дикому. Як встановило слідство, у 2018 році власник недобудови запропонував міському голові придбати для потреб міста недобудований Центр надання адміністративних послуг на Театральній вулиці, 5 за 24 млн грн, що суттєво перевищувало цінові пропозиції на той момент. Геннадій Дикий усвідомлював реалії, однак, на пропозицію пристав. Проте, щоб втілити її в життя, потрібно було вдатися до низки незаконних дій, а саме забезпечити підроблення звіту про оцінку майна та із використанням свого службового становища ввести в оману профільні комісії міськради та її депутатів, аби вони проголосували за виділення з місцевого бюджету коштів на купівлю недобудови. І це міський голова таки забезпечив.
Так, 30 серпня 2018 року на пленарному засіданні 55 сесії Білоцерківською міською радою Київської області було розглянуто подання мера Дикого, за результатами якого було ухвалили рішення про придбання нерухомості. Так, вказаним рішенням було придбано право на будівництво адміністративно-торговельного комплексу відповідно до архітектурно-планувального завдання та придбано об’єкт незавершеного будівництва загальною площею 4728,5 кв.м.
Зазначимо, що вартість цієї нерухомості за результатами оцінки була визначена в розмірі майже 24 млн грн. Водночас попередні власники, а саме Павло Ходаківський і Наталія Сокирко, це майно придбали у фірми ТОВ «Т.Р.К. Театральний» лише за 4,5 млн грн. Оцінку вартості вказаної нерухомості проводив оцінювач ТОВ «Укрекспертиза-центр» і вона має ознаки завищення вартості. Так, оцінювач використав порівняльний метод та обрав об’єкти порівняння, які явно не відповідають технічному стану досліджуваного приміщення. Зазначеними діями, за оцінкою слідства, міському бюджету Білої Церкви завдано значних збитків у більш ніж 8,73 млн грн.
До того ж приміщення, яке було придбано Геннадієм Диким під міський ЦНАП, перебуває у статусі недобудови понад 10 років і за цей час прийшло в аварійний стан. Вкласти в нього з міського бюджету влада планувала ще близько 100 млн гривень, що ще більше обурило громадськість.
У січні 2023 року справу скерували до суду. Відтак, за вчинене меру Білої Церкви може загрожувати до шести років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У лютому 2023 у Вищому антикорупційному суді відбулось попереднє засідання у кримінальній справі за обвинуваченням мера Білої Церкви Геннадія Дикого та бізнесмена Павла Ходаківського у махінаціях з нерухомістю. Сторона захисту Павла Ходаківського, який наразі перебуває в міжнародному розшуку та якому було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, просили задовольнити його участь віддалено у відеоконференції судового засідання. Як зауважила адвокат, Ходаківський наразі перебуває у США та у зв’язку із воєнними діями й станом здоров’я не може прибути в Україну.
Крім того, захисники клопотали про звільнення Ходаківського від кримінальної відповідальності у зв’язку з закінченням строку давності кримінального провадження. З тієї ж причини захист Геннадія Дикого подав клопотання про закриття кримінального провадження. Втім, після розгляду клопотань у нарадчій кімнаті колегія суддів винесла ухвалу про відмову у їх задоволенні та призначила наступне судове засідання на 2 березня.
Надалі судове засідання переносили безліч разів, з різних причин.
21 лютого 2024 року до матеріалів кримінального провадження по справі мера Білої Церкви Геннадія Дикого судді ВАКС, попри незгоду прокурорів, долучили висновок експерта-поліграфолога. Згідно з висновком поліграфолога, Геннадій Дикий не мав умислу на заподіяння міському бюджету збитків та не отримував неправомірної вигоди за придбання будівлі під розміщення ЦНАПу.
Вже у березні 2024 року ВАКС знову мав розглянути справу щодо обвинувачення Геннадія Дикого в корупційних махінаціях. Однак, за п’ять днів до рішення суду мер Білої Церкви Геннадій Дикий згадав, що він є офіцером протиповітряної оборони та вирішив піти до ЗСУ. Адже згідно з ч. 1 ст. 335 КПК України розгляд кримінального провадження зупиняється, якщо особа перебуває в лавах Збройних сил України.
Пояснення Геннадія Дикого щодо купівлі нерухомості
У травні 2023 року Геннадій Дикий під час засідання Вищого антикорупційного суду пояснив, як і чому місто купило недобудову. За словами Дикого, у 2015 році, коли його було обрано мером Білої Церкви, були ухвалені закони про передачу органам місцевого самоврядування повноважень на здійснення адміністративних послуг, що водночас потребувало створення у виконавчому комітеті такої структури як ЦНАП.
Білоцерківський міський голова зауважив, що у 2016 році на нараді один з заступників озвучив, що надійшла пропозиція від власника приміщення по вулиці Театральна, 5, яке розташоване у центрі міста і всього лиш в 150 метрах від міської ради, про можливість продажу цього приміщення, загальною площею 4700 квадратних метрів за ціною 860 тисяч доларів США. Він додав, що на той момент у центральній частині міста було ще два варіанти. Крім приміщення на вулиці Театральна, 5 ще будинок культури заводу Сільмаш (орієнтовною площею 3500 м кв. та за ціною 1,5 млн доларів США) і приміщення банку на Олександрійському бульварі (пл. 2100 м кв. за ціною 1,2 млн доларів США).
Мер міста запевнив, що всі чинні приміщення потребували повної реконструкції. Через це Білоцерківська міська рада звернулася до Кабінету Міністрів з найнижчою ціновою пропозицією. Кабмін надав відповідь на це звернення, де зазначалось, що уряд виділить 5 млрд гривень, які будуть розподілятися на бюджетному комітеті ВР саме депутатами Верховної Ради.
Вже в червні 2018 року розпорядженням Кабінету Міністрів № 423н від 15.06.2018 року Білоцерківській міській раді було виділено 43 млн 460 тис. грн. Геннадій Дикий подав проєкт рішення на придбання приміщення. Далі проєкт оброблювали відповідно до регламенту. На сесії міської ради за придбання приміщення проголосувало 39 депутатів міської ради з 41 – тобто абсолютна більшість.
У 2019 році в Білій Церкві не змогли знайти гроші на ремонт приміщення, хоча проєкт був виготовлений вже в кінці 2018 року. Мер зазначив, що тоді Біла Церква стала першим містом в Київській області у боротьбі з COVID-19. Але вже наприкінці 2020 року проєкт розглянули у КОДА і він був схвалений і підтриманий, як першочерговий.
«Вже у 2021 ми передали державі права на реконструкцію даного приміщення і воно було розпочате за програмою «Велике будівництво». Відповідно до обвинувального акту, на думку сторони обвинувачення, я вчинив злочин, бувши автором проєкту рішення, але хочу зазначити, що якщо відмінусувати всі земельні питання (а їх виходить достатньо багато на сесії), я є автором понад 70% проєктів рішень, така в мене робота. Я і сьогодні ні на хвилину не сумніваюсь у правильності, доцільності й стратегічній важливості для розвитку міста прийняття депутатами цього рішення. Насамкінець я хочу відповідально заявити, що діяв, дію і буду діяти в межах своїх повноважень і виключно в інтересах Білоцерківської громади», – підсумував мер Дикий.
Інші корупційні скандали Геннадія Дикого
Геннадій Дикий – один з найбільших бізнесменів Білої Церкви. Після перемоги на виборах він переписав свої компанії на членів родини. Бізнес Диких представлений:
- великий будівельний супермаркет «Будмаркет» (зараз власником є сам Геннадій Дикий);
- ПП «БЦ ІСТ СЕРВІС» – торгівля металевими виробами, будматеріалами тощо;
- ПП «Рось Єкотех» – перероблення відсортованих відходів;
- ПАТ «КАТП-1028» – утилізація та перевезення відходів.
Зазначимо, що всі підприємства мера є провідними у своїх сегментах, а «КАТП-1028» взагалі монополізувало ринок.
У липні 2017 року виник конфлікт Дикого з підприємцями-власниками МАФів і об’єктів зовнішньої реклами. Меру закидали переділ рекламного ринку.
У тому ж таки 2017 році до суду була передана справа про адміністративне корупційне правопорушення, пов’язане з одночасним веденням Геннадієм Диким підприємницької діяльності та роботою на посаді міського голови, а у 2019-му правоохоронці звинуватили його у розтраті бюджетних коштів. За фактом розтрати була відкрита кримінальна справа.
У вересні 2019 року в декларації Дикого знайшли порушення більш ніж на 32 млн грн, але він назвав це прикрою помилкою.
У травні 2020 року депутат Білоцерківської міської ради Володимир Бабенко заявив, що прокуратура відкрила кримінальну справу за фактом зловживання службовим становищем міським головою Геннадієм Диким.
У 2018 році ЗМІ писали, що Геннадій Дикий дозволив російській фірмі поставити до міста камери спостереження, які могли повністю передавати ситуацію, що відбувається у Білій Церкві та розпізнавати обличчя. Активістів «Національного корпусу» обурила ця ситуація, тож вони вимагали від Дикого припинення співпраці.
У вересні 2023 року у Білій Церкві розгорівся скандал. Місцева влада вирішила придбати Білоцерківську ТЕЦ у комунальну власність. Громадяни обурились, адже теплоенергоцентраль має борги, а за таким рішенням може стояти олігархічний інтерес. Геннадій Дикий натомість запевняв: стратегічні для Білої Церкви об’єкти мають перебувати у комунальній власності.
Зрештою, Геннадій Дикий обіймає посаду мера Білої Церкви 9 років. За увесь час головування він часто з’являвся у скандалах, зокрема щодо корупційних махінацій. Але жодного разу не був покараний, схоже, так буде і цього разу. Адже справа щодо махінацій з нерухомістю, про яку ми писали, розглядається вже 2 роки. Адвокати Дикого неодноразово намагались закрити кримінальне провадження у зв’язку з закінченням строку давності. А тепер, за п’ять днів до рішення суду, мер Білої Церкви, щоб в черговий раз уникнути покарання ухвалив рішення піти до лав ЗСУ. А це дає змогу зупинити розгляд кримінального провадження.
Читайте також: Дружина мера Фастова Михайла Нетяжука отримує соціальну допомогу і в Німеччині, і в Україні
Фото: «Київщина 24/7»
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook–сторінці і в Telegram–каналі.
Поділитися новиною: