Мінкульт вніс два нові елементи до нематеріальної спадщини: Обухівський рушник та рецепт Донецьких голубців

14 Гру, 11:00

164

Мінкульт вніс два нові елементи до нематеріальної спадщини: Обухівський рушник та рецепт Донецьких голубців

Міністерство культури та інформаційної політики внесло до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України два нові елементи: Обухівський шитий рушник та пісні голубці з картоплею за лемківським рецептом. Про це повідомили в МКІП.

Відповідний наказ підписав 12 грудня Ростислав Карандєєв, який тимчасово виконує обов’язки міністра культури та інформаційної політики України.

В свою чергу громада має подати Міністерству культури та інформаційної політики України план охорони елементів на 5 років. Його повинні розробити за участі громади до 20 грудня 2023 року.

Заяву щодо внесення Обухівського рушника до переліку нематеріальної культурної спадщини подали майстрині громадської організації «Об’єднання майстрів «Творча спадщина»».

«Вишитий рушник в Україні посідає особливе місце. Рушники — це символ України, відбиття культурної пам’яті народу, в узорах збереглися прадавні магічні знаки, образи «дерева життя», символіка червоного кольору. В громадській організації, майстрині дуже активно працюють щодо популяризації Обухівського рушника: вишукують старовинні обухівські «шиті» рушники в музеях, родинах, де передавалися з покоління в покоління, створюють сувенірну продукцію , металеві брошки, магніти, календарики, проводять майстер -класи зі створення Обухівського «шитого» рушника», — розповіли в Київському обласному центрі народної творчості.

Характерна особливість Обухівського рушника — великий, лапатий та округлий орнамент. Окрім цього, в нього дуже великі шви і немає гострих кутів. Традиційно Обухівський рушник прикрашають червоними нитками на білій або молочній тканині.

Традиційну страву «Лемківські голубці з картоплею» на Донеччині популяризували лемки-переселенці, які стали жертвами четвертої широкомасштабної акції переселення. Село Сонячне, Волноваського району стало тоді їх другою малою батьківщиною.

Ці голубці готуються за двома рецептами: це пісні (скоромні) голубці до Святої вечері та звичайні (або святкові):

Для обох рецептів  потрібна білокачанна капуста, листя якої потрібно  відварити у підсоленій воді. Для начинки – терта на дрібній тертці  та товчена картопля в рівних пропорціях, сіль перець, часник. В начинку до пісних голубців добавляють смажену цибулю на олії та гриби. Пісні голубці  тушкують на томатній підливі.  А в будні та свята в начинку для голубців добавляють будь-який  м’ясний фарш.

Читайте також: Департамент охорони культурної спадщини підписав із забудовником і ОСББ меморандум щодо збереження «Будинку з комахами»: деталі

Фото: МКІП, Київський обласний центр народної творчості

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.