
9 Кві, 18:00
208
Міська рада Вишневого знову оголосила тендер на будівництво нового офісу для мерії за 186 млн грн
Восени 2023 року КП «Головне управління комунального господарства» Вишневої міської ради Бучанського району Київської області оголосило тендер на реконструкцію нежитлового приміщення під офіс мерії за 193 мільйони гривень. Мова йшла про старий кінотеатр, збудований у 1968 році. Його хотіли перетворити на чотириповерхову громадську будівлю, обладнану фасадними й світлопрозорими панелями. Там мали б бути укриття цивільного захисту на 250 осіб, центр надання адміністративних послуг, кабінети органів місцевого самоврядування, сесійний зал міської ради та музей-виставкова зала.
Тоді тендер виграло ТОВ «Максима Буд». Ціни деяких будівельних матеріалів у кошторисі були завищеними удвічі або навіть утричі. Про це писали багато видань, тендер став резонансним. Журналісти «Київщини 24/7» зв’язалися з начальником відділу інформації та зв’язків з громадськістю Вишневої міської ради Людмилою Мартиненко, аби дізнатись, чи на часі такі витрати.
«У Вишневої міської ради наразі немає власного приміщення, адміністрація громади тимчасово знаходиться в Державній Установі Українського дому Фарфорово-Фаянсової промисловості. Найближчим часом ми мусимо звільнити це приміщення, саме тому реконструкція нежитлової будівлі під громадську будівлю зі спорудою цивільного захисту зараз дуже важливе питання», – зазначила тоді Людмила Мартиненко.
Зрештою наприкінці листопада 2023 року угоду розірвали без оплати та за згодою сторін. Замовник послався на лист від керівника проєктної організації ТОВ «Проєктна компанія «Інжгруп», у якому повідомлялось «про допущену технічну помилку під час розрахування очікуваної вартості предмета закупівлі».
Тоді на тендер звернула увагу навіть робоча група «Прозорість та підзвітність» під головуванням голови КОВА Руслана Кравченко. Міськраді Вишневого рекомендували відмовитися від планів проведення реконструкції колишнього кінотеатру «Промінь» під громадську будівлю з метою розміщення адміністративних органів місцевого самоврядування і ЦНАПу.
Однак, вже 27 березня 2024 року на сайті електронних закупівель Prozorro зʼявився новий тендер на реконструкцію нежитлової будівлі під громадську будівлю зі спорудою цивільного захисту для розміщення адміністративних органів місцевого самоврядування та центру надання адміністративних послуг Вишневої міської громади за адресою: Київська область, Бучанський район, м. Вишневе, вул. Святошинська, 11. Цього разу ціну знизили на 7,2 млн грн — зі 193 млн грн до 185,8 млн грн.
Т
Тендерна документація
Хоч тендер зʼявився на Prozorro не так давно, у запитаннях до процедури деякі компанії вже скаржаться на дискримінаційні вимоги у тендерній документації. Зокрема, підпунктом 9 пункту 5.2.1. розділу 5 встановлена вимога щодо надання довідки про сплачений статутний капітал у розмірі 999 999,99 гривні. Потенційний учасник вважає це дискримінаційною умовою, адже незрозуміло, чому саме сплачений статутний капітал підтверджує можливість виконати договір.
На це замовник відповів, що закупівля робіт не передбачає авансового платежу у разі укладання договору, відповідно до цього розмір статутного капіталу характеризує можливості учасника виконати заявлені роботи та підтверджує його фінансову спроможність.
Варто зазначити, що в законі не передбачена можливість ставити вимоги до розміру статутного капіталу учасників. Отож, ця вимога дійсно звужує коло учасників закупівлі й може бути дискримінаційною.
Ще однією цікавою вимогою, про яку зазначають у скаргах, є акт огляду. У тендерній документації зазначається, що потенційний учасник тендеру має ознайомитися з об’єктом та надати акт візуального огляду об’єкта на місці виконання робіт з підписами представників виконавця та замовника, з обов’язковим посиланням на ідентифікатор закупівлі, де повинно бути вказано, що виконавець, провівши огляд об’єкта, підтверджує фактичну спроможність виконати роботи/надати послуги згідно з технічним завданням.
Однак, потенційний учасник тендеру зазначає, що телефон уповноваженої особи вимкнено та будь-які інші телефони, які містяться у відкритих джерелах замовника, вимкнені. Отож, ознайомитися з обʼєктом і отримати необхідний підпис фірма-учасник не може.
Відповідь замовника досить банальна і проста: телефон уповноваженої особи доступний лише в її робочий час, та й взагалі міг статися збій мобільного зв’язку. Окрім цього, можна звернутися на сайт чи електронну пошту або приїхати на об’єкт.
Дуже цікаво, але не чесно. Таким чином, замовник вже на етапі подання пропозицій може відсіювати потенційних учасників, просто не взявши слухавку.
Однак одну скаргу замовник все ж задовольнив. Мова йде про звичайну механічну помилку. У підпункті 3.7.5. пункту 3.7. вимог Тендерної документації йшлося про те, що учасники мають надати замовнику скановані копії з оригіналів документів в кольоровому вигляді (сертифікатів), що підтверджують відповідність учасника вимогам ДСТУ ISO 9001:2018 (ISO 9001:2018, IDT) «Системи управління якістю. Вимоги». Водночас виявилося, що такий сертифікат органом сертифікації не видається, а видається Сертифікат ДСТУ EN ISO 9001:2018 «Системи управління якістю. Вимоги» (EN ISO 9001:2015, IDТ; ISO 9001:2015, IDТ).
З огляду на це, замовник вніс зміни до тендерної документації.
Потенційний переможець тендера
Звісно, з такими дискримінаційними вимогами потенційні учасники тендера були ретельно «відфільтровані» замовником. Саме тому єдиним учасником і потенційним переможцем є ТОВ «Максима Буд». Саме ця компанія стала переможцем ідентичного тендера у листопаді минулого року.
ТОВ «Максима Буд» було зареєстроване 28 січня 2015 року у Києві. Статутний капітал компанії — 1 000 000 грн. Таким чином вона підходить під дискримінаційні вимоги замовника.
Директором фірми є Строганов Олександр Васильович, а власниками — Максим Олександрович та Олександр Васильович Строганови (такий собі сімейний бізнес). Ці двоє також є засновниками боярської БО «Благодійний фонд «Квітуча країна – щаслива Україна». Крім того, вони володіють боярським ТОВ «Максима Буд Плюс» разом із Наталею Строгановою. Олександр і Наталя Строганови є засновниками київського ТОВ «Мотель Ван».
Загалом, ТОВ «Максима Буд» за 9 років роботи стало переможцем в усього лише 17 закупівлях на загальну суму 195,98 млн грн (за умови, що 193 млн грн — попередня закупівля, яка була восени, від КП «Головне управління комунального господарства» Вишневої міської ради Бучанського району Київської області). Таким чином, якщо фірма таки підпише договір, він стане першим настільки масштабним за всю історію існування.
Іншими найбільшими замовниками у компанії є КП «Управління комунального господарства» Вишневої міської ради Бучанського району Київської області (470 973 грн) та КП «Володимирський ринок» (193 000 грн).
Водночас чистий прибуток компанії у 2022 році склав 18 700 грн, а у 2021 році — мінус 12 700 грн.
Цінова пропозиція
Ті позиції, ціни на які були значно завищені в осінньому тендері, змінились ближче до реальних. Зокрема, у минулій закупівлі видання «Наші гроші» помітило, що гарячекатану арматурну сталь періодичного профілю класу А-ІІІ діаметром 10 мм врахували по 57 379 грн/т, діаметром 12 мм – по 57 120 грн/т, діаметром 20-22 мм – по 55 320 грн/т. Однак компанія «Iron World» тоді продавала таку арматуру діаметром 10 мм по 27 250 грн/т, діаметром 12 мм по 26 550 грн/т, діаметром 20-22 мм по 26 550 грн/т, що вдвічі дешевше.
У новому тендері ціна гарячекатаної арматурної сталі усіх діаметрів не перевищує 30 200 грн/т. Така ж ситуація склалася і з усіма іншими позиціями, завищені ціни на які помітили ЗМІ у минулій закупівлі.
Однак цікавинки у новому тендері також вдалося знайти. Наприклад, кухонну мийку закупили за ціною 4 133,33 грн за штуку. Водночас у магазині «Епіцентр» ціни на мийки для кухні починаються від 204 грн. В середньому, стандартна мийка у магазині коштує 1 764 грн, тобто більше ніж удвічі менше заявленої вартості.
Плити бетонні тротуарні фігурні ФЕМ «Моноліт» (80 мм) сірі закупили за ціною 720,20 грн/кв.м. Будівельна компанія «Апельсин» пропонує схожі плити за 525 грн/кв.м, а «Конкрейт Груп» пропонує цю плитку за 537,60 грн/кв.м. Таким чином, націнка може бути в 1,3 раза.
Міксер 650ml 230В із нержавіючої сталі закупили за ціною 16 874 грн за штуку. У магазині Rozetka міксер із такими характеристиками коштує 9 609 грн за штуку. Таким чином, націнка може становити 43%.
Висновок
Попри усі рекомендації та настанови й з боку КОВА, і з боку суспільства КП «Головне управління комунального господарства» Вишневої міської ради Бучанського району Київської області все ж вирішило відреставрувати будівлю закинутого кінотеатру під офіс мерії. Звісно, видимі націнки прибрали, однак вони все одно залишилися. До того ж цього разу були створені навіть дискримінаційні вимоги для учасників закупівлі, аби перемогу здобув потрібний «кандидат».
Читайте також: Національна дитяча спеціалізована лікарня «Охматдит» закупила мийні засоби за завищеними цінами
Фото з відкритих джерел
Авторка: Софія Афоніна
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: