
30 Січ, 18:00
8389
«Ми не маємо права залишити без покарання жодного злочинця», – керівник Київської обласної прокуратури Максим Крим
В умовах повномасштабного вторгнення, коли країна переживає один із найскладніших етапів своєї історії, суспільство особливо гостро відчуває прояви протизаконної діяльності та вимагає справедливості. І однією з головних структур, які мають забезпечувати це, є прокуратура.
Журналісти «Київщини 24/7» поспілкувалися з Максимом Кримом, керівником Київської обласної прокуратури, щоб дізнатися більше про особливості роботи відомства в умовах війни. У розмові він розповів про нові ініціативи прокурорів Київщини, про розслідування воєнних злочинів, про захист довкілля та про досягнуті результати у 2024 році.
ДОВІДКОВО: Крим Максим Юрійович – керівник Київської обласної прокуратури.
- У 2010 році закінчив Національну юридичну академію ім. Ярослава Мудрого за спеціальністю «Правознавство», має кваліфікацію – магістр права.
- Того ж року розпочав свій професійний шлях на посаді слідчого, а згодом – старшого слідчого військової прокуратури Севастопольського гарнізону Військово-Морських Сил України. Працював на різних посадах у прокуратурі Західного регіону України з нагляду за дотриманням законів у воєнній сфері, військовій прокуратурі Західного регіону України.
- З 2014 року працював на керівних посадах у підрозділах Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України та Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону.
- 25 листопада 2020 року призначений на посаду заступника керівника Київської обласної прокуратури.
- 3 січня 2023 року призначений керівником Київської обласної прокуратури.
Нові ініціативи прокурорів Київщини: ефективна взаємодія з громадами та захист дітей
Керівник Київської обласної прокуратури Максим Крим розповів, що в умовах війни головним завданням прокуратури залишається ефективна координація діяльності правоохоронних органів, адже від цього залежить не лише швидкість, але і якість розслідування злочинів. Особливу увагу прокуратура приділяє злочинам, вчиненим організованими групами або злочинними організаціями.
«Саме ці категорії правопорушень є одними з найскладніших та найнебезпечніших для суспільства, їх ефективне розслідування вимагає максимальних зусиль і злагодженої роботи всіх підрозділів правоохоронної системи», – наголошує Максим Крим.
Крім того, за його словами, в умовах повномасштабної війни прокурори Київщини не лише виконують свої безпосередні обов’язки, а й активно впроваджують нові ініціативи, спрямовані на покращення взаємодії з громадами та підвищення ефективності правосуддя. Однією з таких важливих ініціатив є пілотний проєкт «Прокурор громади», який був введений наказом Генерального прокурора в лютому 2024 року.
«Цей проєкт передбачає довгострокове партнерство між органами прокуратури, місцевою владою, правоохоронними органами, громадськими організаціями та місцевим самоврядуванням. Мета цього проєкту – забезпечення безпеки на місцях, профілактика кримінальних правопорушень і налагодження ефективної комунікації. Важливість цього проєкту неможливо переоцінити, адже він дає змогу не тільки реагувати на проблеми громади, але й активно запобігати їх виникненню», – розповідає очільник прокуратури.
Особливу увагу на Київщині приділяють захисту дітей, що стали жертвами злочинів або свідками травматичних подій. У таких випадках невідкладно виїжджають на місце події «мобільні групи», до складу яких входять ювенальні прокурори, слідчі, представники служб у справах дітей та сім’ї, а також психологи та захисники. Дитячий психолог перший працює з неповнолітніми зважаючи на їх психологічний стан, і за результатами надає письмову рекомендацію чи можна починати з ними слідчі (процесуальні) дії. Якщо за висновком психолога з дітьми можуть проводити роботу інші фахівці, усе спілкування відбувається у спеціальному приміщенні, де ніщо не травмує дитину повторно. Це частина міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, для втілення яких на обласному рівні облаштовано «Зелені кімнати».
«Це спеціально облаштоване приміщення, яке дозволяє мінімізувати надмірну офіційність у взаємодії із дітьми під час слідчих дій. У такій кімнаті дитина може спілкуватися з психологами, а прокурори та інші учасники процесу спостерігають через спеціальні вікна або проглядають відеозаписи, щоб уникнути повторного травмування. За шість місяців на Київщині запрацювало вже вісім таких кімнат, що стали важливим кроком у створенні безпечного середовища для дітей, які стали жертвами чи свідками злочинів», – підкреслює Максим Крим.
Керівник Київської обласної прокуратури розповів про ще одну важливу ініціативу – створення відділу організації підтримки потерпілих і свідків. Цей підрозділ надає комплексний супровід потерпілим від воєнних злочинів на всіх етапах кримінального провадження, організовуючи не лише юридичну, але й психологічну, медичну та соціальну допомогу. Такий підхід дозволяє зміцнити довіру до системи правосуддя, відновити почуття захищеності у громадян і забезпечити більш ефективне виконання функцій прокуратури.
«Важливо, що всі ці ініціативи, запроваджені під час війни, дозволяють не лише боротися з правопорушниками, а й реально допомагати тим людям, які постраждали від російської агресії. Прокуратура Київщини також активно працює над відшкодуванням завданих збитків та забезпеченням справедливості для кожного громадянина», – додав Максим Крим.
Крок за кроком до справедливості: прокурорська діяльність у боротьбі з воєнними злочинами
У період повномасштабної війни прокурори Київщини зосередили свою увагу на боротьбі з воєнними злочинами, що стали частиною агресії росії. Зокрема, обласна прокуратура забезпечує процесуальне керівництво у понад 23 тисяч кримінальних проваджень за статтею 438 КК України – порушення законів і звичаїв війни. У рамках цих справ 108 військовослужбовців російських збройних сил та інших підконтрольних їй формувань уже отримали підозри.
Протягом попереднього року прокурори Київщини досягли суттєвих результатів у притягненні до кримінальної відповідальності воєнних злочинців: обвинувальні акти щодо 88 російських військових вже скеровані до суду, а винуватість 17 окупантів доведена у судах. Кількість засуджених за воєнні злочини на території області невпинно зростає, що свідчить про ефективність роботи прокуратури.
«Одним із резонансних випадків є справа заступника командира загону мобільного особливого призначення «Ратибор» росгвардії, який катував і незаконно ув’язнив трьох мирних жителів у холодильних камерах в Гостомелі, Бучанського району. Судовий процес наразі триває. Окрім того, до довічного позбавлення волі засуджено офіцера ЗС рф, який біля села Мрія в Бучанському районі вбив двох беззбройних мирних жителів, здійснивши 12 пострілів в спину», – розповідає Максим Крим.
Внутрішні вороги на Київщині: як прокуратура протидіє колабораціонізму та диверсантам
Керівник Київської обласної прокуратури Максим Крим підкреслив, що прокурори Київщини продовжують сприяти забезпеченню національної безпеки України в умовах війни: упродовж 2024 року здійснювалося процесуальне керівництво у 375 кримінальних провадженнях про злочини проти основ національної безпеки, що на 43,7% більше, ніж 2023 року (261 провадження). Це свідчить як про постійне зростання загроз, що виникають на фоні повномасштабної агресії росії, так і про системну роботу з виявлення і припинення таких злочинів.
Крім того, він зауважив, що у 2024 році збільшилась кількість обвинувальних актів у кримінальних провадженнях вказаної категорії, що були скеровані до суду. Якщо упродовж 2023 року таких справ було 69, то у 2024 їх кількість зросла до 97. Серед них 38 обвинувальних актів стосуються колабораційної діяльності та виправдання збройної агресії рф, 17 – державної зради, а ще по 5 – пособництва державі-агресору та перешкоджання діяльності Збройних сил України.
«Ницість дій ворога дійшла до того, що вони почали залучати до вчинення своїх злочинних дій найнезахищеніші верстви населення – дітей. Минулого року ювенальні прокурори Київщини скерували до суду три обвинувальні акти за фактами диверсій, скоєних неповнолітніми особами. Потрібно визнати, що перед обласною прокуратурою стоїть надзвичайно важлива задача – ефективно протидіяти внутрішнім загрозам, які в умовах війни можуть бути не менш небезпечними, ніж зовнішня агресія», – наголошує Максим Крим.
Протидія злочинам проти довкілля на Київщині: результати та виклики
Завдяки ефективній організації роботи та координаційним заходам прокуратури протягом 2024 року було досягнуто вагомих результатів у боротьбі зі злочинами проти довкілля.
«Упродовж 2024 року до суду скеровано 138 обвинувальних актів у сфері охорони навколишнього природного середовища. Це свідчить про системну та цілеспрямовану роботу, яку ми проводимо в цій сфері», – зазначив Максим Крим.
Він підкреслив, що найбільше злочинів стосується незаконної порубки лісів – 45 випадків, незаконного рибного промислу – 33, а також правопорушення у сфері надрокористування – 6 випадків. Крім того, прокуратура активно протидіє безгосподарському використанню та забрудненню земель, а також кримінальним правопорушенням проти довкілля, вчинених шляхом використання службового становища (до кримінальної відповідальності притягнуто 10 службових осіб).
«Збитки, завдані довкіллю внаслідок цих правопорушень, становлять понад 379 мільйонів гривень. Це сума, встановлена у провадженнях, які ми вже завершили. Важливо, що під час досудового розслідування вдалося відшкодувати понад 344 мільйони гривень, також було пред’явлено позови в межах кримінального провадження на суму 19,5 мільйонів гривень», – повідомив керівник прокуратури.
Окремо він зазначив, що за 114 позовами прокуратури судами Київщини було відкрито провадження на суму 59,8 мільярда гривень. Позовні заяви стосуються повернення державі земельних ділянок природно-заповідного фонду та водних об’єктів. Наразі 52 позови було задоволено на загальну суму 27,7 мільярда гривень, а прокуратура області забезпечила виконання судових рішень на суму 4,2 мільярда гривень.
Одним із яскравих прикладів боротьби з незаконним використанням природних ресурсів стало рішення Господарського суду Київської області у справі проти ТОВ «Спеціальне товарне рибне господарство «Косівське». Суд погодився з доводами прокурора щодо протиправного використання товариство водосховища Косівське без належних правовстановлюючих документів та ухвалив рішення припинити використання водосховища площею 378 гектарів і повернути цей об’єкт у державну власність.
«Ці випадки – лише окремі приклади системної роботи, яку ми проводимо для захисту довкілля та притягнення до відповідальності тих, хто ставить під загрозу наше природне середовище», – підсумував Максим Крим.
Відбудова без зловживань: Київська обласна прокуратура розслідує десятки кримінальних справ
Керівник Київської обласної прокуратури Максим Крим заявив, що боротьба з корупцією серед посадовців, які зловживають своїм службовим становищем, зокрема у процесі відбудови пошкоджених внаслідок бойових дій об’єктів, є одним із пріоритетних завдань прокуратури області. За його словами, прокуратура активно працює над забезпеченням прозорості та справедливості у використанні бюджетних коштів, що спрямовуються на відновлення інфраструктури, яка постраждала внаслідок російської агресії.
«Ми постійно тримаємо під контролем досудові розслідування у кримінальних провадженнях, що стосуються заволодіння коштами, виділеними на відновлення пошкоджених об’єктів. Наразі здійснюється процесуальне керівництво у 43 кримінальних провадженнях, пов’язаних із правопорушеннями у цій сфері», – зазначив Максим Крим.
Зокрема, минулого року прокурори вже скерували до суду п’ять обвинувальних актів за фактом зловживань під час відбудови.
Максим Крим також навів конкретні приклади таких зловживань. Так, Київською обласною прокуратурою до Ірпінського міського суду було скеровано обвинувальний акт щодо директора товариства-підрядника, який за допомогою внесення неправдивих відомостей до актів виконаних робіт з капітального ремонту фасаду багатоквартирного будинку в Бучі заволодів бюджетними коштами на суму майже 1,2 мільйона гривень.
Також було викрито п’ять учасників організованої злочинної групи – колишніх посадовців Гостомельської селищної військової адміністрації, які заволоділи коштами у сумі 650 тисяч гривень, виділеними на усунення аварій у житловому фонді Гостомеля, які виникли внаслідок бойових дій.
«Підозрювані завищували ціни на роботи і не виконували їх у повному обсязі, вносячи свідомо неправдиву інформацію до актів виконаних робіт. Досудове розслідування у цій справі триває», – розповів Крим.
Максим Крим підкреслив, що органи прокуратури Київщини роблять все можливе, щоб притягти до відповідальності всіх винних і забезпечити повернення незаконно привласнених коштів.
«Ми будемо і надалі боротися з будь-якими зловживаннями, які відбуваються під час відбудови після бойових дій. Ці кошти повинні бути спрямовані на відновлення наших міст і селищ, а не на збагачення злочинців», — наголосив керівник Київської обласної прокуратури.
Максим Крим підсумував, що органами прокуратури Київської області упродовж 2024 року систематично вживалися заходи з метою забезпечення законності, захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави, а також ефективної боротьби зі злочинністю задля відновлення справедливості.
«Ми не маємо права дозволити жодному злочинцю залишатися без покарання і наша робота спрямована на те, щоб кожне порушення закону мало невідворотні наслідки для порушника. Особливу увагу ми далі зосереджуватимемо на розслідуванні воєнних злочинів, щоб кожен із них був розкритий, а злочинці – покарані. Водночас ми боротимемось із кіберзлочинністю, зі зрадниками і колаборантами та з корупцією, особливо у бюджетній та земельній сферах. Прокуратура Київської області продовжує зосереджувати зусилля на протидії незаконному виготовленню та збуту підакцизних товарів, ухиленню від податків і легалізації злочинних доходів. Наша позиція чітка: кожне правопорушення, незалежно від його масштабу, буде належно розслідувано, а винні – понесуть відповідальність», – додав Максим Крим.
Авторка: Катерина Чабанюк.
Читайте також: Життя після: як в Україні допомогають жінкам, які пережили сексуальне насильство під час війни
Фото: Максим Крим, Київська обласна прокуратура.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: