
19 Вер, 09:00
367
На Київщині забудовник знищує старовинну пам’ятку археології віком 3500 років
Значна кількість жителів України, на жаль, не усвідомлює, що один із дієвих шляхів захисту рідкісних видів флори та фауни, природних об’єктів від знищення забудовою, видобутком корисних копалин, вирубкою лісу – це створення заказників та інших заповідних об’єктів. Адже у 2020-2023 роках лише у Києві та Київській області сталися факти незаконного захоплення низки заказників під будівництво чи видобуток корисних копалин. Якби ці території не мали заповідного статусу, то вже були б знищені. Саме заповідний статус їх урятував.
Однак, така доля оминула оборонне укріплення «Змієві вали» пам’ятки археології національного значення «Городище «Велике Ходосівське», що знаходиться біля села Іванковичі в Обухівському районі, на Київщині. Нещодавно поруч із північною частиною валу розпочали будівництво котеджів, а майданчик обнесли парканом. Поруч із парканом стали прокладати дорогу, і її вирішили розширити та внаслідок чого зрізали близько чверті валу.
Журналісти «Київщини 24/7» поспілкувались із заслуженим природоохоронцем України, директором Київського еколого-культурного центру Володимиром Борейком про цінність пам’ятки археології національного значення, знищення валу та хто саме вже не в перше зазіхнув на нього.
Цінність Великого Ходосівського городища
Велике Ходосівське городище (відоме також як городище Круглик) – це одне з трьох городищ-гігантів лісостепу України, пам’ятка археології національного значення. Належить до ранньої залізної доби. Його вал має вигляд підкови розмірами 4,5*3,0 км, довжиною 10-12 км та висотою до 8 м. У деяких місцях під ним ще видно рів, що заплив землею. Площа, оточена валом – близько 1-2 тисяч га. Вік городища – близько 3500 років.
Стародавні оборонні вали Скіфського часу продовжувала виконувати свої функції у період Київської Русі та під час оборони Києва в 1941 році. Варто зазначити, що багатовікові пам’ятки допомагали захищати державу і під час збройної агресії рф проти України. За інформацією військових, такі фортифікаційні споруди дали змогу зупинити наступ окупантів на південь від Житомирської траси у березні 2022 року.
«Городище є надбанням українського народу та невідтворним джерелом інформації про його зародження, формування та розвиток. Ще однією цінністю оборонного валу є те, що на ньому росте червонокнижна рослина – ковила волосиста», – підкреслює Володимир Борейко.
Забудовник знищив частину старовинної пам’ятки археології
За словами Володимира Борейка, поруч з із північною частиною валу розпочалось будівництво котеджів та забудовник вирішив зрізати близько чверті схилу для того, щоб мати доступ до майданчика, де проходить будівництво.
«Нещодавно ми проїжджали повз оборонне укріплення та вирішили перевірити цю ділянку. Як виявилось, біля валу розпочалось будівництво котеджів, а сам майданчик обнесли залізним парканом, який розташований майже впритул до нього, тому вантажні машини не могли проїжджати на будівний майданчик. Через що вони вирішили бульдозером розширити цю дорогу та майже четверть валу була просто зрізана! Це є грубим порушенням Закону України «Про охорону культурної спадщини». У той час як російські окупанти знищують пам’ятки природи та культури України, в самій Україні знаходяться свої негідники, які також знищують її природну та культурну спадщину», – наголошує Володимир Борейко.
Саме тому, Володимир Борейко звернувся до Генеральної прокуратури з проханням провести розслідування та притягнути винних у знищенні пам’ятки культури до кримінальної відповідальності.
«На цьому прикладі ми бачимо, що Закон «Про охорону культурної спадщини» в Україні не діє. Державного контролю за пам’ятниками культури немає. Охоронних знаків, що це пам’ятка культури – теж немає. І швидше за все, що і в цьому випадку, як завжди, ніхто не буде покараний. Тому так важливо пам’ятки культури, які мають ще природну цінність – оголошувати природними заказниками. В Україні ніхто не знає, не цінує і не охороняє стародавні оборонні споруди «Змієві вали». Навпаки, щороку фермери та будівельники знищують чергові стародавні вали. Знищують історію України. І нікому нема діла до цього», – обурюється Володимир Борейко.
Феодосіївська сільська рада у змові з будівельниками-вандалами
Володимир Борейко розповів журналістам, що ще з 2020 року разом з Київським еколого-культурним центром, головою Екологічної комісії Київської обласної ради Романом Титикалом, Департаментом екології Київської ОДА зверталися до Феодосіївської сільської ради з клопотання про створення на цій ділянці заказника. Однак, протягом 4 років сільська рада ніяк не реагувала.
«Я припускаю, що знищення частини валу відбулось у змові з Феодосіївською сільською радою, адже вони протягом 4 років не давали згоду на створення заказника на цій ділянці. І саме головне, саме на теренах Феодосіївської ОТГ відбувся цей акт вандалізму, а вони ніяк на це не реагують. Можливо, вони й погоджувала будівництво котеджів та незаконне розширення дороги коштом валу. Тому, я вважаю, що тут треба покарати не тільки будівельників, а ще й керівництво Феодосіївської сільської ради», – розповідає Володимир Борейко.
Крім того, за словами директора КЕКЦ, Феодосіївська сільська рада роздала майже усю землю під забудову.
«У них практично не залишилось ні луків, ні лісів, ні полів – нічого! Все роздали…Та ще й віддали й цю пам’ятку віком 3500 років під забудову. Для них створення заповідних об’єктів, пам’яток природи та культури не вигідне. Це міг би бути туристичний об’єкт, але їх цікавить лише забудова та гроші. Підсумовуючи скажу, що вважаю, що керівництво та депутати Феодосіївської сільської ради просто злочинці», – додає Володимир Борейко.
Хто будується поряд із національною пам’яткою археології та знищив частину валу
Директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко зазначив, що не знає хто саме займається будівництвом поряд із валом. Однак, за словами охоронця, що знаходився біля об’єкта, тут планують будувати котеджі.
Проте, журналісти «Київщини 24/7» з’ясували, хто саме почав будівництво поряд із пам’яткою археології та незаконно розширив дорогу коштом валу. Тож, згідно з відкритими даними земельного кадастру України, тут розпочали будівництво котеджного містечка «Obriy Family Club».
«Котеджне містечко розташоване в 9 км від Києва на пагорбі, з якого відкривається дивовижної краси панорамний вид на ліси, поля і водойми. Чернечий ліс, Змієві вали та яри навколо – це місце на мальовничому пагорбі вражає. Наповнене тисячолітньою історією нашої славетної землі, сховане від сторонніх очей, із надзвичайними видами на обрій вічнозеленого лісу…», – так компанія описує містечко.
Однак, компанія не згадує, що для будівництва котеджів розширили дорогу та зруйнували частину валу, про який самі й пишуть. Крім того, на сайті можна побачити план котеджного містечка, який підтверджує, що будуються вони поряд із памʼяткою археології національного значення.
Будівництвом котеджного містечка «Obriy Family Club» займається ТОВ «БГ «ЕКОБУД», який заснований 10 березня 2017 року. Основний вид діяльності – організація будівництва будівель. Статутний капітал – 5 000 000 грн. Кінцевим бенефіціарним власником та директором є Сомов Павло Вікторович.
Варто звернути увагу й на ціни продажу елітного житла. Так, котеджі площею від 250 кв.м тут продають за ціною від 41,8 мільйона гривень. Найдорожчі котеджі площею від 490 кв.м планують продати за ціною від 81,93 мільйона гривень.
Хто вже намагався привласнити землі пам’ятки археології національного значення
У 2008 році сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат «Хотівський» видано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 13,9712 га історико-культурного призначення, на яких розташоване оборонне укріплення «Змієві вали» пам’ятки археології національного значення «Городище «Велике Ходосівське».
СГ ТОВ АК «Хотівський» було зареєстровано 6 квітня 2000 року в селі Хотів, Обухівського району, Київської області. Основний вид діяльності – вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Статутний капітал – 31 300 000 грн. Близько 50% компанії належить двом фізособам, імена яких мало що говорять. Решту 50% контролює ТОВ «Земельний центр». За даними реєстру Мін’юсту, ТОВ «Земельний центр» контролює кіпріот Валерій (Валері) Тейм і кіпрська компанія «Деванда менеджмент ЛТД». За інформацією ЗМІ, це кіпрські юристи, які надають консалтингові послуги дуже багатьом київським бізнес-групам.
У липні 2009 року сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат «Хотівський» подано до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області заяву про добровільну відмову від вказаної земельної ділянки. Після чого Києво-Святошинська районна державна адміністрація Київської області видала розпорядження про припинення права власності на земельну ділянку СГ ТОВ АК «Хотівський» та прийняття її до земель державної форми власності.
Але у лютому 2011 року між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат «Хотівський» та Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області знову була укладена угода про передачу права власності на цю земельну ділянку.
У 2022 році захищаючи інтереси держави, Офіс Генерального прокурора звернувся з позовною заявою до Господарського суду Київської області про те, що спірна земельна ділянка, що на праві власності належить Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат «Хотівський» належить до земель історико-культурного призначення, на яких розташовані пам`ятки археології, тобто, не може передаватись із державної у приватну власність. Однак, через початок повномасштабного вторгнення росії в Україну та встановлення особливого режиму роботи Господарського суду Київської області в умовах воєнного стану, судове засідання 22 березня 2022 року не відбулось.
Проте, у травні 2023 року за позовом Офісу Генерального прокурора 14 га земель історико-культурного призначення, на яких розташоване оборонне укріплення «Змієві вали» пам’ятки археології національного значення «Городище «Велике Ходосівське» все ж було повернуто державі.
Журналісти «Київщини 24/7» надалі стежитимуть за ситуацією, яка склалась, та за рішенням, яке має ухвалити Офіс Генерального прокурора на основі поданої скарги директора КЕКЦ Володимира Борейка. Сподіваємось, що пам’ятки археології національного значення почнуть цінувати в Україні, а не знищувати задля збагачення. Та ті, хто зазіхнув на вал, будуть покарані згідно з законом України.
Авторка: Катерина Чабанюк.
Читайте також: «Вони роблять з мене тирана»: комендантка модульного містечка в Бородянці про скандал з мешканцями
Фото: КЕКЦ, Володимир Борейко, «Київщина 24/7», з відкритих джерел.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: