Вражаюча закупівля

26 Січ, 09:00

202

Націнка на медичному обладнанні: хірургічне відділення Вишнівської міської лікарні збудує компанія, директорка якої може сісти у в’язницю

«Розтрата 500 тис. грн бюджетних коштів на ремонті укриттів», «Судитимуть підрядника за привласнення бюджетних коштів під час ремонту адмінбудівлі», «Затримано підозрюваних у розкраданні бюджетних коштів, призначених для Сил оборони» — такими заголовками рясніють усі українські видання — видання країни, яка майже 2 роки веде війну і всі кошти якої нібито мали б бути спрямовані на армію, а відтак і на перемогу.

На жаль, із кожним днем таких заголовків стає все більше, а коштів на ЗСУ спрямовується, відповідно, менше. Цілком імовірно, що Вишнівська міська лікарня має всі шанси потрапити у подібний заголовок.

8 січня 2024 року в електронній системі публічних закупівель Prozorro з’явився тендер на капітальний ремонт приміщення стаціонару (для розміщення хірургічного відділення) у Вишнівській міській лікарні за 47 753 051 грн. Тендер був опублікований Комунальним некомерційним підприємством «Вишнівська міська лікарня» Вишневої міської ради Бучанського району Київської області.

Аукціон відбувся 16 січня 2024 року, а вже 24 січня був обраний підрядник. Не пізніше 3 місяців з дня підписання договору, переможець тендеру отримає аванс у розмірі 30%, а протягом 10 робочих днів після виконання робіт — решту суми (70%). Роботи планують виконати до 31 грудня 2024 року.

Отож, згідно із Тендерною документацією, стару будівлю стаціонару Вишнівської міської лікарні майже повністю демонтують і побудують нову. Також навколо новоствореної будівлі облаштують територію.

При цьому, буквально у кінці грудня 2023 року без використання електронної системи провели тендер на капітальний ремонт цієї будівлі з влаштуванням системи блискавкозахисту за 874 837 грн. До того ж витратили ще понад 40 тис. грн на розробку проєктно-кошторисної документації та технічний нагляд за об’єктом. Підрядником стало ТОВ «Пожмаркет» — фірма, яка була заснована у червні 2022 року і до цього моменту виграла лише 3 тендери.

А тепер цікавий момент: тендер на розробку проєктно-кошторисної документації по об’єкту «Капітальний ремонт приміщення стаціонару (для розміщення хірургічного відділення)» був оголошений у кінці листопада 2023 року, а 1 грудня 2023 — вже підписали договір із переможцем. Тобто на початку грудня вже було відомо, що будівлю демонтуватимуть, а в кінці грудня Вишнівська міська лікарня провела тендер на влаштування у ній системи блискавкозахисту.

До того ж ще кількома місяцями раніше, наприкінці липня 2023 року провели тендер на поточний ремонт (усунення аварійного стану) цієї ж будівлі за 360 000 грн. Підрядником стало ТОВ «Тетрастрой».

Переможець тендеру

Переможцем тендеру на капітальний ремонт приміщення стаціонару (для розміщення хірургічного відділення) стала та сама компанія, яка до цього влаштовувала на ній систему блискавкозахисту — ТОВ «Тетрастрой» (при чому без конкуренції).

Організація була зареєстрована 27 вересня 2016 року у Києві. Керує компанією Вікторія Поліщук, а фактичним власником є ТОВ «Олкос» (власником якого є Юрій Шпаковський). Розмір статутного капіталу – 600 гривень. Основний вид діяльності — будівництво житлових і нежитлових будівель.

Загалом, за 7 років роботи ТОВ «Тетрастрой» стало переможцем у 64 закупівлях на загальну суму 485,47 млн грн та підписало 62 договори на суму 353,28 млн грн.

Водночас ТОВ «Тетрастрой» фігурує у низці кримінальних проваджень. Останнє слухання по одному з них відбулося 13 листопада 2023 року (за кілька місяців до перемоги у тендері). Отож, згідно з ухвалою суду, під час ліквідації наслідків бойових дій на території Київської області низкою компаній, серед яких є ТОВ «Тетрастрой», «виконання робіт та постачання товарів здійснювалось за значно завищеними цінами, будівельно-ремонтні роботи проводились неякісно, а у деяких випадках не проводились взагалі».

ТОВ «Тетрастрой» разом з іншими компаніями визнали винним. На їхнє майно наклали арешт.

Кількома місяцями раніше, у серпні 2023 року директорка ТОВ «Тетрастрой» Вікторія Поліщук також «засвітилась» у схожому кримінальному провадженні. Слідством було встановлено, що вона у змові з головним інженером компанії внесла до офіційних документів завідомо неправдиві відомості щодо обсягу виконаних робіт та посвідчили вказаний акт своїми підписами.

Мова йде про поточний ремонт Макарівського ліцею № 2. Виявилося, що роботи із заповнення віконних прорізів готовими блоками площею більш як 3 кв. м з металопластику в кам’яних стінах житлових і громадських будівель, установлення пластикових підвіконних дощок та установлення віконних зливів були виконані лише частково. Загальна вартість невиконаних обсягів цих робіт становить 30 415, 40 гривень.

У результаті, головному інженеру та директорці ТОВ «Тетрастрой» було обрано запобіжний захід строком на 56 діб.

Отож, тільки за 2023 рік компанія стала фігурантом (і винною) у двох кримінальних провадженнях. А їй довіряють тендер на 47 мільйонів гривень. Єдине пояснення цьому: тендер на капітальний ремонт приміщення стаціонару такий самий сумнівний, як і репутація підрядника.

До того ж у далекому 2019 році ТОВ «Тетрастрой» стало учасником ще однієї злочинної схеми. Фірма укладала зі службовими особами договори, 10-15% суми яких у вигляді неправомірної вигоди віддавались цим службовим особам. Ця сума коштів формувалася підрядником шляхом умисного завищення обсягів виконаних будівельних робіт та вартості використаних будівельних матеріалів.

Тендерна документація

Згідно із Тендерною документацією, замовник вимагав від учасників закупівлі надання аналогічного договору. При цьому, зазначалося, що «аналогічними вважати договори на виконання робіт з капітального ремонту або реконструкції або надання послуг з поточного ремонту закладів охорони здоров’я, укладених із замовником у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».

За останній час аналогічний договір із замовником підписувало лише ТОВ «Тетрастрой», тож можна вважати, що цей єдиний пункт обмежує коло учасників закупівлі до одного. Вимога є не просто дискримінаційною, а і свідчить про те, що тендер писали під конкретну компанію.

Цінова пропозиція

Найважливіше для медичного закладу (а особливо для новоствореного хірургічного відділення) — якісне медичне обладнання та устаткування. Таким чином, 2 апарати штучної вентиляції легень Drager Savina 300 ventilator закупили за ціною 1 432 589,77 грн кожен. Водночас у спеціалізованому медичному магазині такий апарат без знижки коштує 1 223 575 грн. У такому випадку, націнка за 2 апарати ШВЛ становить 418 028 грн, тобто 14,5%.

Електричний операційний стіл Mindray HyBase 6100 придбали за ціною 961 713,2 грн, хоча у спеціалізованому медичному магазині його вартість становить 680 000 грн. Таким чином, націнка становить 281 713 грн, тобто 30%.

«Сухожарову шафу ГП-320 стерилізатор повітряний медичний для інструментів» придбали за 71 975,45 грн, хоча у спеціалізованому медичному магазині його вартість становить 69 800 грн. Таким чином, націнка складає 2 175 грн, тобто 3%.

За допомогою подібних махінацій і збираються ті самі 10-15% «неправомірної вигоди», яку додатково заробляють як замовники, так і підрядники.

Висновок

Кілька кримінальних проваджень зовсім не заважають вигравати чергові тендери на десятки мільйонів. Щобільше, під такі компанії й пишуть тендери, адже «схема» чітко налагоджена, а 10-15% суми договору вже заготовлені «у конверт». На жаль, це наші реалії. При чому такі «схеми» на Prozorro провертають дійсно прозоро і, схоже, без жодного жалю.

Читайте також: Підрядника чекають у суді, а він виграє нові тендери: у Борисполі облаштують нове укриття за 114 мільйонів гривень за завищеними цінами

Фото з відкритих джерел

Авторка: Софія Афоніна

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.