
19 Тра, 09:00
275
Найбагатші пенсіонери Києва: хто щомісячно отримує від ПФУ сотні тисяч гривень і де живуть «щасливчики»
Українські пенсії – найнижчі в Європі. Середньої виплати не вистачає навіть на забезпечення базових потреб пенсіонера (в межах споживчого кошика). Пенсійна система вже давно потребує реформування, а ситуація з виплатами погіршується щорічно. Та попри складну ситуацію в Україні існують десятки тисяч «особливих» пенсіонерів, які вийшли на заслужений відпочинок за спеціальними законами та мають виплати в сотні тисяч гривень. Про те – хто та коштом чого отримує найбільші пенсії на Київщині – читайте в матеріалі «Київщини 24/7».
Знайомтесь: найбагатші пенсіонери Київщини
Найбільша середня пенсія в Україні – у киян. Якщо українці можуть розраховувати на виплату близько 6,3 тис. грн, то мешканці столиці в середньому отримують на заслуженому відпочинку 8,7 тис. грн. До речі, окремо вираховують (йдеться про статистичні підрахунки) середню пенсію і для мешканців Київської області – вона складає всього 6,6 тис. грн. Це більше середньою, але значно менше, ніж отримують, наприклад, в Дніпропетровській області.
Фото: Наталія Шаптала, sud.ua
Чинний закон обмежує розмір пенсії 10 прожитковими мінімумами. Зараз це 23 610 грн. Але десятки тисяч українців через суди скасували це обмеження й отримують величезні виплати. Як розповідають «Київщині 24/7» співрозмовники в Пенсійному фонді, найбільшу в Україні пенсію станом на травень 2025-го отримує саме мешканка Київщини – 390 184,7 грн.
«З січня діють обмежувальні коефіцієнти для високих пенсій. Тому зараз вже таких аномальних виплат немає. Але ці коефіцієнти не стосуються суддів (вони мають довічне утримання). Тож зараз найбагатші пенсіонери – судді. На першому місці Наталія Шаптала», – розповідають співрозмовники у ПФУ.
Шаптала працювала суддею КСУ. Після виходу на пенсію, як розповідають співрозмовники в Фонді, Головне управління Пенсійного фонду в Києві розрахувало їй достатньо велику виплату в розмірі 198 103,4 грн. Однак Шаптала вирішила, що цієї виплати замало. Вона через суд вимагала підняти пенсію до розміру 90% зарплати. До речі, звичайні українці на пенсії можуть отримувати менш як 30% звичної зарплати. Тоді як судді через суди призначають собі до 90% зарплати.
«Київщина 24/7» знайшла в судовому реєстрі позов Шаптали. Вона подавала його в Шостий апеляційний адмінсуд (640/9524/20). В рішенні зазначено наступне: «зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплачувати щомісячне довічне грошове утримання судді Конституційного Суду України у відставці, виходячи з 90% винагороди судді Конституційного Суду України».
Саме таке рішення і дозволило Наталії Шапталі отримати найбільшу пенсію не тільки в Києві та Київській області, але і по всій країні. Суддя у відставці володіє квартирою в Києві. А її чоловік-пенсіонер (до речі отримує пенсію, яка дуже близька до середньої в Києві) володіє будинками в елітному передмісті столиці – Ходосівці. За інформацією «Київщини 24/7», з чоловіком проживала і Наталія Шаптала.
Незважаючи на те, що середня пенсія жінки в Україні приблизно на 30% менша за середню пенсію чоловіка, найбільшу пенсію отримує саме жінка – Наталія Шаптала.
Серед найбагатших київських пенсіонерів також опинились судді Ярослав Романюк (зараз працює в Дорадчій групі експертів, яка обирає суддів КСУ) та Олег Оксененко. Останній також відомий найбільшим виграним проти ПФУ позовом. Пенсійний фонд України станом на минулий рік був винний судді 17 027 132 грн. Оксененко домігся перерахунку своєї виплати заднім числом (починаючи з 5 березня 2019 року).
Олег Оксаненко. Prosud
В своїй декларації за 2024-й суддя Шостого Апеляційного адмінсуду Оксененко вказав, що отримав від ПФУ 2,4 млн грн. При тому, згідно з матеріалами справи, розмір його пенсії мав би складати 356,3 тис. грн на місяць.
Оксененко в кінці минулого року купив квартиру в ЖК «Старт» площею 80,7 кв. м. Крім того, він також збудував два будинки в Тарасівці (Фастівський район Київської області) площами 260 та 93 кв. м. Другий будинок – гостьовий. Обидва об’єкти ще не введено в експлуатацію.
Водночас Ярослав Романюк задекларував за минулий рік пенсію в розмірі 311 228 грн. Офіційно він живе в квартирі своєї доньки площею всього 39,6 кв. м. Йдеться про квартиру в «сталінці” недалеко від Хрещатику. Суддя у відставці отримав право користуватись цієї квартирою 4 листопада 2021-го (згідно з даними декларації).
Ярослав Романюк, Рада суддів України
«Київщина 24/7» отримала витяг з реєстру прав на нерухоме майно. Виявилось, що цю квартиру донька «служителя Феміди» купила в 4 листопада 2021-го о 12:52. В цей же день вона передала житло батьку.
Раніше Христина Романюк працювала в Верховному Суді, який колись очолював її батько. Тоді жінка мала у власності дві квартири: площею 45,6 кв. м на Печерському узвозі та площею 78,78 кв. м (місце другої квартири встановити не вдалось). Однак, ймовірно, зараз донька судді у відставці також володіє двома квартирами в ЖК «Cardinal» в Печерському районі столиці.
Романюк також судився за свою пенсію. Пенсійний фонд в м. Києві нарахував йому 22 роки 6 місяців та 16 днів суддівського стажу. Але Романюк заявив, що в стаж «роботи на посаді судді» йому треба також зарахувати військову службу в радянській армії (1 рік 11 місяців та 29 днів), половину строку навчання (2 роки 5 місяців та 2 дні), а також більше 6 років роботи в прокуратурі на різних посадах. І що цікаво, суд цей позов задовольнив. Йому мають перерахувати пенсію заднім числом, починаючи з 11 березня 2020-го.
Що треба знати київським пенсіонерам: на високу пенсію заробити вкрай складно
Судді не просто так опинились в переліку найбагатших пенсіонерів Київщини. І справа не тільки в їх високих білих зарплатах. Звичайний українець, навіть якщо отримуватиме білу зарплату в 500 тис. грн, на пенсії зможе отримувати не більше 10 мінімальних пенсій. Зараз це 23 610 грн. Таке обмеження для суддів не діє.
Але і без цього обмеження формула розрахунку пенсії розроблена таким чином, що на високу виплату претендувати не доводиться. «Зарплатна база», від якої залежить виплата, рахується за попередні три роки (середній показник). І зараз вона становить 15 057,09 грн, це значно менше актуальної середньої зарплати.
Саме від цієї зарплатної бази і рахують пенсію. Наприклад, припустимо, що ви пропрацювали 35 років і в середньому за весь період своєї роботи отримували середню зарплату. За останніми даними ПФУ це 19 430 грн.
Отже, отримуючи більше 19,4 тис. грн і сплачуючи внески впродовж 35 років, якщо вам виповнилось 60 років в 2025-му, ваша пенсія становитиме всього 5 269,9 грн. Це всього близько 27,1% від останньої зарплати. Тут варто нагадати, що пенсія судді становить до 90% зарплати. Тоді як звичайний українець може розраховувати на трохи більше 27 %.
В формулі розрахунку пенсії середню зарплату за три роки множать на стаж в роках, на 1% та на співвідношення власної зарплати до середньої. Цей коефіцієнт в розмірі 1% – причина вкрай низьких пенсій. Ще в 2017-му коефіцієнт був на рівні 1,35%. Його зменшення призвело до пропорційного зменшення всіх майбутніх пенсій.
Однак це не означає, що не треба платити внески в Пенсійний фонд і не варто взагалі розраховувати на виплату від ПФУ. Для того, щоб отримувати гідну пенсію, треба не тільки платити ЄСВ з високої білої зарплати, однак розробити власний пенсійний план, накопичувати та інвестувати. Бо на дійсно гідну пенсію, на жаль, можуть розраховувати тільки «спеціальні» пенсіонери – в першу чергу судді.
Детальніше про це читайте в наступних публікаціях «Київщина 24/7».
Читайте також: У Києві судитимуть двох чоловіків, які силою змушували військового відмовитись від боргу
Фото: Київщина 24/7
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: