Ексклюзив
Микола Бойко

18 Вер, 19:00

507

«Наше завдання №1 – повернути людям житло»: заступник очільника КОВА Бойко Микола

На Київщині понад 27 тисяч об’єктів зруйновано або пошкоджено під час бойових дій. Щоденно росія продовжує обстрілювати Україну та готується до нової хвилі повітряних атак на критичну інфраструктуру в холодний період. Заступник очільника Київської обласної військової адміністрації Микола Бойко в ексклюзивному інтерв’ю розповів «Київщині 24/7» про підготовку до майбутнього опалювального сезону в умовах війни, плани на відновлення в КОВА, а також про допомогу міжнародних партнерів.

Як відбувається підготовка до опалювального сезону? Який ступінь готовності області до опалювального сезону? Чи є проблемні населенні пункти? 

Зараз триває інтенсивна підготовка до зими та опалювального періоду. Фахівці першочергово готують об’єкти житлово-комунального господарства, перевіряють та за потреби ремонтують водопровідні й каналізаційні мережі, насосні станції, котли та устаткування в котельнях. Проводять заходи з ремонту дахів, фасадів житлових будинків. Також одне з нагальних питань – це запас палива для альтернативних джерел живлення, генераторів. На Київщині досить велика кількість генераторів, запас є. Ми маємо бути готові до будь-яких надзвичайних ситуацій та тривалих відключень електроенергії, враховуючи досвід попереднього опалювального сезону та зважаючи на постійні повітряні атаки. Тому ми також приділяємо увагу цьому напрямку. Станом на сьогодні підготовка до опалювального сезону завершена вже на понад 85 відсотків. Більша частина заходів виконана і протягом місяця ми плануємо завершити усі роботи на сто відсотків.

Зазначу, що в області ми створили спеціальний штаб з підготовки до опалювального сезону: кожних 2 тижні проводимо засідання, розглядаємо проблемні ситуації. 

Чи достатньо альтернативних джерел живлення, щоб пережити зиму в теплі?

Зараз їх ніколи не буде достатньо, скажу відверто. В області є понад 6 тисяч генераторів, потреба все одно є. Більше 2 тисяч одиниць – це та потреба, яка ще існує. Можна говорити про те, що більшість потреб ми забезпечили – спільними зусиллями і за допомогою міжнародних партнерів та державного ресурсу. Адже бо 6 тисяч генераторів – це доволі велика, навіть, колосальна цифра. Минулого року такого в нас не було. І цьогоріч, протягом літа, ми постаралися зробити все можливе, щоб закрити такі “болючі” точки як теплові комунальні підприємства і люди були з теплом. Щоб працювали насоси, обладнання, водопостачання, у разі відключення електроенергії. Майже на всіх таких об’єктах уже стоять генератори. 

Також ми готуємось до відкриття пунктів незламності, які теж забезпечили генераторами. Крім того альтернативні джерела живлення вже є майже у всіх школах та дитячих садочках Київщини – на випадок того, якщо не буде світла. Про заклади охорони здоров’я теж подбали – вони забезпечені генераторами на 100%.

Але потреба ще є! Близько 2 тисяч генераторів нам ще потрібно. Зазначу, що потрібні саме потужні генератори, від 10 кіловат. До прикладу, ми закупили і на 500 кіловат, а в Білій Церкві – навіть на 1 мегават. Стараємось виходити – реальних потреб підприємства конкретного направлення – чи потрібен там генератор на 100 кіловат, наприклад. Якщо є потреба на 500 – значить стоїть на 500 кіловат. 

Чи існують алгоритми дій на випадок довготривалих відключень електроенергії? 

Зараз ми формуємо запаси палива, кожна громада та кожен заклад формує свій запас для того, щоб під час відключень ми могли тривалий час підтримувати діяльність об’єкту того чи іншого напрямку. При тривалому відключенні електропостачання ми розгорнемо пункти незламності, де мешканці того чи іншого населеного пункту зможуть погрітися, зарядити гаджети, випити гарячого чаю чи навіть приготувати їжу. За функціонуванням таких пунктів та наявності всього необхідного відповідають представники органів місцевого самоврядування. Ми постійно проводимо з ними роботу. Впевнений, що Київщина однозначно буде готова до будь-яких викликів, які можуть бути в холодну пору року. 

На Київщині, попри стрімке відновлення, є досить багато зруйнованих об’єктів. Ба більше, деяким людям досі немає де жити. Однак в цей час у деяких громадах будують нові дороги. Чи на часі це зараз?

У Київській області понад 27 тисяч зруйнованих об’єктів, це правда. Наше завдання номер 1 – це повернути людей до їх домівок. Ми прикладаємо цьому масу зусиль. Бачимо, що є достойні результати і Київщина, якщо порівнювати з іншими областями, на першому місці за кількістю відбудованих об’єктів. Зараз повністю чи частково (зі збереженням функціонального призначення приміщень) відновлено майже 13 тисяч об’єктів і ми приділяємо цьому увагу щодня. У моєму розумінні, етап відбудови має бути розбитий на 3 такі основні етапи. Перший – це швидке відновлення, те, де можна мінімальним фінансуванням та ресурсами зробити якомога більше робіт, наприклад, замінити вікна, дахи, тощо. Ми займалися цим минулого року і завершуємо це цьогоріч. 

Другий етап – це капітальне відновлення. Є дуже велика кількість капітально зруйнованих будинків, які потребують реконструкції. Цього року ми також працюємо на цьому етапі. Наприклад, за допомогою UNITED24 – відбудуємо 18 багатоповерхівок, через Фонд ліквідації наслідків збройної агресії – 97 об’єктів в області загалом. За програмою комплексного відновлення локації в Ірпені біля ЖК “Ірпінські Липки” – буде відновлено 61 приватний будинок (перетин вул. Багірова та Гостомельського шосе). Крім того, ще за однією програмою КОВА, буде відбудовано з нуля 93 приватних будинки за типовими проектами у 15 громадах Київщини. За кошти Європейського інвестиційного банку відновлять ще 14 об’єктів. А також побудова 3 об’єктів (заклади освіти) за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам тощо.

Для відбудови з нуля або для реконструкції ми також отримуємо міжнародний ресурс і це – третій етап. На Київщині тільки 1733 багатоповерхових будинки є такими, що пошкоджено, 49 з них – зруйновані й їх треба відбудовувати з нуля. Близько 400 будинків потребують капітального ремонту або реконструкції. І це я кажу тільки за багатоповерхові будинки! Якщо взяти приватний сектор, то це понад 22 тисячі об’єктів. Близько 5 тисяч потребують відновлення з нуля, 4 тисяч – капітальний ремонт. 

Щодо ремонту доріг – це різні джерела фінансування. На жаль, дорожній фонд ми не можемо використати для відновлення будинків, споруд, соціальних об’єктів, тощо. Це, все-таки, рішення держави, а не області. Відповідно, той ресурс, який направлений на дороги, ми можемо використати тільки на це. 

Як визначається пріоритет об’єктів для відбудови Київщини?

Ми віддаємо пріоритет соціальним закладам. Це – заклади освіти, охорони здоров’я. Зараз з 238 закладів освіти вже відновлено 193. Ще 25 освітніх закладів буде відновлено за сприяння програми UNITED24, Європейського інвестиційного банку та Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. До кінця року завершаться тендерні процедури.

Також одним із пріоритетів є житловий фонд. Наголошу, що ми не можемо вийти на роботи скрізь, на жаль, немає такої фінансової можливості та ресурсу, щоб надати допомогу всім одночасно. Тому ми пріоритезуємо – за кількістю людей, за швидкістю, за об’єктами, де ми можемо якнайшвидше людей повернути до власного житла. Тобто, якщо ми говоримо про багатоповерхові будинки, то відновллючи один із них, ми зразу повертаємо, наприклад, 100-200 сімей додому.

Зараз ми паралельно рухаємось за багатьма напрямками, розробляємо проєктно-кошторисну документацію, десь вже виходимо на роботи, проводимо тендери, залучаємо фінансовий ресурс. На будь-яких рівнях ми є досить активними. На Київщині також є більш як 50 міжнародних організацій, які відновлюють об’єкти, і ми координуємо їх роботу. Наприклад, за відновлення ліцею номер 3 взявся Фонд Юнісеф – і витратив 4,8 млн євро. Міжнародна організація міграції найближчим часом почне реконструкцію 6 багатоповерхових будинків. Уряд Литви відновив ДНЗ “Казка” в Ірпені  – за майже 4 млн євро.  Тобто, триває постійна співпраця між усіма, хто нам може допомогти, і ми дуже вдячні міжнародним партнерам, фондам, меценатам та небайдужим громадянам за те, що вони долучаються до відновлення Київщини. 

Куди звертатися людям, щоб прискорити відновлення пошкодженого житла? Як отримати компенсацію за пошкоджене житло тим, хто відновив його самостійно? Що робити, якщо на місцевому рівні відмовляють у відшкодуванні або гальмують процес?

Діє урядова програма “Євідновлення”, вона розбита на 4 етапи. Зараз запроваджено 1 етап – це отримання до 200 тисяч грн на компенсацію за пошкоджене житло. Другий етап запрацював з 1 серпня, він пепедбачає отримання безготівкових сертифікатів на придбання житла. Третій етап стосується капітального ремонту приватних житлових будинків, багатоповерхових будинків. І четвертий етап – це буде компенсація коштів людям, які вони витратили на відновлення пошкодженого житла. Стосовно цього етапу ми чекаємо рішення уряду.

Наразі відповідно до першого етапу вже прийнято 3 780 позитивних рішень на загальну суму понад 338 млн грн. Отримані кошти люди витратять на ремонт свої приміщень до кінця року. Тобто ще близько 4 000 об’єктів буде відновлено та цю цифру буде додано до загальної статистики. Тобто загалом до кінця року плануємо відновити близько 18 тисяч об’єктів по всій території області. 

Щодо того, що органи місцевого самоврядування не допомагають, це не зовсім відповідає дійсності, адже всі долучені до процесу відновлення. Однак варто пам’ятати, що ресурси обмежені і неможливо покрити всі потреби тим  ресурсом, який ми маємо. Наприклад, у Бородянці кількість зруйнованого або пошкодженого майна сягає більш як 2 тисяч об’єктів і надати допомогу одночасно всім немає змоги. Однак є певна допомога в компенсації і в наданні матеріалів, в залученні іншого необхідного ресурсу. 

КОВА відзвітувала про відновлення 193 закладів освіти з 238 пошкоджених чи зруйнованих. Коли планується закінчення відбудови навчальних закладів? 

Плануємо закінчити ремонт усіх закладів освіти у наступному році. Найближчим часом почнуться роботи ще на 10-15 навчальних закладах. Є розуміння, звідки брати фінансування на реконструкцію усіх закладів. Але ми маємо розуміти, чому так довго, – бо є заклади, які були зруйновані вщент. Однак ми проводимо тендерні процедури і робимо все можливе, аби якнайшвидше відбувати ці заклади освіти за допомогою міжнародних партнерів, у тому числі. КОВА також працює над тим, щоб усі школярі мали змогу бути залученими в освітній процес. Зокрема, ми організували онлайн-навчання та підвіз дітей до інших закладів освіти, які знаходяться відносно поруч.

Відновлення об’єктів критичної інфраструктури: скільки відремонтовано, який прогноз повної відбудови?

Минулого року на Київщині було пошкоджено 64 котельні, їх усіх ми вже відновили. Також за квітень було відремонтовано електромережі, системи газопостачання та водовідведення.Також минулоріч ми відновили мости та збудували мостові переправи, аби відновити логістичні шляхи. Зокрема, відновлено міст у Стоянці, Бородянці, триває ремонт у Гостомелі. На Київщині було знищено 49 мостів, але близько половини вже відремонтовано. 

 На Київщині від бойових дій постраждало чимало населених пунктів. Але широко висвітлюється ситуація лише в кількох із них – Ірпінь, Буча, Гостомель, Макарів. Яка ситуація з відбудовою інших населених пунктів?

Так склалося, що медійно звучать Ірпінь та Буча. Однак вимушені зазначити, що, на жаль, руйнування є не тільки в цих містах та громадах. Дуже сильно зруйнована Іванківщина, там близько 3 тисяч об’єктів є такими, що зазнали руйнувань. Також Бородянська громада, Макарівщина, Ірпінська громада, де зруйновано до 3,5 тисяч об’єктів, Бучанська – близько 3200. Але варто зазначити, що ми всі приділяємо увагу правобережжю, але інколи в ЗМІ забуваємо про лівий берег Дніпра – це Броварський район. Наприклад, Великодимерська громада є дуже зруйнованою, там більше 2,5 тисяч об’єктів зазнали ушкоджень. Тому КОВА при залученні партнерів приділяє увагу всім населеним пунктам Київської області в усіх громадах. Для нас украй важливо надати допомогу всім громадянам.

Фото: Микола Бойко, the-village, ЦЕНЗОР.НЕТ.

Нагадуємо, раніше ми писали про те, що на Київщині ухвалено рішення на понад 314 млн грн за програмою єВідновлення – Микола Бойко

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook – сторінці і в Telegram – каналі.