Ексклюзив
Віолетта Дворнікова про Сьомий Український жіночий конгрес

27 Лис, 19:00

465

Нова роль жінок у відбудові: Віолетта Дворнікова про Сьомий Український жіночий конгрес

У Києві пройшов Сьомий Український жіночий конгрес, захід тривав 22 і 23 листопада. Подія об’єднала представниць парламенту й уряду, волонтерок, підприємиць, медикинь, освітянок і військових. Взяла участь в конгресі й Перша леді Олена Зеленська.

Відкриття Конгресу почалося з вступного слова його співзасновниці, віцеспікерки Олени Кондратюк, яка зазначила, що УЖК формує візію: як побудувати справедливе суспільство з паритетною участю жінок і чоловіків у процесах і рішеннях.

Український Жіночий Конгрес презентував соціологічне дослідження, яке засвідчило, що 68% українських жінок, які перебувають за кордоном, мають намір повернутися в Україну.

Спікерами заходу стали почесні гості — Надзвичайний та Поважний Посол США в Україні Бріджит Брінк, Голова представництва ЄС в Україні Катаріна Матернова, Віцепрем’єр-міністерка Ольга Стефанишина, народні депутатки України Юлія Тимошенко, Олена Шуляк, Ірина Геращенко, Марина Порошенко та багато інших яскравих особистостей.

На заході обговорили такі питання:

  • участь жінок в українській політиці та у процесі прийняття рішень;
  • жінки в політиці на місцевому рівні;
  • жінки в бізнесі під час війни та їх роль у процесі відбудови;
  • освіта — енергія майбутнього України.
  • формування нової системи громадського здоров’я та відновлення людського капіталу;
  • обговорили гендерну рівність та протидію насильства в сімʼях;
  • дискутували на тему «роль жінок у розвитку ветеранського руху».

Участь у конгресі взяли представниці з усієї країни. Київську область представляла окрема делегація. До неї, зокрема, увійшла і засновниця  ГО «Асоціація жінок України «ДІЯ». Київщина» Віолетта Дворнікова.

 

Віолетта Дворнікова розповіла у себе на сторінці в соцмережі про захід та про важливість проведення такого конгресу. Діячка наголосила, що за офіційними даними більшу частину нових ФОПів в Україні у 2023 році відкрили саме жінки. Від початку року це 154 тисячі нових підприємств та очолили понад 10 тисяч нових компаній.

«Це говорить про те, що, відчувши виклики війни, українські жінки взяли всю відповідальність та компетентність у свої руки та продовжили рухати країну вперед. Ще більший подвиг жінки проявляють на передових позиціях фронту зі зброєю в руках; жінки-волонтери, які забезпечують бойові позиції продовольством. Жінки-медикині, які рятують життя захисників. І всі ті жінки, які беруть на себе відповідальність жити в умовах війни у своїй країні та наближати перемогу», – прокоментувала важливість конгресу Віолетта Дворнікова.

Журналісти «Київщина 24/7» поспілкувалися з Віолеттою Дворніковою про обговорені теми на Сьомому Українському жіночому конгресі та як вони реалізуються на Київщині.

– До війни в рамках Програми «Свідома громада» ГО «Асоціація жінок України «ДІЯ». Київщина» проводили уроки сексології в ірпінських школах, чи проводяться такі уроки зараз? Чи готові до впровадження уроків сексології вчителі та батьки в усіх школах Київщини?

– До війни в рамках авторської програми «Свідома громада» був впроваджений пілотний проєкт за напрямком інклюзія, протидія домашньому насиллю, забезпечення гендерної рівності та захист інституту сім’ї. У тому числі був проєкт з теми сексології у школах. Це потрібно перш за все того, щоб підліткам пояснювали про їхнє тіло, про статеве дозрівання та про безпечне особисте життя й інтимне життя в майбутньому. Позаяк не всі батьки можуть поговорити на подібні теми зі своїми дітьми.

Предмет «сексуальна освіта» було б добре запровадити у школі повноцінною дисципліною, адже знання – це захист і зброя, які майбутні повноцінні члени суспільства використовуватимуть у своєму житті, формуючи нове свідоме середовище.

Наразі суспільство готове до такого кроку, а саме підтримувати дітей на шляху їх становлення та сексуального розвитку. В ірпінських школах проводили такі заняття виключно за дозволом батьків. І зазвичай такі заняття показували чудові результати. Підлітки розповідали неймовірні речі та мали чимало питань. Вони почали відкриватися і ділитися своїми страхами та проблемами. Це важливі теми, які варто розвивати на практиці.

Також під час впровадження сексуальної освіти на Київщині було б доцільно використовувати розробки країн, у яких цей предмет уже успішно впровадили в освіту.

– Під час конгресу обговорили формування нової системи громадського здоров’я та відновлення людського капіталу. Які на Вашу думку важливі проєкти з відновлення ментального здоров’я українців?

– Сьогодні тема ментального здоров’я в країні надзвичайно загострилася через повномасштабне загарбницьке вторгнення рф в Україну. Війна змінила життя багатьох людей. Такі чинники, як участь у бойових діях або перебування в прифронтовій зоні з постійними ракетними та артилерійськими обстрілами, бомбовими ударами, часті повітряні тривоги, значно підвищують уразливість українців до психосоціального стресу, сприяють поширенню психічних розладів – депресій, тривог тощо.

Наприклад, маю знайомих жінок, які були сильні духом, впевнені у собі та ніколи не зверталися до психотерапевтів, але війна внесла свої корективи. Та більшість з них пропрацювали свою проблему зі спеціалістом, адже людині перш за все потрібно бути здоровим. Подолавши свої проблеми, людина автоматично вирівнює психологічний мікроклімат у всіх сферах свого життя – в професійній діяльності, у сім’ї, в спілкуванні самим із собою.

Тому важливо приділяти увагу ментальному здоров’ю, і не соромитися звертатися до спеціалістів за допомогою.

– Чи пов’язане на Вашу думку ментальне здоров’я з демографічною кризою?

– Однозначно так. Адже люди, які перебувають в Україні під час повномасштабної війни, постійно перебувають у стресі. Згідно зі статистикою Україні вже загрожує демографічна криза, а найближчими роками ситуація може стати гіршою в рази. І це пов’язано з тим, що в країні немає стабільності, є постійна небезпека для життя. У 2023 році відбувається найбільш обвальне падіння народжуваності. Також, на показники народжуваності вплинув від’їзд населення з України, спричинений початком повномасштабної війни.

Тому на державному рівні необхідно терміново розробити дієві програми, які б підтримували молоді сімʼї, маму чи тата, які самі виховують дитину, ну і самих дітей, особливо, талановитих. Це необхідно для того, щоб українці попри все хотіли саме вдома народжувати своїх дітей.-

– ГО «Асоціація жінок України «ДІЯ» залучена у процеси допомоги в соціалізації, адаптації та ресоціалізації ветеранів у цивільному суспільстві. Як саме це відбувається?

– Ще до повномасштабного вторгнення представники ГО «Асоціація жінок України «ДІЯ». Київщина» працювали за кількома напрямками допомоги військовим. Адже війна в Україні триває з 2014 року. Ми завжди всебічно допомагали військовим на фронті. А 24 лютого 2022 року ми спільно з Ірпінською міською радою створили штаб, щоб допомогти з евакуацією населенню.

Після звільнення Київської області наша організація активно допомагає військовим на фронті. Наші спеціалісти надають психологічну підтримку ЗСУ, залучаємо профільні організації, які надають підтримку в адаптації та соціалізації ветеранів в цивільному суспільстві.

Про питання адаптації та ментального здоров’я військовослужбовців, які повертаються із фронту, також йшлося на Сьомому Українському жіночому конгресі. Адже понад 80% людей з фізичними пораненнями мають психотравматичний досвід і по-своєму, по-особливому будуть його переживати. І наразі дуже важливо допомогти військовим адаптуватися до цивільного життя.

Реінтеграція ветеранів і ветеранок має бути системною та дієвою, а її успішність залежить від усвідомлення проблем і викликів, які чекають на захисників і захисниць після повернення до цивільного життя. Тож ми разом з іншими громадськими діячами запропонували низку варіантів та програм, як можна підтримати ментальне здоровʼя наших воїнів.

Додамо, Український жіночий конгрес відбувається щороку з 2017 року. За цей час конгрес став головним майданчиком для формування гендерного порядку денного для органів влади, громадських організацій, медіа.

Читайте також: Жінки-лідерки обʼєднуються задля Перемоги: ГО «Асоціація жінок України «ДІЯ».Київщини» представила столичний регіон на бізнес-форум

Фото: Віолетта Дворнікова

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.