
22 Січ, 17:00
300
Обережно шахраї: які схеми використовують псевдопрацедавці на сайтах роботи?
Під час війни аферисти продовжують ошукувати українців. У зоні ризику перебувають громадяни, які потребують роботи. Наприклад, сайт Work.ua щомісяця блокує понад 3000 спроб обману людей. Згодом шахраї перемикаються на інші майданчики, виходять у соцмережі та навіть влаштовують промокампанії, щоб знайти нових «співробітників» для псевдозаробітків.
Як не стати жертвою сумнівних працедавців, розпізнати пастки, які вони розставляють в інтернеті, дізналася «Київщина 24/7».
Зарплата до 8000 гривень на день
Киянка Анастасія Сенькова стала жертвою «роботодавців» з фіктивної міжнародної агенції з пошуку роботи. Дівчині запропонували заплатити 50 доларів за пошук гарних вакансій.
«Все спілкування відбувалося онлайн, у компанії був свій солідний сайт. Тому сумнівів у мене не виникло. У результаті через місяць мені скинули перелік вакансій зі стандартних сайтів роботи, які я могла б і сама без проблем знайти», – каже Анастасія.
Гроші дівчині не повернули, мотивуючи тим, що свою роботу агенція виконала, а звідки вона мала брати вакансії не оговорювалося. Натомість їй запропонували «привести друга» з Києва або області, щоб він теж скористався послугами агенції. Таким чином Анастасія отримала б комісійні у розмірі 10 доларів.
Така ситуація не дивна, в Україні помітно активізувалися шахраї. За даними Генпрокуратури, у 2023 році на місяць відкривали в середньому 6683 проваджень за статтею шахрайство. При цьому понад 80% із загальної кількості звернень громадян до Департаменту кіберполіції стосувалися випадків інтернет-шахрайства. Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону повідомив начальник кіберполіції Юрій Виходець. Серед афер окреме місце займають оборудки псевдороботодавців у Києві та області.
«Шахраї пропонують роботу онлайн, за яку просять гроші в потенційних працівників. Завдання можуть бути різними: робити фіктивні замовлення на сайті онлайн-магазину нібито для підвищення його рейтингу, є випадки, коли аферисти пропонують працювати перекладачем текстів з англійської мови без знання англійської мови та перекладати тексти за допомогою онлайн-перекладача. Але, щоб отримати доступ до сайту, де є база таких клієнтів, яким необхідний переклад, потрібно заплатити гроші», – зазначили в Міністерстві юстиції.
Також вакансії від зловмисників включають можливість виконувати прості завдання в будь-який час та в будь-якому місці, наприклад, вдома з мобільного телефона. Трапляються випадки, коли шахраї виплачують незначну заробітну плату в кількасот гривень, щоб заохотити людину більше вкласти власних грошей, аби заробити більше. Наприклад, вам можуть пропонувати купити доступ до сайту/каналу із завданнями чи безкоштовний онлайн-проєкт.
Загалом, залежно від рівня вакансій, аферисти обіцяють різний рівень заробітної плати: від 400 до 8000 гривень на день.
«Користуючись складним становищем багатьох людей у нашій країні, аферисти регулярно розробляють нові варіанти махінацій. Як правило, до їхніх тенет потрапляють необізнані українці з бажанням заробити якомога більше грошей», – зазначив адвокат Олег Середа.
Ознаки шахрайських пропозицій роботи:
- досвід не потрібен;
- будь-хто може подати заявку;
- вільний графік;
- простота виконання завдань/замовлень;
- потрібно вкласти власні кошти.
Читайте також: Дефіцит кадрів проти надвисокої конкуренції в ІТ: що буде з ринком праці у 2024 році?
Найрозповсюдженіші схеми аферистів
Фахівці сайту з пошуку роботи Work.ua, зробили добірку найпоширеніших схем, яких слід остерігатися під час пошуку роботи.
- Підписуйтесь на телеграм-канал і отримуйте від $1000.
Таким чином адміністратори телеграм-каналів вводять в оману користувачів та переливають трафік різними телеграм-каналами. Мета цієї схеми – перепродаж каналу з перейменуванням під іншу тематику або бізнес на роботодавцях. На тлі дефіциту кадрів роботодавці платять адміністраторам за рекламу вакансій. Звичайно, що якість роботи чи відповідність заявленим зарплатам у телеграм-каналах ніхто не гарантує.
- Розмістіть оголошення з особистого акаунту й отримайте за це гроші.
За цією схемою ви маєте виставити певне оголошення на популярних майданчиках про купівлю, продаж, обмін тощо. Товар буде пропонуватися за значно нижчою ціною від ринкової. Коли до шукача звернуться потенційні покупці, той має спрямовувати їх у телеграм роботодавця.
Далі «роботодавець» блокує шукача в Telegram і зникає зі зв’язку. Грошей за розміщення оголошень звісно ж ніхто не платить.
- Оформлення картки для виплати майбутньої зарплати.
Картка потрібна виключно від певного банку чи фінансового сервісу, «роботодавець» ділиться з кандидатом посиланням на оформлення.
Пропозиція роботи у такому разі виступає як привід зареєструватись та оформити банківську картку за реферальним посиланням. По факту це не робота, а схема нарощення клієнтської бази, щоб отримувати бонуси від банку чи сервісу. Гірший варіант – ваш «працедавець» збирає дані, щоб оформити на картку кредит.
- Пройдіть платні курси, або внесіть страховий внесок за офісну техніку.
Після спілкування з рекрутером і проходження співбесіди кандидат отримує відповідь, що підходить, але не має достатнього досвіду. Тому потрібно пройти платні курси з підвищення кваліфікації, які на практиці виявляються неефективними.
Більш цікава схема зі страховим внеском: вас начебто вже приймають на роботу, але роботодавець просить внести плату за страхування робочого ноутбука. Це звичайна схема для виманювання коштів. Кандидат платить гроші, після чого роботодавець зникає зі зв’язку.
- Телефонне шахрайство з банківськими рахунками.
«Мрієте заробляти від 15 000 грн на тиждень та отримувати виплати щотижня у валюті? Мати розкішне життя та ошукувати росіян – тоді вам до нас. Під прикриттям патріотизму за такими онлайн оголошеннями ховаються звичайні шахраї, які займаються телефонним шахрайством із банківськими рахунками та кредитними картками», – каже Вікторія Лозова, експертка ринку праці.
Вона розповіла, що вакансії таких шахраїв прикриваються посадами менеджера по роботі з клієнтами, менеджера з обслуговування чи менеджера з продажу тощо. Як у класичному шахрайському оголошенні – досвіду не потрібно. Головне – активність, бажання швидко навчатися та хотіти багато заробляти.
«Офіси», які розташовані по всій Україні, виманюють кошти у людей. Насправді у них обманюють не тільки росіян, а й українців, за що передбачена кримінальна відповідальність.
- Криптошахраї з «фінансових агенцій».
«Псевдо фінансові, міжнародні консалтингові, маркетингові агенції «навчать» вас заробляти 100 000 гривень на місяць. Вони беруть на роботу «менеджерів по роботі з клієнтами» від 18 років без досвіду, але зі знанням іноземних мов. Співробітники криптошахрайських компаній телефонують українцям та громадянам інших країн та пропонують вкласти гроші в біржові інвестиції, криптовалюту. В майбутньому такий вкладник не отримує ні виплат, ні можливості повернути свої кошти», – повідомив фінансовий експерт Владислав Полинський.
Як мінімізувати ризик натрапити на шахрая?
Ось основні поради від юристів.
- Якщо ви натрапили на цікаву вакансію від імені відомого бренду, перевірте інформацію про вакансію на офіційному сайті потенційного роботодавця, адже шахраї можуть створювати сайти, які дуже візуально схожі на сайти відомих брендів.
- Не вкладайте власні гроші за роботу в інтернеті. У більшості випадків це пропозиції від шахраїв.
- Будьте уважними до легких заробітків.
- Не сплачуйте жодних послуг, щоб оформитися на роботу в ту чи іншу організацію.
- Не передавайте особистих даних і номерів банківських карт невідомим особам.
- Не реєструйтесь та не проходьте верифікацію на невідомих сайтах.
- Уважно перевіряйте адресу сайту компанії чи інформацію про користувача соцмереж, з яким ведете перемовини про роботу.
- Вмикайте критичне мислення, якщо вакансія чи поведінка рекрутера викликає у вас підозру чи сумніви.
Якщо ви стали жертвою шахрайства, заповніть форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції – https://ticket.cyberpolice.gov.ua/. Або повідомте про ваш випадок за номером телефону 0 800 505 170.
Пам’ятайте, що чесні роботодавці відкрито говорять про себе й надають необхідну інформацію. Отримувати високу зарплату без знань та досвіду роботи за декілька годин на день – це вигадка шахраїв.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Freepik
Читайте також: Оновлення рубрики «Міста»: Немішаєве – куповане-дароване
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: