
8 Бер, 09:10
209
Одне з управлінь київської поліції охорони закупило меблі для конференц-залу за цінами, які вищі за ринкові більше як вдвічі
Останнім часом тендери у вигляді відкритих торгів (або відкритих торгів з особливостями) на проведення різного обсягу будівельних робіт, реконструкцій та демонтажів рідше з’являються в електронній системі публічних закупівель Prozorro. Можливо, зараз «не сезон», а, можливо, постійна критика з боку громадян нарешті вплинула, принаймні на публічний прояв, на почасти нецільове використання бюджетних коштів при подібних видах робіт.
Однак, разом із цим з’явилося чимало інших тендерів на закупівлю необхідних речей (наприклад, продуктів). І тут постає питання, чи дійсно проблема розтрати коштів платників податків полягає у недоброчесних підрядниках, чи «націнки» – реалії будь-яких тендерів. На жаль, висновки невтішні. Раніше ми вже писали про те, що Броварський ліцей закупив овочі та фрукти за завищеними цінами. Куди піде досить значуща різниця – звісно ж, невідомо.
Подібна ситуація склалася із тендером від Управління поліції охорони з фізичної безпеки в місті Києві на закупівлю меблів для конференц-залу за 1 035 000 грн.
24 лютого 2024 року відбулися торги, за результатами яких вже 6 березня був укладений договір із ТОВ «ТБС-ХХІ». Протягом трьох банківських днів від дати виставлення рахунку замовник переведе компанії аванс у розмірі 70%, а протягом 15 банківських днів після поставки товарів сплатить 30%, що залишилися.
Згідно із договором ТОВ «ТБС-ХХІ» має поставити Управлінню поліції охорони з фізичної безпеки в місті Києві:
- крісла «Браво» – 98 штук;
- стіл президії – 2 штуки;
- трибуну.
Тендерна документація
У додатку 5 до Тендерної документації міститься така вимога: «Учасник торгів має надати кольорову схему з розмірами актової зали та розміщенням меблів. Для цього Учасник має оглянути об’єкт Замовника та на підтвердження цього надати в складі тендерної пропозиції Акт обстеження об’єкта (складений у довільній формі), підписаний уповноваженими особами Учасника та Замовника. Також Учасник торгів має надати 3 (три) 3D-моделі заданого об’єкта».
Ця вимога є дискримінаційною. Вона свідчить про те, що замовник ще до моменту розкриття тендерних пропозицій буде мати інформацію про учасників, які бажають взяти участь у закупівлі, що порушує принцип «об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі».
За таких умов взяти участь у процедурі закупівлі зможуть лише ті учасники, які зможуть надати у складі тендерної пропозиції акт підтвердження від замовника щодо виїзду представника учасника на місце розташування об’єкта, що є дискримінацією щодо інших суб’єктів господарювання (у тому числі скаржника). З незалежних від учасника підстав замовником може бути не підписано зазначений акт, що надалі може стати підставою для відхилення тендерної пропозиції такого учасника, що є дискримінаційним щодо таких суб’єктів господарювання. А надати 3 (три) 3D-моделі заданого об’єкта неможливо без відвідування об’єкта.
Відповідь замовника на цю скаргу абсолютно не дивує: «Зазначена технічна умова не суперечить законодавству». Дійсно, законодавство не забороняє подібний пункт у Тендерній документації, однак, попередня зустріч із представником підрядника може створити упереджене ставлення замовника до тих чи інших учасників закупівлі.
Переможець тендеру
Переможцем тендеру традиційно без конкуренції стало ТОВ «ТБС-ХХІ». Компанія була зареєстрована 25 травня 2011 року у Петропавлівській Борщагівці. Розмір статутного фонду – лише 1 тисяча гривень.
Основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель. Гуртова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням є одним із другорядних видів діяльності фірми.
Директором і власником ТОВ «ТБС-ХХІ» є Станіслав Кляус. Раніше чоловік керував Дочірнім підприємством «ТБС», яке у 2017 році потрапило у дуже гучний скандал. Тоді Міністерство юстиції України викрило рейдерську схему «віджиму» 52 квартир у житловому будинку по вул. Харківське шосе, 15-А, в Дніпровському районі Києва.
Виявилося, що приватний нотаріус Оксана Буряк внесла до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи, згідно із якими право власності на ці квартири було перереєстроване на ДП «ТБС».
Окрім цього, власник ТОВ «ТБС-ХХІ» Станіслав Кляус до 2019 року керував Підприємством об’єднання громадян «Редакція газети «Громадської приймальні народного депутата Дмитра Голубова у місті Києві» (зараз діяльність компанії припинено, виконується процедура банкрутства).
Дмитро Голубов – український політик, народний депутат Верховної Ради 8-го скликання від «Блоку Петра Порошенка» за округом №136 (м.Одеса), кіберзлочинець. Підозрювався правоохоронними органами кількох країн в організації кіберзлочинів у банківській сфері, проте був виправданий Солом’янським судом міста Києва.
Загалом, ТОВ «ТБС-ХХІ» стало переможцем у 235 закупівлях на загальну суму 66,31 млн грн. Найбільшими замовниками тендерів у компанії є Управління освіти Подільської районної у місті Києві державної адміністрації (16 683 345 грн), Зазимська сільська рада Броварського району Київської області (4 916 670 грн) та Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району міста Києва» (2 950 000 грн).
Окрім усього вище зазначеного, ТОВ «ТБС-ХХІ» фігурує ще й у кількох (або трохи більше) кримінальних провадженнях.
Зокрема, у 2013 році слідчі встановили, що ТОВ «ТБС-ХХІ» було частиною схеми із банківськими махінаціями. Для прикриття незаконної діяльності кількох компаній (до складу яких входить і переможець цього тендеру) створили або придбали кілька інших суб’єктів підприємницької діяльності. Ці махінації були проведені для забезпечення формування суб’єктам підприємницької діяльності (зокрема, і ТОВ «ТБС-ХХІ») сумнівного податкового кредиту та здійснення діяльності щодо переведення безготівкових коштів у готівку, що заподіяло велику матеріальну шкоду державі.
У 2015 році посадові особи Бехівського кар’єроуправління Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України» без погодження з державним підприємством уклали з ТОВ «Ронуар» договір на постачання щебеневої продукції за заниженими цінами. Під час досудового розслідування встановлено, що ТОВ «Ронуар» на виконання укладених договорів проводило розрахунки з ТОВ «ТБС-ХХІ».
У 2018 році службові особи кількох десятків компаній, зокрема і ТОВ «ТБС-ХХІ», умисно ухилились від сплати податків на загальну суму 2 657 926 грн, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах.
У 2020 році у ході досудового розслідування було встановлено, ТОВ «ТБС-ХХІ» разом із ще кількома компаніями цього ж власника (ім’я не вказується) використовують одну електронну адресу для подачі податкової звітності та здійснюють маніпулювання податковою звітністю. Водночас, як виявилося, їх спільники перераховували частину державних коштів підприємствам з ознаками «фіктивності», з метою переведення в готівку цих грошей та розподілом між учасниками протиправної схеми, чим здійснювали розтрату та подальше привласнення в особливо великих розмірах.
Цікаво, що за останнім кримінальним провадженням суди тривають і досі. Однак, зараз мова вже йде про повернення вилучених під час розслідування документів та інших матеріалів компаній, що фігурували у справі. Останнє слухання провели 9 серпня 2023 року.
З усього цього можна зробити висновок, що основна сфера діяльності компанії все ж не будівництво житлових і не житлових будівель, а реалізація різноманітних схем із банківськими махінаціями, з метою розтрати бюджетних коштів.
Цінова пропозиція
Під час розгляду цінової пропозиції варто спочатку зауважити, що у додатку 5 до Тендерної документації потрібні меблі описані максимально детально. Особливу увагу приділили кріслам. Важливими для замовника були не тільки розміри та технічні характеристики, а і матеріали, кольори та різні найменші деталі.
Проте, хоч і розписано все у найменших подробицях, крісла все ж є звичайними. ТОВ «ТБС-ХХІ» закупило їх за ціною 7 931, 49 грн за штуку БЕЗ урахування ПДВ (9 518 грн З ПДВ). Насправді ж, вартість таких крісел становить від 3 201 грн до 4 877 грн З УРАХУВАННЯМ ПДВ. У середньому націнка складає 57,6% (тобто, більш ніж у два рази З ПДВ).
За умови, що таких крісел придбали аж 95 штук, за всі заплатили 753 491,55 грн БЕЗ ПДВ (904 109 грн З ПДВ). Однак, їх реальна вартість становить приблизно 383 705 грн З ПДВ.
Щодо інших «лотів» – двох столів президії та трибуни – знайти подібні позиції не вдалося. Справа у нестандартних розмірах та зовнішньому вигляді. Імовірно, ці меблі будуть робити під замовлення.
Однак, приблизна вартість подібного набору зі столу президії та трибуни подібних розмірів становить 23 320 грн. Загалом, ціна такого «комплекту» може сягнути 37 320 грн, проте більших цін в мережі не знайшлося. Водночас у тендері вартість столу та трибуни дорівнює 61 784 грн, що також більш ніж у два рази більше середньої реальної ціни.
Висновок
Управління поліції охорони з фізичної безпеки в місті Києві – державна структура, яка мала б слідкувати за порядком в Україні, сама створює сумнівні тендери з сумнівними переможцями та ще й із завищеними цінами. Виявляється, можливо навіть таке. Отже, для того, аби привласнювати великі суми бюджетних коштів, необовʼязково починати будівництво чи щось реставрувати. Досвід показує, що достатньо буде кількох тендерів на постачання звичайних меблів, які потрібні у будь-який час.
Читайте також: Заробіток на харчуванні дітей: Броварський ліцей закупив овочі і фрукти за завищеними цінами
Фото з відкритих джерел
Авторка: Софія Афоніна
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: