Памʼятки Київщини
Батьківщина-мати

4 Гру, 18:00

526

Памʼятки Київщини: монумент «Батьківщина-мати»

Батьківщина-мати – памʼятка архітектури не тільки Києва, а й усієї України. Це візитівка України, яка вітає всіх гостей у столиці нашої держави.

Історія створення монумента 

Монумент «Батьківщина-мати», один із найвідоміших символів Києва, є частиною Меморіального комплексу Національного музею історії України у Другій світовій війні. Його створено з метою вшанування героїзму радянського народу в роки війни.

На початку 1970-х років у радянському союзі активно розвивалася концепція меморіалізації війни. У 1974 році Центральний комітет КПРС ухвалив рішення збудувати монументальний комплекс у Києві. Основною ідеєю стало створення величної статуї, яка мала на меті символізувати перемогу та силу духу народу.

Роботу над монументом очолив радянський скульптор Євгеній Вучетич, відомий як автор монумента «Батьківщина-кличе!» у Волгограді. Після його смерті в 1974 році проєкт доробляв український скульптор Василь Бородай. Разом із групою архітекторів та інженерів він створив остаточний вигляд статуї.

Будівництво

Будівництво стартувало ще в 1979 році, а закінчилося в 1981 році. Основний каркас статуї зроблений із нержавіючої сталі, а основа скульптури — з міцного бетону. 

Загальна висота монумента становить 102 метри, з них 62 метри — сама статуя, а 40 метрів — постамент. Батьківщину-мати виготовлено за новітніми (на той час) технологіями, які забезпечили її непохитну стійкість.

Офіційне відкриття комплексу відбулося 9 травня 1981 року за участю генерального секретаря КПРС Леоніда Брежнєва. Відтоді монумент став важливим культурним і туристичним об’єктом.

Символіка

Фігура цієї величної жінки над схилами Дніпра уособлює образ «Матері-Батьківщини». У правій руці вона тримає меч, його довжина сягає 16 метрів, а в лівій був щит із гербом СРСР.

На щастя, у 2023 році, вже під час повномасштабного вторгнення росії в Україну,  герб було замінено на український тризуб.

Тепер «Батьківщина-мати» є символом не лише минулого, але й сучасної боротьби за свободу та незалежність України.

Цікаві факти 

Є факт, що ця скульптура є найвищою у світі. Загальна висота монумента становить 102 метри, що робить її однією з найвищих статуй у світі. Вона вища за статую Свободи в Нью-Йорку (93 метри) та Христа-Спасителя в Ріо-де-Жанейро (38 метрів).

Сама ж статуя має вагу близько 450 тонн. 

Також відомо, що каркас Батьківщини-мати може витримати землетруси магнітудою до 9 балів і пориви вітру швидкістю до 60 м/с. Інженери врахували всі можливі ризики, що допомогло забезпечити довговічність монумента.

Також відомо, що меч першочергово мав бути довшим, але через страх, що він перевершуватиме дзвіницю Києво-Печерської лаври, його довжину було скорочено до 16 метрів.

Сам монумент має всередині сходи та ліфти. Один із ліфтів піднімається вертикально до рівня грудей статуї, а далі відвідувачі можуть пройти сходами. Є оглядовий майданчик на висоті 91 метр, звідки відкривається панорамний вид на увесь Київ.

«Батьківщина-мати» стала першим пам’ятником у радянщині, який було виконано із нержавіючої сталі. 

Також, коли ну вулиці темніє, монумент одразу підсвічується. Тоді його велич ще більше підкреслюється.

Як доїхати? 

Монумент «Батьківщина-мати» знаходиться на території Національного музею історії України у Другій світовій війні, за адресою: вул. Лаврська, 27, Київ. До нього можна доїхати станцією метро «Арсенальна» (червона гілка).

Від станції метро можна пройти пішки (приблизно 20–25 хвилин) або скористатися автобусом чи маршрутним таксі.

Від метро «Арсенальна» можна сісти на автобус №24 або маршрутне таксі № 520 і вийти на зупинці «Музей історії України у Другій світовій війні».

Також є можливість доїхати власним авто, оскільки на території комплексу є парковка, де можна залишити автомобіль.

Якщо ви любите піші прогулянки, то від Києво-Печерської лаври можна пройти пішки до монумента. Відстань сягає  близько 1 км. 

Також є можливість відвідати цей монумент через організовані екскурсії, яких у Києві є дуже багато.

Читайте також: Пам’ятки Київщини: Садиба Браницьких у селі Жерева

Фото: з відкритих джерел

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.