Пам’ятки Київщини
Будинок з химерами

4 Жов, 18:00

920

Пам’ятки Київщини: Будинок з химерами – одна з найдивніших будівель в Києві

У центрі Києва навпроти Адміністрації Президента стоїть унікальний будинок архітектора Владислава Городецького – «Будинок з химерами». Таку назву будинок отримав через скульптурні прикраси у вигляді незвичайних тварин, мешканців підводного світу, казкових істот та атрибутів полювання.

Історія

З 1903 по 1913 роки Владислав Городецький жив та працював на Банковій, 10. Йому вдалося на цьому місці майже за безцінь – 15 640 карбованців, придбати 1 550 м² землі в кредит. Ділянка вважалась непридатною для забудови через надто крутий схил, однак це не засмутило професіонала будівничої справи.

Матеріалом для зведення був обраний бетон. Задля реклами свого товару Ріхтер, власник одного з перших цементних заводів у Києві, начебто, безкоштовно постачав цемент на будівництво Городецького. Проте відомо, що архітектор сам був співвласником заводу «Фор».

Оригінальне креслення плану власного помешкання виконане Городецьким на початку 1900-х Будинок було зведено вже в 1901 році. Це коштувало архітектору 65 тис. карбованців. Роботи з внутрішнього та зовнішнього оздоблення затягнулись ще на два роки. У 1903 році всі роботи були закінчені, крім оздоблення парадних сходів. Заселення будинку мешканцями відбулося у 1904 році.

Сам господар оселився в квартирі № 3, площею 380 м², що виходила в першому рівні на Банківську вулицю, а інші шість квартир здавав в оренду. Під вестибюлем господар обладнав майстерню. Вартість оренди сягала досить значної суми – 3 500 карбованців на рік. Кожній родині надавався персональний винний підвальчик, склад для дров, стайня, сарай для екіпажу, кімнатка для кучера і навіть корівник. Тут, наприклад, знімав квартиру Всеволод Голубович –прем’єр-міністр Української Народної Республіки.

У 1913 році знаменитий будинок перейшов у власність Товариства бурякоцукрового рафінадного заводу «Благодатинське», що очолював інженер Данило Балаховський, син київського купця, французький консульський агент у Києві, відомий меломан. У листопаді 1916 року дім Городецького перекупив Самуіл Німець, купець першої гільдії.

Після революції 1917 року будівлю було націоналізовано і деякий час дім використовувався як житло, розміщувався штаб військово-трудової дружини. Потім нова влада розмістила тут Ветеринарне управління Київського військового округу. У 1930-ті роки кияни називали цей будинок не інакше як «Морське дно», стверджуючи, що будинок належав відставному адміралові. У березні 1944 Раднарком та ЦК КПУ вирішили передати його для житла працівникам театру ім. Франка, що поверталися з евакуації. Проте вже того ж року його передали ЦК КПУ, а держслужбовці влаштували в ньому свій медичний заклад – поліклініку № 1.

Сучасність

За часів незалежності будівля спочатку належала Міністерству охорони здоров’я України. Пізніше «Будинок з химерами» мав статус музейно-культурного центру. На його базі як філію Національного музею було створено центр «Шедеври мистецтва України».

У 1998 році було розроблено проєкт реконструкції «Будинку з химерами». З плином часу будинок розколовся навпіл – ширина тріщини становила 40 см. Під час реставрації під капітальними стінами забили нові палі на глибину 21 м. Повністю замінили шість перекриттів. Стелі з густою ліпкою перекріпили на металеві балки. Вирівняли перекошені каміни. 560 м² покрівлі замінили на мідну, відреставрували перекриття на горищі. Замінили усі ліфти. Відновлення інтер’єрів здійснювали за старими кресленнями, що збереглися. Після капітального ремонту, вартістю 166 млн грн. замість кошторисних 104,063 млн грн., який тривав до 2004 року, три поверхи (третій, четвертий та п’ятий) переобладнали під приміщення для проведення заходів за участю Президента України.

Архітектура

Екстер’єр

Вже понад сто років будинок вражає уяву. Це єдиний у своєму роді будинок, аналогів якого не знайти в усьому світі. Стиль архітектури важко визначити: тут є елементи готики, еклектики, модерну. Коли йдете Банковою вулицею, то, повернувши, раптом перед вами постає стіна з носорогом, який дивиться прямо на вас. Пройти і не зупинитися – неможливо! Приваблює будівля своїм незвичайним виглядом. Ваше здивування ставатиме ще сильнішим. Дивовижний фасад з парадним ґанком та усі його фантастичні створіння прямо перед вами! Вмуровані у стіни будівлі бетонні голови носорогів, слонів, антилоп і крокодила. З кутків даху видно, як спускають свої щупальця потворні дельфіни, на спинах яких сидять русалки з тризубцями в руках. З даху на вас дивляться гігантські жаби, морські чудовиська. А на колонах вилізли ящірки і сидять собі, причаївшись. Увесь він обліплений різними примарами, морськими чудовиськами та фігурами жирафів, крокодилів. Цікаве виконання водопровідних труб – у вигляді змій. Орел роздирає свою здобич – пораненого лева на п’єдесталі огорожі. Можливо, ця кривава сцена була навіяна Городецькому спогадами про свої захоплюючі мандри в Африці.

Інтер’єр

Внутрішній декор будинку ще більш примхливий, а тому дивує та вражає. Стіни першого приміщення покриті розписами, які зображують підводний світ разом із затонулими кораблями. У вигляді сплетіння раковин, рослин, морських зірок виконані щупальця восьминога, що спускаються до самих стін. Вони розфарбовані у різні кольори, виготовлені з гіпсу та вкриті шаром перламутру. Прекрасною є колишня вітальня Городецького, що на сьогодні слугує переговорним залом. Кімната виконана в ніжно-зелених, білих та рожевих тонах й прикрашена мисливською атрибутикою. Ліпнина їдальні цього будинку вигадлива: зображує різні продукти, серед яких можна розгледіти і артишоки, і буряк, часник. Привертають увагу сходи, що ведуть із вітальні наверх. Вони зроблені з білого мармуру. Чудовий гіпсовий декор: орлині лапи, гіпсові зображення зброї мисливців на стінах, підбитий олень, гірлянди з куріпок та шишок ялинових. Цікаві зображення тварин всередині будинку, що представлені у вигляді здобичі мисливця.

Легенди будинку із химерами

Не останню роль у тому, що ця споруда набула величезної популярності і визнання, відіграли і легенди, які від самого початку овивали будинок.

Найпоширенішою серед них є легенда, за якою донька архітектора Владислава Городецького, який є автором цього витвору, втопилася у Дніпрі (за іншою версією – у Середземному морі) чи то через нещасне кохання, чи з якихось інших причин. Зрештою, схиблений від горя батько побудував на честь доньки будинок, убранство якого символізувало б підводне царство. Біографи Городецького встановили, що донька Олена (після заміжжя Яценко) під час будівництва була жива й здорова. Вона взагалі пережила батька на кілька десятиріч, переїхавши із власною родиною спочатку до Польщі, а потім, після закінчення війни, до Швейцарії. А люди просто пов’язали з новим будинком давню історію про загиблу в морі доньку попереднього власника маєтку – Федора Мьорінга.

Інша легенда стверджує, що будинок був зведений Городецьким, щоб виграти парі. Коли Городецький оголосив про свій намір будуватися на цьому місці (на крутому обриві, до того ж, раніше на місці театру імені Франка, який знаходиться поряд, було озеро), то побився об заклад, що через два роки він зведе тут власне житло. Тоді відомий київський архітектор Олександр Кобелєв приклав руку до чола зодчого і з пафосом виголосив:

«Ви, добродію, божевільний. Тільки божевільному може спасти на думку така ідея».

Однак парі Городецький виграв.

Також існує думка, що перед тим як покинути будинок, Городецький наклав на нього прокляття. Нібито всі мешканці особняка будуть нещасливі, і лише нащадки Городецького зможуть безперешкодно уживатися з химерами. Прихильники цієї версії вказують на те, що контори, які володіли тут приміщеннями або орендували їх, банкрутували – їхні фонди таємничо зникали, організації розформовувалися.

Подейкують навіть, що автором проєкту був не Городецький, а інший архітектор – Микола Добачевський, хоча під проектом стоїть підпис Городецького, або що цей будинок архітектор будував не для себе, а для коханки. Проте, як там було насправді, достеменно невідомо.

Як дістатися?

Будинок із химерами розташований на вулиці Банковій, 10, майже навпроти Адміністрації Президента. Найзручніше буде добратися на метро до станції Хрещатик, а звідти вже пішки через вулицю Станіславського, яка виходить на Банкову.

Нагадуємо: Раніше ми розповідали про Змієві вали в Макарові – тисячолітня оборонна спадщина нашого народу.

Фото з відкритих джерел.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.

Автор: Пам’ятки Київщини