
6 Січ, 17:00
876
Пам’ятки Київщини: чому варто обов’язково побачити садибу Штамма в Бучі
Замок або ж Садиба Штамма в Бучі – це колишня дача радника правління й інженера шляхів сполучення Києво-Ковельської лінії Південно-Західної залізниці Євгена Штамма, яка є зразком рафінованої дачної архітектури минулого сторіччя. Подібні будівлі стали з’являтися в дачних селищах в Ірпені, Бучі, Ворзелі, Немішаєвому після заснування лінії залізниці, на якій працював Штамм, у 1903-1908 роках.
Тоді Євген Львович придбав на хуторі Ястремщина біля Бучі ділянку площею понад 19 гектарів. Близько 1909 року він збудував тут головний будинок у вигляді замка в неороманському стилі площею 676 квадратних метрів, а також 5 менших споруд, розбив парк.
Чоловий фасад псевдозамку фланковано круглими вежами, які декоровано отворами у вигляді бійниць. Вежі увінчують шатрові завершення. Під бійницями пролягає аркатурний фриз. Площини стін прикрашає також складний цегляний декор.
На хуторі власник не тільки відпочивав і насолоджувався живописною бучанською природою, а й займався займався благодійністю. В одній із будівель він організував школу для сільських дітей.
Крізь криваву революцію, війни та пожежу: сумна та буремна історія
Садиба пережила багато буремних військово-політичних подій. Після приходу до влади більшовиків садибу націоналізували, організувавши тут дитячий будинок. Після Другої світової війни садиба стала дитячим будинком № 5 відділу охорони здоров’я. 1982 року в садибних будинках провели капітальний ремонт і передали їх дитячому санаторію «Дружний». У ньому лікувалися діти з психоневрологічними захворюваннями. Заклад проіснував до пожежі 2004 року. З тих пір садиба одиноко занепадає.
2019 року Управління культури, національностей та релігій Київської обласної державної адміністрації Наказом № 67 внесло садибу Штамма до переліку щойновиявлених пам’яток культурної спадщини.
Адреса: Києво-Мироцька вулиця, 133.
Як дістатись? Дістатись до садиби не так уже й просто: доведеться пройтися мінімум 30 хвилин, якщо ви користуєтесь громадським транспортом. Якщо їдете з Києва – маршрут 381 від метро «Академмістечко» до зупинки на вулиці Богдана Хмельницького.
Фото: Іван Биков.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: