
28 Чер, 18:00
579
Пам’ятки Київщини: Церква Преподобного Онуфрія Великого в Липовому Скитку – найстаріший дерев’яний храм краю
Козацький храм, що славить преподобного Онуфрія Великого, у селі Липовий Скиток Васильківської громади Обухівського району – пам’ятка архітектури національного значення. Це найстаріша дерев’яна церква Київської обалсті, яка зберіглася на своєму первісному місці. Для Наддніпрянської України це випадок практично унікальний. Кілька її ровесниць перевезені і зараз експонуються в музеях народної архітектури в Києві та Переяславі-Хмельницькому, а більшість – знищені людьми або часом. Збудована в 1705-06 роках на замовлення єпископа Захарія Корниловича, ця чудесна пам’ятка є цікавим зразком українського дерев’яного зодчества.
Історія
Село Липовий Скиток розташоване за 10 км на північний захід від Василькова, поруч знаходяться села Кожухівка і Данилівка – у долині невеличкої річки Бобриця. Село отримало найменування на честь монастиря (скита), що був тут у XVIII столітті. Зараз село дуже маленьке, але має дуже цікаву історію.
За народними переказами, на території сучасної Данилівки колись було стародавнє місто Данилово, а поряд стояв скит Михайлівського Золотоверхого монастиря. Саме цьому скиту та старим липам, що росли довкола, сучасне село Липовий Скиток завдячує своєю назвою. На початку XVIII століття Захарій Корнилович (тоді ще – ігумен Михайлівський, а пізніше – єпископ Переяславський) заснував Онуфріївський монастир. При ньому збудували 2 церкви, одна з яких – Онуфріївська (колишня соборна) збереглася до наших днів. Друга – трапезна церква Святого Захарія не збереглася.
1879 року за проєктом архітектора Петра Федорова храм було відремонтовано – перекладено, обшито новою шалівкою, добудовано бічні рамена.
Станом на 1913 рік до парафії храму, окрім Липового Скитка, належало сусіднє село Данилівка. Кількість парафіян становила 1802 особи. При храмі існувала церковно-парафіяльна 1-класна школа. Настоятелем з 1904 року був Іоан Памфилович Шиманський, псаломником – з 1909 року Оверкій Мартиненко, проскурницею – з 1898 року Марія Завальниківська.
Архітектура
Струнка 3-банна будівля передає дух та самобутність давньої архітектури і дуже гармонійно вписується в пейзаж. Дерев’яна на кам’яному фундаменті хрестова п’ятизрубна з невеликими прибудовами і притвором із заходу церква розташована на невисокому пагорбі.
Її центральні зруби накрито спільним дахом, над яким підносяться 3 куполи на гранованих барабанах, увінчані главками (західна главка не збереглася). Стіни церкви горизонтально ошальовані. Будівля відрізняється витонченістю і стрункістю силуету.
В інтер’єрі храму панує XVIII століття. Його височенні склепіння зливаються з небесами в оточенні найкращих зразків питомоукраїнського бароко (царські врата, розписи шафи невизначеного призначення, народні ікони). Академічно в цей інтер’єр мали би не вписуватись аляповаті розписи, але, на думку мистецтвознавців, вони дивним чином не вносять ніякого дисонасу заспокоєну й радісну атмосферу храму.
Як дістатися?
Дістатися до Липового Скитка можна з Києва від станції метро «Нивки» маршруткою №727 «Київ-Калинівка» (або «Київ-Данилівка»). Їхати – приблизно 1,5 години в один бік.
Фото: Іван Биков, Kiyanka, Сергій Венцеславський, Роман Маленков.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці й в Telegram-каналі.
Автор: Пам’ятки Київщини
Васильків Васильківський район Данилівка Київщина Кожухівка Липовий Скиток мистецтво пам'ятки Київщини Церква Преподобного Онуфрія ВеликогоПоділитися новиною: