Пам’ятки Київщини
Казковий Яр

21 Лют, 18:00

723

Пам’ятки Київщини: Казковий Яр у Васильківській громаді

На території Васильківської громади, що на Київщині, є унікальне місце – Казковий Яр. Його йменують ще Український великий каньйон, Українська Швейцарія, Українська Ісландія. І все це через його унікальну, неповторну красу. А розташований Казковий Яр за 40 км від Києва поблизу автошляху «Васильків – Велика Бугаївка». Проїжджаючи повз, його  можна й не помітити, бо з дороги яру не видно. Та, пройшовши з десяток метрів побачимо, що серед поля з’являються обриви з висотою схилів до 30 метрів. Будьте певні, вам точно не захочеться спускатися донизу.

Казковий Яр зачаровує своєю красою різнотрав’я, поширюючи в повітрі духмяні аромати чебрецю, материнки, безсмертника та інших цілющих трав. Навесні схили вкриває оксамитова зелень молодої трави, а восени яр – в позолоті. Козулі, зайці, лисиці, лосі, білки, дикі кабани та їх пернаті сусіди: жайворонки, солов’ї, щиглики – створюють надзвичайну атмосферу для відпочинку.

Це місце спокою, затишку та краси вабить до себе відпочивальників, художників, туристів, молодят для фото сесій – усіх,  хто хоче побути наодинці з природою і собою.

 Історія

Унікальна краса природних пам’яток в районі Казкового Яру донедавна лишалася осторонь туристичних маршрутів і не мала жодної охорони. І лише 21 березня 2023 року Київська обласна рада оголосила ландшафтним заказником місцевого значення «Казковий яр» природну територію у Васильківській громаді.

Казковий Яр – один із багатьох активних місцевих ярів, що охоплюють у Київській області близько 5340 гектарів. Площа ярів у Васильківському районі – понад 400 гектарів.

Природоохоронна цінність

Статус присвоєно для збереження яружно-балкової системи зі стрімкими схилами, висота яких подекуди сягає 30 метрів, де збереглася природна типчаково-ковилова степова рослинність.

За фізико-географічним районуванням України заказник належить до Київської височинної області Дніпровсько-Дністровської підпровінції лісостепової недостатньо зволоженої теплої зони.

На території заказника охороняються види комах, занесені до Червоної книги України: вусач мускусний, стафілін волохатий, вусач земляний-хрестоносець, ксилокопа звичайна, сколія-гігант, совка розкішна.

Туризм

Казковий яр є популярним місцем відпочинку, майданчиком для знімання кіно та фотосесій. Зокрема, тут проводились знімання фільмів «Толока» і «Захар Беркут», телесеріалу «І будуть люди», кліпу Джамали та Pianoбоя на пісню «Ендорфіни».

Назва

Місцеві називають це місце Діденцевим проваллям від прізвища людини, яка колись мала у власності поля у цій місцевості. А назва Казковий Яр з’явилась нещодавно, завдяки неймовірній красі місцевості.

Фауна

У цих ярах мешкають такі звірі: зайці, лисиці, куниці, дикі свині, лосі, козулі, вовки. Бачили також вужів, ящірок та гадюк. Також тут мешкає багато видів птахів: жайворонок, щиглик, горобець, ворона, крук, галка, сорока, синиця мала і велика, дикий голуб, соловей, малинівка, сова, ластівка, лелека, дятел, шуліка, сорокопуд, зозуля, шпак, снігур, одуд, сойка, кулик, чайка.

Як дістатися?

Локація знаходиться праворуч від дороги з Василькова у Велику Бугаївку, до неї веде ґрунтовий під’їзд. Найближчі автобусні зупинки  у Заріччі й Погребах (близько 3 км).

Читайте також: Пам’ятки Київщини: Руїни палацу Залеєських в Рудому Селі

Фото: з відкритих джерел.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.