
1 Тра, 18:00
302
Пам’ятки Київщини: костел Святого Ісидора Севільського у селі Безпечна
У селі Безпечна, що на Київщині, розташований римо-католицький костел Святого Ісидора, зведений 1870 року (у деяких джерелах можна знайти іншу дату – 1912–1915 роки). Будівля храму споруджена в неоготичному архітектурному стилі. Подібним є костел Святого Антонія Падуанського в сусідньому селі Руда. Ці два храми – єдині сільські костели у Київській області. Костел Святого Ісидора в Безпечній у початковому вигляді зберігся до наших днів, хоча, у радянський час храм був закритий. Служби відновились тільки наприкінці 80 років минулого століття. З того часу костел є чинним.
Історія
Донедавна вважалося, що костел було збудовано ще у 1870-х роках, однак новітні дослідження спростовують це – храм постав набагато пізніше.
1912 року мешканка Безпечного Станіслава Ястржембська висловила бажання спорудити на цвинтарі католицьку каплицю. Фундатор мав внести кошти на будівництво, тож Станіслава Ястржембська 28 березня 1912 року зробила внесок.
4 серпня 1912 року католицький Луцько-Житомирський єпископ звернувся до київського губернатора щодо дозволу на спорудження каплиці та затвердження її проєкту. Вже 25 серпня губернський інженер Володимир Безсмертний подав готовий проєкт та кошторисні розрахунки молодшому архітектору Василю Коробцову. 16 жовтня 1912 року було затверджено проєкт каплиці та кошторисну вартість. Невдовзі розпочалося будівництво каплиці.
13 січня 1914 року каплицю оглянули уповноважені мешканці Безпечної. Було повністю зведено стіни, влаштовано дах, однак на той момент ще не було дверей, не були засклені вікна, не завершене було тинькування стін зовні.
Нарешті, 29 серпня 1915 року Станіслава Ястржембська повідомляла київському губернатору про повне завершення будівництва каплиці.
Після захоплення влади більшовиками каплицю було закрито (точний рік невідомий). Після Другої світової війни православна громада зверталась із проханням надати для проведення богослужінь, зокрема і споруду нечинного костелу. Проте храм було розміщено у колишній церковнопарафіяльній школі.
Духовне життя костелу Св. Ісидора було відновлено лише наприкінці 1980 на початку 1990 років. Відтоді це чинний католицький храм.
Архітектура
Костел збудований у стилі неоготики, має риси північноіталійської архітектури. Костел збудований з каменю, на кам’яному підмурку. Має розміри 18 (довжина) на 9 (ширина) метрів. Внутрішні розміри 12 на 8 метрів.
Ісидор Севільський
Ісидор Севільський народився близько 560 року в Новому Карфагені (нині у місті Картахена, що в Іспанії) в знатній родині християн Северіана і Теодори. У нього було два брати, Леандр та Фульгенцій, і сестра Флорентіна. Їх усіх згодом зарахували до лику святих. Рано втративши батька та матір, батьківські функції виконував його старший брат Леандр (єпископ).
Ісидора Севільського вважають першим енциклопедистом, який справив значний вплив на історію середніх віків: у багатьох країнах світу святом інтернет-мережі відзначають 4 квітня – у день святого Ісидора Севільського. У 1998 році День Інтернету був санкціонований Папою Іваном Павлом II. Святий покровитель Інтернету вже затверджений офіційно.
Найбільша праця Ісидора «Етимології» є енциклопедією тодішніх знань, взятих переважно з античності. У 20 розділах своєї книги Ісидор виклав відомості з граматики, риторики, математики, медицини, історії, права, космології, теології, агрономії, зоології та інших галузей знань. Книга була надзвичайно популярною в середні віки: до нашого часу збереглися понад тисячу її рукописних примірників. Крім того, Ісидор Севільський є автором численних праць з природознавства, граматики, теології, історії. Для історії церкви надзвичайно важлива його «Книга канонів», у котрій зібрані постанови соборів, що проходили в усьому християнському світі в античності й з початком Середньовіччя. Він написав дві хроніки, у яких коротко виклав історію від створення світу. Найціннішими з його історичних творів є «Історія готів, вандалів, і свевів».
Як дістатись?
Село Безпечна розташоване за 12 кілометрів від Сквири. Костел Святого Ісидора можна знайти на польському цвинтарі. Доїхати сюди на таксі легко з районного центру або ж на власному автомобілі (на дорозі, яка з’єднує Сквиру і Білу Церкву (Р12), повернути у Шамраївці і їхати в напрямку до Безпечної).
Читайте також: Пам’ятки Київщини: Свято-Михайлівська церква у Боярці
Фото: з відкритих джерел.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: