Пам'ятки Київщини
Костел Святого Миколая

25 Вер, 18:00

203

Пам’ятки Київщини: костел Святого Миколая

Костел Святого Миколая — це римо-католицький костел, що знаходиться в серці нашої країни, в столиці Київ. Ця святиня є однією  з двох римсько-католицьких церков у місті, які побудовані ще до 1917 року. Схожий костел є в Україні, зокрема у Львові, який несе назву Храм Святих Ольги і Єлизавети.

Історія Костелу

Наприкінці XIX століття в Києві існувала значна римо-католицька громада, проте на той час у місті діяв лише один костел — Олександрівський. Коли до столиці прибув оберпрокурор Святійшого Синоду, громада вирішила скористатися нагодою і звернулася до нього з проханням дозволити будівництво нового храму. У 1899 році розпочалися роботи зі зведення Свято-Миколаївського костелу. Архітектор Володимир Городецький, що керував проєктом, застосував новаторську на той час технологію — зведення фундаменту на бетонних палях із використанням залізобетону. Храм будували за кошти, зібрані через пожертви, і в 1909 році він був освячений, хоча будівельні роботи ще продовжувалися. Костел виконаний у неоготичному стилі. Після 1917 року костел Святого Миколая був закритий. У 1930-х роках його використовували спочатку як складське приміщення, пізніше як архів. У 1943 році костел постраждав від пожежі. Згодом будівлю відреставрували за рішенням місцевої влади, і в ній розмістився Республіканський будинок органної та камерної музики. Встановили вітражі, замінили керамічну плитку на дерев’яний паркет, а головним елементом став орган. У 1992 році римо-католицькій громаді було дозволено знову проводити богослужіння в цьому храмі, а у 2001 році його відвідав Папа Іван Павло II.

Пожежа в Костелі Святого Миколая

Ввечері 3 вересня 2021 року в Миколаївському костелі спалахнула пожежа, що охопила площу 80 квадратних метрів. На місце прибули 80 рятувальників і 16 одиниць техніки, які змогли загасити вогонь за півтори години. Вогонь поширився на два поверхи будівлі та її дах, значно пошкодивши покрівлю. Повністю знищений був унікальний орган, виготовлений з металу і цінних порід чорного та червоного дерева.

Було припущення, що  пожежа сталася саме через загоряння електропроводів.

Передача костелу святого Миколая в Києві релігійній громаді

Нагадаємо, що киян просили підписати петицію про передачу костелу св.Миколая в м.Київ релігійній громаді Римо-католицької церкви, аби зберегти унікальну будівлю.

В петиції зазначалося, що після пожежі 2021 року аварійний стан загострився. Для врятування пам’ятки архітектури було укладено Меморандум про співпрацю між релігійною організацією «Релігійна громада парафія святого Миколая Київсько-житомирської дієцезії римсько-католицької церкви у м. Києві» та Міністерством культури та інформаційної політики України № 7/27/21 від 05.11.2021 (далі – Меморандум), відповідно до пункту 4.3 «сторони домовились, що Міністерство культури та інформаційної політики України сприятиме передачі встановленому законодавству порядку у постійне користування Релігійної громади приміщення Костелу після завершення протиаварійних робіт, але в будь-якому разі не пізніше 01 червня 2022 року».

Однак умови Меморандуму не були дотримані, а строк дії Меморандуму сплив 05 листопада 2023 року.

Відповідь на петицію кияни отримали.

«У зв’язку з кримінальними провадженнями та судовим розглядом процес передачі будівлі флігеля Міжнародного центру культури і мистецтв Федерації професійних спілок для подальшої реконструкції та адаптації під потреби державної організації зупинено. За результатами прийнятого судом рішення МКІП як органом, до сфери управління якого належить пам’ятка, буде вжито всіх необхідних заходів до реалізації зазначеного меморандуму у частині, що стосується передачі пам’ятки у постійне користування релігійній організації», – відповіли на звернення громадян в Кабміні.

Як дістатися?

Костел Святого Миколая знаходиться, як уже відомо, в Києві на вулиці Велика Васильківська, 75. Доїхати до святині можливо від залізничного вокзалу «Південний» власним авто вулицею Жилянська та Антоновича. Також можливо доїхати громадським транспортом, зокрема маршрутним автобусом № 12.

Читайте також: Памʼятки Київщини: Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини

Фото: з відкритих джерел

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook – сторінці і в Telegram – каналі.