
20 Вер, 17:47
539
Пам’ятки Київщини. Ковалівський яр у Крушинці: орхідеї, метелики та інше «червонокнижжя»
Цей надзвичайний ландшафтний ентомологічний заказник розташовано в селі Крушинка Васильківського району Київської області – за 40 кілометрів від столиці. Його біорізноманіття багате на рідкісні види рослин і тварин з Червоної книги України на крутих схилах площею в 15 га зачаровують дивовижною природною красою. Так склалося, що і збереження Ковалівського яру стало справжнім дивом, адже роками його поглинало сміттєзвалище…
Характеристика
Яр простягається приблизно на кілометр з північного сходу на південний захід. Потік, що протікає яром, є притокою першого порядку річки Стугна. На західних схилах урочища збережено типчаково-ковиловий степ. Східні схили вкриті типчаковим степом, а у нижній частині типчаково-різнотравним степом.
У нижній частині яру поєднані навколоводна рослинність та вологі луки.
Найбільш цінними є степовий флористичний комплекс верхньої та середньої частини урочища, що переважно складається з тонконогових, зокрема типчаку (вівсяниці борозенчастої) та найбільшої популяції у Васильківському районі ковили волокнистої (виду, занесеного до Червоної книги України). У зволоженому рукаві яру виявлено популяцію зозульок травневих — це вид орхідей, який зникає і також занесений до Червоної книги України.
Завдяки збереженню степового фітоценозу урочища в ньому мешкають нечисленні види тварин, з яких 11 видів занесено до Червоної книги України, бо вони зникають. Це метелики махаон, красик веселий, синявець меліагр, ведмедиця Гера, бражник прозерпіна, бражник дубовий, стрічкарка блакитна, джміль яскравий, вусач мускусний, вусач-коренеїд хрестоносець, бджола тесляр фіолетова.
Навесні й восени в урочищі зупиняються на перепочинок мігруючі птахи, які теж червонокнижні та їх охороняють згідно з Боннською конвенцією. Постійно тут гніздяться очеретянки, лиски, крижні, припутні, білогурки, бджолоїдки, куріпки сірої, перепілки. Велика кількість дрібних птахів приваблює хижих птахів: яструбів і канюків.
Із земноводних тут трапляються жаби зелені, гостроморді, ропухи сірі.
З плазунів тут селяться ящірка прудка і вуж звичайний.
Ссавці представлені різноманітними гризунами, притаманними біотипам степових балок Наддніпрянщини, а також зайцем сірим, лисицею звичайною.
Перелік інформації про фауну Ковалівського яру занесено до Державного кадастру тваринного світу України, 3-го видання Червоної книги України, підготовленого Інститутом зоології ім. І. Шмальгаузена НАН України на замовлення Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.
Історія
Заказник створено 2010 року. Процес створення тривав з 2003 року, коли Крушинська сільська рада його погодила. Але в частині яру було розміщено Васильківське сміттєзвалище, термін використання якого неодноразово продовжували. З нього фільтрати потрапляють до води струмка, що протікає в ярі. Було вирішено, що це має незначний вплив на різноманітну екосистему схилів урочища. Але 2005 на сміттєзвалище привезли хімікати для дубіння шкіри, що в значних обсягах потрапили до води потоку. Це отримало значний розголос завдяки засобам масової інформації та призвело до зміни керівництва сміттєзвалища. Через це Крушинська сільська рада відкликала своє погодження на створення заказника. Зрештою шляхом компромісу було отримано нове погодження на створення заказника на схилах яру з виключенням з його меж днища яру зі струмком.
Як дістатись?
Громадським транспортом можна дістатися села Крушинка маршрутом №797 від станції метро «Виставковий центр».
Нагадуємо: раніше ми розповідали про Покровську церкву у Фастові.
Фото: Володимир Шуваєв, Сергій Щербій.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці й в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: