
28 Сер, 18:00
189
Пам’ятки Київщини: Козацька церква Іоанна Богослова
Козацька церква Іоанна Богослова – зразок народної дерев’яної архітектури, найстаріша дерев’яна церква Переяслава. Знаходиться на території Музею народної архітектури та побуту. Перевезена із села Острійки (Білоцерківське староство).
Неподалік розташований ще один дерев’яний храм – Покровська церква (1778 рік) з селища Сухий Яр Ставищенського району. За радянських часів у ньому розміщувався музей атеїзму, а зараз це музей Української православної церкви.
Історія походження
Дерев’яна козацька церква у Переяславі-Хмельницькому розташована на території місцевого музею народної архітектури та побуту, куди її перевезли із села Острійки. Збудовано храм 1606 року з тесаних дубових пластин, встановлених на кількох укопаних в землю кам’яних брилах.
Церкву відтворили у первісному вигляді, а довкола неї розташували невелике кладовище: на подвір’ї встановлено 67 кам’яних і дерев’яних хрестів із козацьких могил, які нині на дні Канівського водосховища.
Поруч із святинею розташована триярусна дзвіниця з галереєю навколо нижнього ярусу. Вибудувана вона була в 18 столітті, привезена із села Бушеве. Головною прикрасою тут є церковний дзвін, вага якого сягає 25 тонн.
Архітектура
Будівля козацької церкви у Переяславі-Хмельницькому тризрубна, із трьома верхівками в один ряд та двома куполами, увінчаними золотими хрестами. Усередині храм прикрашений народними орнаментами та іконами, має гранчастий вівтар, побудований на п’яти сторонах восьмигранника. У скансені варто також обов’язково відвідати Музей українського рушника у дерев’яній сільській церкві, Музей народного сухопутного транспорту, Музей українських обрядів, церкву святого Георгія середини 18 століття тощо.
Як доїхати?
До Переяслав-Хмельницького можна дістатися від автовокзалу «Дарниця», звідки щогодини відправляються автобуси. Також добиратися можна зі станції метро «Чернігівська», звідки маршрутки є кожні 15 хвилин.
Також можна дістатися власним транспортом, виїхати з Києва по Наддніпрянському шосе, потім наліво на Південний міст / Е40. Далі — по трасі Е40 в Бориспіль. Звідти їхати по трасі Н08 в Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Варто зазначити, що музей не працює в понеділок та вівторок.
Години роботи: музей працює з 9:00 до 17:00. Вихідні – понеділок, вівторок.
Читайте також: Пам’ятки Київщини: Київське море поблизу Вишгорода
Фото: з відкритих джерел.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: