
5 Чер, 18:00
204
Пам’ятки Київщини: Меморіальний музей Григорія Сковороди у Переяславі
Меморіальний музей Григорія Сковороди – відкрито 28 листопада 1972 року у Переяславі. Він розташований у будинку колишнього колегіуму, де у 1750-1751 роках читав лекції з поетики знаменитий український філософ Григорій Сковорода. Тут він написав багато своїх видатних творів, зокрема «Сад божественних пісень». Пізніше, наприкінці ХVІІІ століття, колегіум було перетворено на духовну семінарію.
Експозиція музею містить колекції рідкісних книг, манускриптів, картин, предметів народного мистецтва та інших експонатів, пов’язаних з життям і творчістю філософа. Тут можна дізнатися, зокрема, про Сковороду за часів його життя на Переяславщині, а також долучитись до давньої історії колегіуму.
Історія
Меморіальний музей Григорія Сковороди відкрили 28 листопада 1972 року. Присвятили цю подію до 250-ї річниці від дня народження українського філософа Григорія Сковороди. Сам будинок, у якому розміщується музей, – одна із найдавніших кам’яних будівель Переяслава, яка збереглася до наших часів. Григорій Сковорода найцінніший експонат музею, адже це пам’ятка архітектури національного значення. Завершили будівництво Переяславського колегіуму ще у 1753 році. Оскільки тут розпочав свою педагогічну діяльність Григорій Сковорода, саме це приміщення обрали для музею.
Музей має велику кількість експонатів часів Григорія Сковороди – твори мистецтва, предмети побуту, одяг, книги-стародруки, рідкісні та цінні видання. Проте не збереглося жодної особистої речі Григорія Сковороди.
Особливість
У музеї є 7 тематичних залів, експозиція яких поділяється на дві основні теми: життя та творчість Григорія Сковороди та історія Переяславського колегіуму. Переяславський колегіум був потужним та основним вищим навчальним закладом Лівобережної України. Студенти у ньому отримували ґрунтовні знання і якісну духовну освіту, ставали визначними постатями в педагогіці, історії та культурі нашого народу.
З початком повномасштабної війни всі унікальні речі музею перемістили до надійного сховища, проте згодом основні повернули, адже експозиція музею відкрита, щоб належно показати відвідувачам факти із життя та творчості Григорія Сковороди.
Цікавим фактом є те, що у Переяславському колегіумі близько 150 років зберігалося Пересопницьке Євангеліє – визначна рукописна пам’ятка староукраїнської мови та мистецтва XVI століття. Один з перших українських перекладів біблійного, канонічного тексту на староукраїнську літературну мову, здійснений у 1556-1561 роках, з яким працювали студенти та робили вагомий внесок у розвиток вітчизняної освіти та науки.
Унікальні речі
Серед унікальних речей, які можуть побачити гості музею – найдавніший портрет Григорія Сковороди, який є та експонується в Україні, датований кінцем XVIII століття та написаний після смерті філософа. Ім’я автора, на жаль, невідоме.
В музеї також є оригінали Біблій середини XVIII століття (1755, 1766 років), друковані німецькою та церковнослов’янською мовами. Відомо, що Біблія займала важливе місце у житті Григорія Сковороди, адже в ній він знаходив та здобував мудрість та істину. У своїх творах він багато цитував Біблію. Сучасні дослідники філософсько-богословської спадщини Сковороди виявили в його творах 4 тисячі посилань на Біблію.
В колекції музею є близько 100 підручників та навчальних посібників XVIII-XIX ст. За такими навчальними посібниками навчалися студенти духовних навчальних закладів – Київської академії та православних колегіумів. На відміну від церковних книг та художньої літератури, підручників до наших днів збереглося значно менше.
Також тут відтворили класну кімнату. Приблизно в таких умовах навчалися студенти близько двохсот років тому. Саме в ній зараз розповідають гостям про те, як відбувався навчально-виховний процес Переяславського колегіуму, основні принципи педагогіки Григорія Сковороди, демонструють підручники. Також відвідувачі можуть сісти за лави, за якими проходили навчання, і відчути себе в ролі студентів тих часів.
Культурне життя музею
У музеї проводять багато заходів: конференції, круглі столи, читання лекцій онлайн та офлайн, віртуальні екскурсії, майстер-класи з образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. Також музей тісно співпрацює зі школами та волонтерськими осередками.
Як дістатись?
Дістатися до Переяслава можна на рейсових автобусах, які відправляються з автовокзалу в Києві, або ж на залізничному транспорті з центрального вокзалу столиці. Також турист може поїхати на власному автомобілі, для цього йому слід рухатись по трасі М03 від Києва до Переяслава. У самому місті меморіальний музей Г.С. Сковороди розташувався на вулиці Сковороди, 52, недалеко від центральної частини міста. Орієнтиром для туриста стане Вознесенський собор 17 століття. Час роботи музею: із середи до неділі з 9:00 до 17:00.
Читайте також: Пам’ятки Київщини: Річка-Герой Ірпінь
Фото: з відкритих джерел.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: