Пам’ятки Київщини
Пам’ятки Київщини: музей Козловського

30 Сер, 18:00

398

Пам’ятки Київщини: Меморіальний музей-садиба Івана Семеновича Козловського

Музей, присвячений життю і творчості видатного українського тенора Івана Семеновича Козловського, розташовується в селі Мар’янівка Васильківського району Київщини. Тут Іван Семенович народився в 1900 році. Всесвітню славу Козловському приніс його надзвичайний голос та поєднання у творчості народних мотивів із класикою. Рідна домівка співака нині є архітектурно-етнографічною та історико-культурною цінністю – офіційною пам’яткою історії і архітектури кінця XIX – початку ХХ століття. Родинна садиба Козловських розташовується на березі річки, поряд з будинком розбито затишний парк, де ростуть мальви, яблуні, дуби, липи, туї та платани – так що це чудова місцина також і для відпочинку в теплі пори року.

Історія

Покинув батьківську хату Іван у 7 років – тоді він вирушив звідси до Києва вчитися в церковній школі при Свято-Михайлівському монастирі. Пізніше співав у Софіївському соборі. Неодноразово співак бував на батьківщині – у невеликій хатці під солом’яним дахом, Музей засновано 11 березня 1994 року згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №160 «Про увічнення пам’яті І. С. Козловського».

2010 року з нагоди 110-ї річниці з дня народження Івана Козловського та 25-річчя від дня останнього перебування видатного співака в Україні й рідній Мар’янівці проведено пленер «Мар’янівська пастораль». В ньому брали участь митці Леонід Бернат, Олександр Білозор, Андрій Будник, Анатолій Буртовий, Анатолій Гайдамака, Ольга Карпенко, Артем Копайгоренко, Дмитро Корсунь, Микола Овчинніков, Іван Пилипенко, Сергій Московченко, Віктор Семеняка, а також заступник голови Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Марина Бур’янова, заступник гендиректора Міжнародного конкурсу скрипалів ім. Давида Ойстраха Віктор Гродський, балетмейстр і хореограф Валерій Дебелий, заслужена артистка України Світлана Князєва, директор Фонду сприяння розвитку мистецтв Круліковський Юрій Олексійович, музичний продюсер Ігор Курилів, член Спілки дизайнерів України Віктор Новіков, співачка і художниця Руслана Шевельова та студенти КДІДПМД ім. М. Бойчука (керівник Олександр Мікула). Куратор пленеру — кандидат філологічних наук Ірина Гопанчук.

2007 року музей-садиба ввійшов до списку 100 претендентів, відібраних для участі у всеукраїнській акції «Сім чудес України».

Структура Музею

Музей займає понад 2 гектари землі, що межують з річкою Протока та вулицею Шкільна. Основою музею є стара садиба роду Козловських, що сформувалася в XIX столітті.

Усю структуру пам’ятки складають хата Козловських з музейною експозицією, пам’ятник Івану Козловському авторства скульптора Валентина Зноби та архітектора Анатолій Ігнащенко), а також парк.

Експозиція відтворює інтер’єр будинку роду – тут зберіглися родинні світлини, особисті речі Івана Семеновича (оперні костюми, клавіри, книги з власної бібліотеки) та етнографічний матеріал.

Але найбільше значення має рукописна та музична спадщина Івана Семеновича, зосереджена в музеї-садибі. Це, зокрема, 25 листів повоєнного періоду, кіно- та відеоматеріали, раритетні аудіозаписи 1945—1975 років.

Парк садиби задумав сам Козловський в 1960-ті роки. Митець спланував його разом з архітектором парків Я. Друцьким. В плані парк має вигляд хреста в терновому вінку (подібний до кельтського хреста). В його формуванні використано платани, липи, пірамідальні дуби, туї, айвові кущі. Частиною парка є яблуневий сад Олександра Довженка, висажений самим Козловським, а також його друзями, зокрема, Максимом Рильським, Павлом Тичиною, Олесем Гончаром тощо.

Щороку у музеї-садибі відбувається традиційне свято Купала. В його програмі — виступи професійних гуртів і народних фольклорних колективів, майстер-класи соломоплетіння, гончарства, вишивки тощо, козацький куліш, купальські обрядодійства та українські забави.

Як дістатися?

Музей відкритий для відвідувачів з 9:00 до 17:00 щодня, крім понеділка, вівторка і загальнодержавних свят.

Адреса: Київська область, Васильківський район, село Мар’янівка, вул. Шкільна, 2а.

Дістатися до Мар’янівки з Києва можна від станції метро «Виставковий Центр» маршрутом №371.

Нагадуємо: раніше ми розповідали про Вишгородський історико-культурний заповідник.

Фото: Меморіальний музей-садиба І. С. Козловського, Ростислав Маленков, Kiyanka, А. Будник, Secret land, Wix.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.