
8 Лис, 18:00
350
Пам’ятки Київщини: Музей українського рушника в Переяславі
Музей українського рушника в Переяславі – унікальний музей, подібних якому важко відшукати у багатьох містах України. Розташована експозиція у будівлі колишньої Трьохсвятительської церкви, споруда датується 1651 роком. Композиція храму унікальна, тому він внесений до списку пам`яток архітектури національного значення.
Експозиція музею
Музей був відкритий у 1995 році. У фондах зберігається понад 4000 рушників різних періодів. Експозиція налічує 300 екземплярів, які виконані різними техніками. Тут представлено, зокрема: переяславські, поліські, чернігівські, полтавські, слобожанські, монастирські, вибійчані рушники.
У музеї представлено 300 екземплярів всіх типів рушників Середньої Наддніпрянщини ХІХ-ХХ ст.: ткані, вибійчані, вишиті декоративною гладдю (київською та полтавською), гаптуванням (сухозлотою), хрестиком, вирізуванням, мережкою тощо.
Переяславщина була одним із центрів ткацтва в Україні. Справжньою окрасою музею є знамениті домоткані переяславські рушники. Насиченість та складність основного узору свідчать про високу майстерність місцевих ткачів. Для створенні орнаментів вони розробляли безліч варіантів компонування невеликої кількості елементів, створюючи досить складні композиції. Завдяки цьому ці рушники мають такий розкішний край. Орнаментували їх нитками червоного кольору з невеликим вкрапленням синього або чорного. Рушники ткали довгі та широкі, що було пов’язано з конструктивною особливістю житла.
Поліські рушники – вузькі та довгі, декоровані по всьому простору полотнища сірими та білими нитками геометричним орнаментом, а по краях чи по всій площині перетикані орнаментальними смугами різного кольору, частіше червоними та чорними нитками.
Рушники чернігівські – ткані, декоровані багатющим геометричним орнаментом; крім стилізованих зображень рослин, птахів, тварин на полотні розміщені узори у вигляді монастирів, дзвіниць, трибанних українських церков та хат. Цей край (теперішня Сумщина) дав нам мануфактурний рушник – кролевецький.
Особливо цікаві в мистецькому плані рушники, вишиті рушниковими (полтавськими) швами ХVІІІ-ХІХ ст.ст. Типовий орнамент полтавського рушника – це стилізовані казкові квіти у вигляді вазона – дерева життя, на якому можна побачити оспівані та щедро опоетизовані в усній народній творчості соняшник і калину, китиці винограду і троянду, тюльпан і гвоздику, барвінок і дубове листя, жолуді і суниці, вишню і вербу…
Рушники Слобожанщини (Харківщина та Сумщина) представлені багатим, насиченим, розгалуженим орнаментом, вишитим тамбурним швом.
Серед розмаїття рушників Середньої Наддніпрянщини у колекції заповідника виділяється дуже цікавий тип давнього монастирського (чернечого) рушника. Монастирські рушники були поширені на півдні Київщини та Полтавщини. Назву вони отримали від того, що їх вишивали черниці-відхідниці ще в ХІХ ст. при монастирях, звідки вони поширювалися по всіх селах та містах згаданих районів. В колекції заповідника зберігається 24 оригінальних монастирських рушники.
Цікавою є збірка вибійчаних рушників та вибійчаних дощок. Виготовляли такі рушники майстри-вибійники на спеціальних вибійчаних дошках у воєнні та повоєнні роки.
Рушник є важливою складовою частиною етнопросторового середовища, в якому живуть українці. Шануймо його! Він – наша пам’ять…
Як дістатись?
Переяслав – місто обласного значення на сході Київської області, розташувалося всього за 90 км від столиці. Дістатися в місто можна на рейсових автобусах, які відправляються з автовокзалу в Києві і зі станцій метро «Чернігівська», «Харківська» і «Бориспільська».
Також можна доїхати на власному автомобілі, для цього слід рухатися по трасі М03 від Києва до Переяслава. Музей українського рушника розташований на вулиці Літописна, 2. Дістатися сюди можна громадським транспортом або власним авто. Необхідно доїхати до площі Леніна, а потім вулицею Літописною до Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.
Читайте також: Пам’ятки Київщини – Будинок органної та камерної музики в Костелі Іоанна Хрестителя у Білій Церкві
Фото: з відкритих джерел.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: