Пам’ятки Київщини
Пам'ятки Київщини: Переяслав

6 Лип, 18:00

510

Пам’ятки Київщини: Михайлівський монастир у Переяславі

Михайлівський монастир – визначна архітектурна та історична пам’ятка національного значення в стилі українського бароко. Його ансамбль сформовано XVIII–XIX століття. А монастирська церква, збедена у 1743-1750 – одна із найстаріших будівель Переяслава.

Історія

На місці нинішнього монастиря у ХІ сторіччі існував Михайлівський собор, який був зруйнований при навалі хана Батия у 1239 р.

Дослідженнями встановлено, що собор мав розміри 27,6х33 м і в плані був близьким за розміром до Софійського собору в Києві. Всередині членувався колонами на 5 нефів. Стіни в інтер’єрі були прикрашені фресками й мозаїкою, шиферними плитами та різнокольоровими полив’яними плитками. Багате убранство доповнювалося прикрасами із золота й срібла, про що згадується в писемних джерелах. Розкопками відкриті прибудови до стін храму, де знаходились усипальниці переяславських князів.

Дерев’яна Михайлівська церква була збудована на місці старого собору у 1646–1666 роках. У 1734 році церква згоріла. Замість неї у 1743-1750 роках було споруджено нову, цього разу цегляну церкву. Дзвіниця, келії і трапезна, об’єднані в одну споруду, були збудовані у 1747 році. У 1823 році первісний кам’яний купол Михайлівської церкви був замінений на дерев’яний.

Будівля дзвіниці, келій і трапезної постраждали під час ІІ світової війни. Відреставровано у 1951–1953 роках. В будівлі розташований відділ етнографії історичного музею.

Архітектура

Головна домінанта архітектури Михайлівського монастиря – церква. споруджена у 1743-1750 роках. Вона кам’яна, тинькована, в плані близька до тридільного типу. Її видовжений прямокутний основний простір перекритий напівциркульним склепінням із розпалубками, до нього примикають гранчасті апсида і бабинець, перекриті зімкнутими склепіннями. Споруда накрита двосхилим дахом. Стіни розчленовані пілястрами, прорізані вікнами, які увінчані фронтончиками з ліпниною. По периметру церква оперезана фризом, прикрашеним керамічними розетками. В інтер’єрі збереглися розписи XVIII–XIX сторіччя, які належать до київської школи живопису.

Дзвіниця монастиря споруджена у 1747 році.

Дзвіниця, келії і трапезна розташовані на схід від церкви і об’єднані в одну споруду. Будівля цегляна, тинькована, видовжене, прямокутне в плані з напівкруглою проїзною аркою і квадратним ярусом дзвіниці над нею, завершеним шатровим куполом з главкою. Накрита двосхилим дахом, приміщення перекриті циліндричним склепінням з розпалубками над вікнами. Стіни розчленовані пілястрами, оперезані ліпним орнаментальним фризом.

Як дістатись?

Київська обл., Переяслав, вул. Михайла Сікорського, 34. З Києва до Переяслава можна доїхати маршрутками від станцій метро «Позняки», «Харківська», «Чернігівська».

Фото: Ростислав Маленков, картина Тараса Шевченка, «Рerejaslav.org».

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.