
7 Лют, 17:00
591
Пам’ятки Київщини: Національний парк Межигір’я в Нових Петрівцях
«Межигірʼя» – колишня приватна резиденція Віктора Януковича в селі Нові Петрівці Вишгородського району Київської області. З 1935 до 2007 року Межигір’я було державною урядовою резиденцією, поки не було виведено в приватну власність. Національний парк Межигір’я відкрився для відвідувачів як національний дендропарк у 2014 році. Зараз це одне з найкращих і найчистіших місць для відпочинку у Київській області. Колишній будинок Януковича – свого роду український Версаль, що не має аналогів. З тераси відкривається чудовий краєвид на Київське море.
Для повного релаксу краще не замислюватись, кому це все належало та за яких обставин стало доступним для людей, а просто насолоджуватись моментом тут і зараз.
Історія
До 10 квітня 1786 року на території сучасної резиденції діяв Межигірський монастир, заснування якого сягає ще княжої доби, ліквідований за указом російської імператриці Катерини ІІ. Вже наступного року монастир підпалили, як гадають, за наказом тієї ж Катерини ІІ, про що пізніше писав український поет Тарас Шевченко: «Як цариця з Нечосою Києвом ходила і Межигірського Спаса вночі запалила». Наприкінці XIX діяльність монастиря відновлена. Закритий більшовиками 1923 року. Протягом 1923–1931 років будівлі монастиря використовував керамічний технікум, з 1928 року – інститут. Колишні келії монастиря заселила комуна бойчукістів. 1931 року інститут переведено до Києва. Того ж року знищено іконостас Спасо-Преображенського собору. З перенесенням столиці Української Радянської Соціалістичної Республіки з Харкова до Києва в 1934 році виникла потреба у заміській резиденції для високопоставлених чиновників. Місцем для резиденції другого секретаря ЦК КП(б)У Павла Постишева було обрано територію колишнього Межигірського монастиря.
Політбюро у квітні 1935 року видало указ про знищення всього комплексу, що було виконано в тому ж році. Під час знесення під землею була виявлена колекція рукописних книг. Висловлювалися припущення, що виявлені книги були з втраченої бібліотеки Ярослава Мудрого або більш пізнього періоду – епохи Війська Запорозького. Знайдений скарб нібито був знищений за наказом наркома НКВС та за сумісництвом очільника спецкомісії з ліквідації київських культових споруд Всеволода Балицького. За іншими свідченнями стародавні фоліанти були заховані на території резиденції. Від монастирського комплексу залишилася тільки криниця. Після 1935 року на територію колишнього Межигірського монастиря, де може залишатися недосліджений культурний шар, історики й археологи жодного разу допущені не були.
За часів СРСР «Межигір’я» було резиденцією Павла Постишева, Станіслава Косіора, Микити Хрущова та Володимира Щербицького. Кожний наступний господар руйнував особняк попередника і зводив натомість новий. Під час німецької окупації виконувала роль резиденції рейхскомісара України Еріха Коха. Протягом радянського періоду становище резиденції приховувалося від громадськості.
6 липня 1991 року в межигірській резиденції проходила офіційна зустріч президента СРСР Михайла Горбачова з канцлером ФРН Гельмутом Колем.
У 2002 році в Межигір’ї поселяється Віктор Янукович, тоді – прем’єр-міністр України. На той час «Межигір’я» було державною урядовою резиденцією. На території резиденції він орендує будинок №20 площею 325 квадратних метрів.
У 2007 видає розпорядження уряду, згідно з яким резиденцію «Межигір’я», площею 137 га, отримує національна акціонерна компанія «Надра України». Через складні юридичні схеми, із залученням підставних осіб, Межигір’я купляє компанія «Танталіт», яку пов’язували, зокрема, з братами Клюєвими. На той час все майно резиденції оцінювалося у 200 млн доларів.
22 лютого 2014 року, зразу ж після втечі Януковича, резиденцію зайняли загони Самооборони Майдану. Завдячуючи активістам вдалося захистити від мародерства все, що там знаходилося.
Журналісти, учасники Майдану знайшли «чорну бухгалтерію» – документи, на яких зафіксовано величезні витрати на розбудову резиденції, підтвердження отриманих і виданих хабарів, ухилення від сплати податків, підкуп суддів тощо. І, звичайно, всякі «колекції»: два автопарки з автомобілями, церковні ікони, що мають історичну цінність, бібліотеку рідкісних старовинних книг. На наступний день Межигір’я відкрили для відвідувачів.
23 лютого 2014 року Верховна Рада прийняла постанову про передачу «Межигір’я» у державну власність.
Природні умови
Межигір’я розташоване на правому, високому березі річки Дніпро. Берег поріс лісом, основні деревні породи – граб, сосна, дуб, вільха, біла акація. Здебільшого ліс порослевий і молодий, проте є місця зі 100-літніми дубами й соснами. Є зоопарк, качина ферма, фазанарій, стайня, кілька озер з качками й лебедями.
Зоопарк займає досить велику територію, на якій розташовані вольєри зі страусами, оленями, кабанами, муфлонами, антилопами, фазанами, але особливу цінність являють червонокнижні дрохви й степові журавлі. Ліс у Межигір’ї в багатьох місцях порубаний, у двох – над набережною, де було зрубано дерева, вже почалися осипи. Є два унікальних дуби, один обхватом 6,5 м (вік 500 років) і другий – з обхватом 5 м (вік близько 400 років), а також старовинний клен обхватом 3,70 м і віком понад 100 років. Ці дерева за всіма параметрами повинні бути взяті під охорону як пам’ятки природи.
Сама ж територія Межигір’я, на думку громадських екологічних організацій, повинна бути оголошена регіональним ландшафтним парком або ландшафтним заказником національного значення і стати місцем відпочинку жителів Києва і Київської області.
Об’єкти в «Межигір’ї»
Клубний будинок «Хонка»
Головною спорудою в резиденції є так званий «клубний будинок», який також називають «об’єкт Хонка» – від назви фінської фірми Honka, яка є світовим лідером будівництва з екологічно чистої деревини. Знаходиться на ділянці, що до втечі Януковича належала фонду «Відродження України». Протягом 2009-го та першого півріччя 2010 року для облаштування будинку були завезені матеріали на суму 76 мільйонів гривень (9,5 мільйонів доларів).
У 2010 році, виступаючи перед німецькою громадськістю в Берліні, Віктор Янукович фактично спростував свої слова про те, що не володіє на території «Межигір’я» нічим крім свого будинку. Говорячи, що в особистому житті віддає перевагу «німецькій якості», він зазначив: «Це не великий секрет ні для кого… Я побудував один будинок такий, клубний… Його будувала «Хонка» – фінська компанія…».
Дебаркадер
Як стверджує «Українська правда», у 2011 році на базі дебаркадера Віктору Януковичу зробили плавучий будинок для приймання, який був доставлений до «Межигір’я» і пришвартований у внутрішній гавані. Офіційно він оформлений на фірму «Танталіт». Довжина «палацу на воді» становить близько 50 метрів. Вікна оформлені у вигляді ілюмінаторів – круглої форми. У дебаркадері влаштований особистий кабінет і зал для приймання, який завершується естрадою. «Палац» оформлений деревом цінних порід, сусальним золотом, мармуром і кришталем. У ніші стелі головного залу дебаркадера розміщено три люстри, ціна яких 97 тисяч доларів.
Санвузол
Влітку 2011 року українські й світові мас-медіа поширили повідомлення французької інформаційної агенції «Agence France-Presse» про те, що в резиденції президента України Віктора Януковича обладнано прикрашений напівдорогоцінним камінням санвузол вартістю близько 350 тисяч євро. Влітку 2012 року громадська діячка Олександра Кужель зробила заяву, що дніпропетровські чиновники подарували Віктору Януковичу яхту із золотими унітазами. Зі слів діячки судно було пришвартовано в Межигір’ї в темну пору доби.
На початку травня 2013 року прем’єр-міністр України Микола Азаров в інтерв’ю німецькому виданню «Badische Zeitung» назвав поширену медіями інформацію про золотий унітаз в Межигір’ї «просто брехнею».
Як дістатись?
Найзручніше доїхати до Нових Петрівців на власному авто, рухаючись у напрямку Вишгорода в сторону с. Димер до повороту на Нові Петрівці. З Києва – від станції метро «Героїв Дніпра» ходять рейсові автобуси №397К. Можна добратись Дніпром – від Київського річкового вокзалу ходять екскурсійні теплоходи.
Читайте також: Пам’ятки Київщини: Церква Святої Трійці у селі Руде
Фото: з відкритих джерел.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: