Пам’ятки Київщини

27 Січ, 17:06

1062

Пам’ятки Київщини: родове село Мазепи – меморіальний комплекс козацької слави, музей старожитностей та перший пам’ятник гетьману в Україні

Мазепинці – це невеличке село в Білоцерківському районі Київської області. Але слава його велична не тільки для всієї України, а й для всього світу. 1639 року тут народився великий гетьман Іван Мазепа. У ті часи це було родове село Мазеп. Сьогодні воно є всеукраїнською пам’яткою, у якій розбудовується меморіальний комплекс козацької слави.

Історія

Засноване в XVI столітті. Вперше згадується як хутір Кам’янець, який 1544 року волею польського короля Сигізмунда I було передано київському зем’янину Михайлу Мазепі привілеєм від 15 червня 1572, виданим у Варшаві. На цьому місці він збудував село, назване згодом (уже після народження Івана Мазепи) Мазепинцями. Село перейшло його нащадку (імовірно сину) Миколі Мазепі, а згодом — Адаму-Стефану Мазепі як спадщина. 20 березня 1639 року в хуторі Кам’янці народився Іван Степанович Мазепа. Мазепами у селі було зведено церкву.

Після поразки виступу Івана Мазепи проти московського ярма і царя Петра І, за давніми переказами самого села, сюди привели декілька десятків козаків, закутих у кайдани, і московська кавалерія показово розтоптала їх копитами своїх коней. Сьогодні на тому місці — козацький меморіал: розоране поле і курган неподалік, насипаний в пам’ять про ту розправу.

Із козацьких часів у Мазепинцях збереглися символічні споруди: частокіл з козацькою вежею, колодязь і млин. Все це розкидано на значній площі, тому територія комплексу здається трохи порожньою.

1994-го року тут встановлено перший в історії України пам’ятник Івану Мазепі роботи скульптора Євгена Горбаня.

Також до меморіального комплексу увійшли:

  • погруддя гетьману;
  • пам’ятний знак;
  • музей стародавностей і козацтва;
  • площа Козацької слави;
  • співоче поле;
  • містечко майстрів;
  • корчма.

Як доїхати?

Меморіальний комплекс козацької слави розташувався майже у центрі поселення, займає чималу його територію. Доїхати до села можна з районного міста Біла Церква маршрутним автобусом, що прямує до села Сидори через Мазепинці.

Фото: Андрій Макуха, Ростислава Маленкова, «Україна молода».

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.