Пам’ятки Київщини
Рудий ліс

8 Тра, 18:00

497

Пам’ятки Київщини: Рудий ліс у Чорнобилі

Рудий ліс – це ділянка соснового лісу в безпосередній близькості від Чорнобильської АЕС, площею близько 10 км². Під час вибуху реактора 26 квітня 1986 року взяла на себе найбільшу частку викиду радіоактивного пилу, згодом під час робіт з дезактивації території ліс знесли бульдозерами та поховали. Висока доза поглинутої радіації призвела до загибелі дерев (переважно сосен) і забарвлення їх у буро-червоний колір. Крім того, ночами спостерігали світіння загиблих дерев, спричинене взаємодією ферментів дерева з радіоактивними частками та радіоактивним розпадом.

Історія

Рудий ліс знаходиться у 2-х кілометрах від Чорнобильської АЕС, саме ця безпосередня близькість до епіцентру сумних подій 1986 року зіграла з ним злий жарт. Після аварії на станції й в результаті вибуху атомної пожежі гігантські викиди радіоактивного пилу за допомогою поривів вітру покрили прилеглу лісосмугу. Саме цей пил моментально знищив дерева: сосни просто вигоріли від найвищого рівня радіації й різко змінили колір з зеленого на незвичайний для них червонуватий відтінок що привело до назви «Рудий ліс». Крім того, що мертві голки стали дуже небезпечними, у неї почалися незворотні процеси руйнування екосистеми навколо неї.

Мертвий ліс створював серйозну загрозу, зокрема, пожежам, і є джерелом вторинного радіоактивного забруднення.

У 1987 році проведено роботи з поховання мертвих дерев та верхнього шару ґрунту. Це включало вирубку, збір і створення траншеї для подальшого засипання шаром ґрунту товщиною приблизно 1 метр.

У процесі поховання робітники використовували в основному спеціальні інженерні загороджувальні машини та бульдозери. Однак на архівних фотографіях видно, як ліквідатори вручну рубають дерева бензопилою, а зі спецодягу надягають звичайну чімзу й одноразову пов’язку. Можна тільки здогадуватися, до яких наслідків призвело таке недбале ставлення до безпеки працівників. Недбалість проявилася і в іншому аспекті, пов’язаному з похованням лісу: глибина траншей, в які були кинуті зрубані дерева, становила всього 1,5-2 метра. Саме на цій глибині розташовані підземні води, тобто розрахована глибина залягання привела до потрапляння небезпечних радіонуклідів в басейни Прип’яті та Дніпра. Процедура знезараження лісу не допомогла усунути або мінімізувати екологічні проблеми; навпаки, це тільки посилило їх.

Загалом було поховано понад 4000 кубометрів радіоактивних матеріалів. Завдяки цим заходам потужність експозиційної дози гамма-випромінювання знизилася від 4 до 50 разів. У другій половині 1987 року (після проведення дезактиваційних робіт) максимальні значення дози становили 180 мілірентгенів на годину.

Пожежа в Рудому лісі

На жаль, у відродженому заповіднику часті й руйнівні пожежі. У 2015 і 2020 роках великі пожежі спалили половину радіоактивного Рудого лісу в Чорнобилі. У центрі пожежі в Чорнобильському Рудому лісі спостерігався підвищений рівень радіації. При цьому Державна служба України з надзвичайних ситуацій повідомила, що в Києві й області це не перевищувало норми. Згорів ряд занедбаних і окупованих сіл і територія Рудого лісу Чорнобиля. Тварини були змушені перейти річку Уж, щоб вижити, але, повернувшись пізніше, виявили, що їх корм (трава та інша рослинність) спалено дотла. Основні локації не постраждали. Місто Прип’ять ухилився від вогню, що пройшов на його кордоні.

Повномасштабного вторгнення рф в Україну

Під час російського вторгнення в Україну співробітники станції повідомили, що російські окупанти, які захопили Чорнобильську АЕС, проїхали на своїй бронетехніці без радіаційного захисту через «Рудий ліс», піднявши хмари радіоактивного пилу. Згодом російські окупанти будували фортифікаційні споруди в Рудому лісі й отримали значні дози опромінювання. 1 квітня згідно з даними, опублікованими Військово-медичною службою російської федерації, зафіксовано першу смерть військовослужбовця рф у Чорнобильській зоні відчуження від променевої хвороби.

Що цікавого?

На початку XXI сосни та інші рослини відновилися природним шляхом, і багато ботаніків вивчали цей процес. Евакуація людей та припинення господарської діяльності в цьому районі призвели до позитивних змін, переважаючи вплив радіації.

В Рудому лісі Чорнобиля спостерігалося збільшення популяції диких тварин, а також зафіксовано рідкісні види, які включені до Червоної книги.

Покинута зона відчуження стала справжнім природним заповідником, де проживають ведмеді, бізони, вовки, рисі, кабани та коні Пржевальського, а також багато інших видів тварин, включаючи сотні видів птахів.

Зона радіаційного ураження

Основні радіаційні навантаження на сосну внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС припали на період активізації процесів росту рослин. За таких умов радіочутливість рослин збільшується у 1,5-3 рази в порівнянні з іншими періодами. Крона у сосни досить щільна і є ефективним фільтром, що сприяло затримці значної кількості радіоактивного пилу в кронах. Сосна не скидає хвою впродовж 2-3 років, а отже, природне очищення крон відбувалось повільніше, ніж у дерев листяних порід. Цей чинник посилив ушкодження хвойних порід у порівнянні з іншими породами.

Результати радіаційного ураження впливу виявились у прямій залежності від отриманих дозових навантажень. За характером радіаційного ураження вченими було виділено чотири зони:

  • Зона повної загибелі хвойних порід з частковим пошкодженням листяних порід (так званий «Рудий ліс»). Рівні поглинутих доз за розрахунками вчених за зовнішнім гамма-опроміненням у 198-1987 роках становили 8000-10 000 рад при максимальній потужності експозиційної дози 500 мР/год і більше. Площа цієї зони становить приблизно 4,5 тис. га. У цій зоні надземні органи сосни загинули повністю, а хвоя набула цеглястого кольору. Весь ліс практично «згорів», акумулювавши на собі значні обсяги радіоактивних викидів. Необхідність поховання мертвої деревини обумовлена її сильною забрудненістю радіоактивними речовинами. На території «Рудого лісу» були виконані першочергові заходи з відновлення лісу. На площі 500 га цієї території ліси уже відновлені.
  • Зона сублетальних уражень лісу, в якому загинуло від 25 до 40 % дерев, а також загинула велика частина підліска (1-2,5 м висоти). У 90-95 % дерев сильно пошкоджені й відмерли молоді пагони й бруньки. Поглинена доза – 1000-8000 рад, потужність експозиційної дози – 200-250 мР/год. Площа зони становила 12,5 тис. га, зокрема соснових лісів – 3,8 тис. га.
  • Зона середнього пошкодження соснового лісу. У цій зоні була пошкоджена основна частина молодих паростків, а хвоя пожовкла тільки на окремих ділянках гілки. Відзначалися також невеликі морфологічні відхилення в рості сосни, але ці рослини зберегли свою життєздатність. Поглинена доза – 400-500 рад, потужність експозиційної дози – 50-200 мР/год. Площа цієї зони становила 43,3 тис. га, зокрема соснових лісів – 11,9 тис. га.
  • Зона слабкого ураження, де відзначалися окремі аномалії в ростових процесах. Видимих пошкоджень у сосен знайдено не було. Всі дерева зберегли нормальний ріст і колір хвої. Поглинена доза становила 50-120 рад, потужність експозиційної дози – 20 мР/год.

Як дістатися?

Рудий ліс – унікальне місце та одна з туристичних пам’яток Київської області. Розташоване поблизу Прип’яті на території закритого режиму. Відстань до Києва 111 км. Доступ на територію Зони дозволений тільки співробітникам за спеціальними перепустками.

Читайте також: Пам’ятки Київщини: костел Святого Ісидора Севільського у селі Безпечна

Фото: з відкритих джерел.            

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.