Пам’ятки Київщини
Собор Антонія і Феодосія у Василькові

17 Січ, 17:00

429

Пам’ятки Київщини: собор Антонія і Феодосія у Василькові

На високому пагорбі посеред фрагментів давніх валів розташований у Василькові Собор Святих Антонія і Феодосія – своєрідний духовний центр історичного міста.  Він є зразком архітектури українського бароко. Багатьом мандрівникам храм нагадує Козелецький собор Різдва Богородиці, адже обидва мають біло-зелені витончені форми, які ніби тягнуться до неба. Вони справді схожі, бо виконані в одному стилі і є ровесниками. Та у святинь різні автори й доля. Собор Святих Антонія і Феодосія є вцілілим спадком Києво-Печерської лаври, оскільки тут була колись її батьківщина. Храмові пощастило: із семи, збудованих з ініціативи лаврських ченців, він єдиний дожив до наших днів.

Історія

Собор Святих Антонія і Феодосія  побудував у середині 18 століття на замовлення тодішнього лаврського архімандрита видатний архітектор, майстер українського бароко Степан Ковнір. Був він підданим Києво-Печерської лаври, хоч і звільненим від усіх монастирських обов’язків. Освятили новозбудований храм 1758 року і нарекли іменами двох найшановніших лаврських Святих Антонія і Феодосія. Досі живе легенда про те, що нібито Васильківський собор і Київську лавру з’єднує довжелезний підземний коридор.

Згідно з іншою версією істориків, автором цієї вишуканої споруди був  Михайло Юрасов, серед творінь якого – Михайлівський храм Видубицького монастиря та Софійська бурса.

За часів радянської влади храм святих Антонія і Феодосія використовували не за призначенням. У 1990 році, після попередніх реставраційних робіт, які тривали 8 років, храм відновив свою діяльність. Наразі собор він належить Українській православній церкві Київського патріархату.

Головна святиня – чудотворна ікона Божої Матері Триручниці.

Характеристика

Цегляний, потинькований, квадратний у плані, з апсидами, що виступають по сторонах світу, чотиристовпний. П’ять бань поставлені у центрі та на кутах. Архітектурні форми й декор характерні для завершального етапу українського бароко. В архітектурному вирішенні фасадів застосовано пілястри з ліпними капітелями, пластична лиштва з лучковими сандриками над вікнами, розгруповані карнизи, активно профільовані цоколі. Апсиди завершені м’яко окресленими напівкруглими фронтонами з карнизними тягами подвійної кривини.

В інтер’єрі частково зберігся олійний розпис 2-ї пол. 18 ст. художника В. Г. Бібикова, поновлений на поч. 21 ст. Є спрощеною реплікою собору Різдва Богородиці в м. Козельці.

Значення

Собор завершує лінію розвитку центричних хрещатих п’ятиверхих церков доби українського відродження і бароко, представляє контамінацію двох розпланувально-просторових типів – хрещатого п’ятибанного та хрестовобаневого, поєднує народний будівельний досвід із вишуканістю столичної архітектури.

Як дістатись?

Доїхати до собору Святих Антонія і Феодосія у Василькові можна з Києва. Від станції метро «Теремки» (синя гілка) регулярно їздять маршрутні таксі  №756 та №303. На авто зі столиці рухатись автострадою E95, біля Глевахи повернути на Т1023. Їхати вулицею Київською, повернути на Козацьку, а далі на Княжу, яка  й виведе на вулицю Соборну.

Читайте також: Пам’ятки Київщини: Микільська церква у Білій Церкві, завдячує своєю появою гетьманові Івану Мазепі

Фото: з відкритих джерел.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.