
12 Кві, 18:00
559
Пам’ятки Київщини: «Стара пошта» у Білій Церкві
Ансамбль споруд пошти або ж «Стара пошта» у Білій Церкві – це комплекс пам’яток архітектури громадського призначення, якому вже майже 200 років. І й дуже цінно те, що ансамбль зберіг первісне планування і архітектурне вирішення. А до недавнього часу – навіть призначення. Білоцерківська «Стара пошта» унікальна до того ж тим, що на її прикладі можна прослідкувати, як з розвитком міста в Україні на зміну культовим і палацово-садибним ансамблям приходять ансамблі міських громадських установ.
Історія
Комплекс споруд «Старої пошти» зводився з 1825 до 1833 року на поштовій дорозі Москва-Біла Церква-Одеса коштом сім’ї Браницьких за авторським проєктом невідомого архітектора.
Ансамбль займає площу близько 1,5 га. Історично він складався з двох частин:
- перша частина споруд – будівлі поштової станції, заїзду (ямщицька) і готелю;
- друга – каретне приміщення, стайня й кузня.
1844 року комплекс постраждав від пожежі та був остаточно відновлений у 1848.
Усі споруди ансамблю виконано у стриманому і простому класичному стилі. Станційний будинок, готель і ямщицька утворюють курдонер. Решта споруд ансамблю розміщені на схід від ямщицької. Усі споруди ансамблю цегляні, кузня – з бутового каменю.
1846 року в готелі ансамблю зупинявся Тарас Шевченко під час роботи у складі історико-археографічної комісії. У повісті «Прогулянка з задоволенням і не без моралі» він описує приїзд до Білої Церкви, де спинився спочатку в «заїзді», який виконував спрощену роль поштового двору.
У приміщеннях колишнього заїжджого двору по вулиці Ярослава Мудрого після революції 1917 року функціонував пологовий будинок. Потім – магазин, знесений при розширенні території ВАТ «Білоцерківсільмаш».
У наш час основну станційну будівлю до 2020 року займало відділення «Укрпошти». Примітно, що весь історичний поштовий комплекс був власністю цієї державної структури. І наразі вже 3-й рік поспіль пам’ятка архітектури національного значення знаходиться на аукціонному продажі від «Укрпошти». Печально, що весь час свого там існування «Укрпошта» жодним чином не підтримувала будівлю. 2020-го року вона звільнила її у вкрай недбалому стані: спеціалісти наголошують, що пам’ятка архітектури не ремонтувалася – і поступово доводиться до руйнації.
Окрім «Укрпошти», будівлі архітектурного комплексу займали різни приватні власники. Наприклад, кафе-бар «Стара пошта».
Структура ансамблю
Основне місце в ансамблі займала станційна будівля. Це прямокутна будівля, центральна частина якої – одноповерхова, фланкована двоповерховими ризалітами з 4-колонними портиками тосканського ордера. Кутки другого поверху прикрашені пілястрами. З боку двору і до ризалітів примикають одноповерхові прибудови.
Готель – прямокутна одноповерхова будівля з портиками по головному фасаду. Покрита 4-схилим дахом. Планування коридорне.
Ямщицька – низька одноповерхова будівля, покрита 4-схилим дахом. Вхід підкреслений 4-колонним портиком тосканського ордера. Планування анфіладне.
Каретний заїжджий двір ще простіший за архітектурою. В глибині його – каретне приміщення і кузня. На головному фасаді – 2 широкі аркові в’їзди для карет. Праворуч від каретного приміщення розташовувалась цегляна стайня, яка зараз використовується під склади.
Стайня – Г-подібна будівля; покрита 2-схилим дахом.
Кузня – Т-подібна будівля з горищем; покрита 2-схилим дахом. Зі східного боку примикає пізня дерев’яна тинькована прибудова.
Як дістатись?
Адреса: Біла Церква, Олександрійський бульвар, 47.
Із Києва до Білої Церкви можна дістатись на маршрутці від центрального залізничного вокзалу (біля McDonalds), станції метро «Либідська» (біля Оушен Плази) та станції метро «Палац “Україна».
Фото: «Укрпошта», TravelPortal, Demetriol, AlexusUkr.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook – сторінці і в Telegram – каналі.
Поділитися новиною: