
11 Вер, 18:00
219
Пам’ятки Київщини: Стелла «Прип’ять»
Стелла «Прип’ять» – пам’ятка, яка стоїть на в’їзді до міста-привида Прип’ять. На монументі зображено рік заснування Прип’яті – 1970 рік. На той момент ніхто з жителів містечка навіть не міг уявити, що через 16 років у ньому буде жити неможливо.
Історія міста
Прип’ять – місто, яке було спеціально збудованим для робітників Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС). ЧАЕС проіснувало всього 16 років. Це містечко було одним з найсучасніших серед нових міст, які створили неподалік атомних електростанцій.
Прип’ять було засновано 4 лютого 1970 року. Містечко спочатку функціонувало як селище. Перші будинки, що були побудовані в місті, не мали централізованого опалення, були введеними в експлуатацію за два роки.
Прип’ять отримала статус міста в 1979 році. Вона була дев’ятим «атомним містом» у радянському союзі. Саме «атомним містом» називали ці населені пункти, які створювали навколо атомних станцій.
Місто було розташоване вздовж річки Прип’ять, де залишилося лише декілька приватних будинків у північній частині міста. Прип’ять було розроблено в складі трьох житлових мікрорайонів, загальноміського громадського центру з доступом до води та зони для медичних закладів і гуртожитків на сході.
Катастрофа на ЧАЕС
Саме місто Прип’ять мало дуже багато планів та проєктів задля власного розвитку, проте їх було скасовано через аварію на Чорнобильській АЕС, яка сталася 26 квітня 1986 року. Населення міста до катастрофи було близько 49 тис осіб, і планувалося досягти числа мешканців від 75 тис до 85 тис осіб.
Вже наступного дня населення евакуювали. Евакуація тривала чотири години, залучаючи 1225 автобусів і 250 вантажівок для вивезення мешканців.
Після евакуації громадян, розпочалася дезактивація міста, де радіоактивний пил пожежними машинами відмивали з будинків, а верхній радіоактивний шар грунту видаляли та заливали бетоном на «Піщане плато». Там досі майже нічого не росте.
Прип’ять туристична
Місто Прип’ять зупинилася ще з 1986 року. Тому все, що залишилося на той момент у місті, стало капсулою часу. Проте, життя це місто не покинуло. Відвідувачі та туристи завжди приїжджають до Прип’яті та бачать там різні унікальні пам’ятки.
У вході до міста Прип’яті стоїть Стелла – величезний знак з назвою міста. Цей знак має стандартний для СРСР дизайн та схожий на монумент. Великі літери на знаку повідомляють про в’їзд на територію цього міста-примари.
Саме заїжджаючи до цього міста, кожен турист знає це місто, тому зупиняючись біля нього, робить фото на згадку. Стелла «Прип’ять» розгортає цікаву подорож до міста-привида, наперед налаштовуючи туристів на унікальні архітектурні пам’ятки.
Як доїхати?
Стелла знаходиться в Київській області , місто Прип’ять. GPS координати – 51.38848, 30.07690.
Достатися до монументу можливо власним автомобілем з Києва, виїхавши на трасу Р02, яка й приведе вас до місця призначення.
Проте зараз доступ до Чорнобильської зони дуже обмежений через повномасштабне вторгнення росії в Україну. Туризм наразі заборонений, журналісти повинні домовлятися про поїздку не лише з Держагентством з управління зоною відчуження (ДАЗВ), а й з військовими.
До війни можна було забронювати тур до Прип’яті. Бронювання здійснюється flixess.com. Воно доступне навіть зараз, проте потрапити на екскурсію буде можливо лиш тоді, коли цьому дозволить ситуація в країні.
«Тури в Чорнобиль зараз, на жаль, не проводяться у звʼязку з повномасштабним вторгненням. Територія закрита для відвідування. Можемо запропонувати оформити бронювання на цей тур у вигляді подарункового сертифікату з відкритою датою. Сам сертифікат не має терміну дії, тому скористуватись ним можна у будь-який час. Ви можете або дочекатись, поки відновляться тури до Чорнобиля, або вибрати інший тур з сайту і оплатити його вартість сертифікатом повністю або частково», – зауважили на сайті flixess.com при бронюванні білету на екскурсію.
Читайте також: Памʼятки Київщини: Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини
Фото: chernobylzone
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Автор: Пам'ятки Київщини
Київщина місто-привид пам'ятки Київщини стелла Прип'ять турист ЧАЕС ЧорнобильПоділитися новиною: