
29 Лис, 17:15
430
Пам’ятки Київщини: Свято-Іллінська церква в Чорнобилі – мовчазний свідок трагічних подій
Свято-Іллінська церква, що в місті Чорнобиль – мовчазний свідок трагічних подій, що випали на долю цього краю, та має не менш сумну історію. Збудований у середині XVIII століття дерев’яний храм згорів у 1873 році, проте невдовзі на його місці звели новий кам`яний. За часів радянського безбожництва храм Господній перетворили на склад. Опісля вибуху на Чорнобильській атомній електростанції церква сімнадцять років пустувала. Відродити святиню взявся отець Миколай, який повернувся до Чорнобиля з родиною. Він свідомо обрав служіння на забрудненій території, куди з доброї волі мало хто наважується завітати. Церква надзвичайно красива та доглянута, наче острівець Божої благодаті серед покинутих напівзруйнованих будинків. Славиться вона своїми іконами, зокрема, відомим на всю Україну чудотворним «Чорнобильським Спасом», на якій поряд із ликами святих зображені герої, які рятували світ від радіаційного лиха.
Історія
У другій половині XVI ст., коли ці землі над Прип’яттю контролювало Велике князівство Литовське, неподалік Чорнобиля з’явився замок, захищений глибоким ровом, який зберігся до цього часу. На початку XVI ст. це була добре укріплена і неприступна фортеця, завдяки якій Чорнобиль став повітовим центром. У 1600-х роках, вже за часів Речі Посполитої, на березі Прип’яті з’явився костел домініканського монастиря, а православна громада зазнала переслідувань за виконання культових обрядів.
Рішення про зведення в Чорнобилі православної Іллінської церкви за актами Радомишльської консисторії ухвалили ще в 1749, за часів Речі Посполитої, а реалізували лише через тридцять років. У 1793, коли ці землі увійшли до складу Російської імперії, Чорнобиль став позаштатним містечком Київської губернії, в якому в першій половині XIX ст. було три православні церкви – Іллінська, Миколаївська, Богородицька. Потужна міська пожежа в 1849 забрала Миколаївський і Богородицький храми, а в 1872 на попелище перетворилася й Іллінська.
Чорнобиль поступово розвивався і досяг розквіту на рубежі XIX-XX ст. Судноплавство, рибальство і городництво були головними заняттями жителів міста, яких тоді налічувалося близько 17 тисяч – максимальна чисельність за всю історію Чорнобиля. Для будівництва нової, першої кам’яної, чорнобильської Іллінської церкви обрали проєкт Троїцького храму, що в 1860-ті роки з’явився в Радомишлі.
Свято-Іллінська церква в радянський час
За радянських часів Свято-Іллінську церкву перетворили на склад, а після вибуху на Чорнобильській атомній електростанції храм 17 років пустував, поки відроджувати святиню не взявся отець Миколай, який повернувся в Чорнобиль з сім’єю.
Відроджували Свято-Іллінську церкву нелегальні мешканці міста і тимчасові працівники зони відчуження Чорнобильської АЕС. Сьогодні в Чорнобилі, за неофіційними даними, постійно проживає близько сотні людей, та тисячі працівників станції. Саме з них і сформувалася відроджена православна громада, до якої щовесни обов’язково приєднуються сотні колишніх чорнобильців, які приїжджають відвідати залишені тут могили родичів і друзів.
Сучасність
З 22 листопада 2023 року церква належить до Православної Церкви України. Богослужіння відбуваються під час релігійних свят. Парафіянами храму є нечисленні самосели, вахтовики ЧАЕС і зони відчуження, правоохоронці, що несуть службу в Чорнобилі, а також туристи.
Об’єкти культурної спадщини
У Чорнобильському Свято-Іллінському храмі знаходиться ікона Миколи Чудотворця (XVIII ст.), яка вважається чудотворною. Ще в XIX столітті відомий дослідник історії Чорнобильського Полісся Л. Похілевич розповідав про особливе шанування у Чорнобилі Мирлікійського чудотворця, якого називають Охоронцем землі Чорнобильської, який зціляє, зміцнює віру, надає бажання і силу жити, творити добро, любити близьких. У Свято-Іллінському храмі також знаходиться ікона «Чорнобильський Спас», написана за ініціативою громадської організації «Союз «Чорнобиль» України та освячена в Києво-Печерській Лаврі 28 серпня 2003 року. «Чорнобильський Спас» – це унікальна ікона, виконана в стилі українського бароко, на якій учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС зображені на рівні зі святими. У центрі композиції зображений Ісус Христос, праворуч від нього – архістратиг Михаїл, ліворуч – Богородиця Марія. Святі охороняють живих ліквідаторів аварії, котрих уособлюють пожежники, медики і військовослужбовці, та душі їхніх спочилих побратимів. Є на обкладеному кіотом зображенні й комета-зірка Полин та фігурує відома Чорнобильська сосна – образ, не вигаданий людиною – водночас схожий і на хрест, і на тризуб, що є малим гербом України.
Як дістатися?
Від площі Шевченка, 2 (Автостанція в Києві «Полісся») регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку міста Чорнобиль (вартість проїзду потрібно уточнювати при посадці).
Читайте також: Пам’ятки Київщини: Летська божниця у Борисполі, збудована київським князем Володимиром Мономахом
Фото: з відкритих джерел.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Автор: Пам’ятки Київщини
пам'ятки пам'ятки Київщини Свято-Іллінська церква церква Чорнобиль Чорнобильська АЕС Чорнобильська зонаПоділитися новиною: