Пам’ятки Київщини
Вітряк в селі Пустовіти

6 Гру, 18:00

580

Пам’ятки Київщини: Вітряк голландського типу в селі Пустовіти Обухівського району

У селі Пустовіти Київської області є млин, який по праву можна назвати «голландським». По-перше, він сконструйований за голландським зразком – має форму конуса з округлою вежею. По-друге, його побудував українець Кузьма Дрига, який кілька років працював мельником в Голландії.

Щоб побудувати «голландський» млин в рідному селі Кузьмі довелося відвідати ще й Францію – там він два роки працював і навчався ремесла.

Тепер це не тільки промисловий, але й туристичний об’єкт. Сюди приїжджають, щоб побачити автентичний процес виготовлення борошна. А ще – зробити красиві фото на тлі нашого «голландця».

Історія

У селі Пустовіти Обухівського району Київської області зберігся вітряк шатрового типу, зведений 1902 року місцевим майстром Кузьмою Дригою. Спочатку Кузьма побудував звичайного млина, а потім, коли повернувся з Голландії, збудував великого млина, що і сьогодні стоїть у центрі села. Такого вітряка в усьому краї не знайдеш! Місцеві кажуть, Кузьма побував у Європі, де працював мірошником на фермах Голландії, тоді він замислив і собі побудувати вітряк. Коли повернувся додому, закопав 15-метрового стовпа і, відповідно до його тіні, проводив креслення і розрахунки свого задуму прямо на землі. Залучив до розробки проєкту й інших тямущих майстрів.

Спочатку вітряк мав вісім лопатей. Але потужність вітряка була завеликою, тому Кузьма Денисович, як згадують його сучасники, змушений був переобладнати млина на чотири лопаті. На пам’ятному знаку напис: «Вітряк голландського типу». Особливістю вітряка є унікальний механізм – віндроза, який автоматично повертає крила вітряка проти вітру.

Жорнові камені на чотири постави привезені з Франції, а дерев’яні триби (шестерні) він виготовив самотужки. Земельний вал, на якому стоїть вітряк, насипали усім селом. В околиці млин видно на відстані 30 км.

У 1990-х роках місцевий мешканець Андрій Гуленко, що дванадцять років пропрацював мірошником на цьому вітряку, на своєму обійсті побудував власний вітряк, який за конструкцією подібний до вітряка 1902 року.

Кузьма Дрига разом із синами та місцевим людом, звели іще два, але менші. Родина Дриги (а мав він аж дев’ятеро дітей) налагодила свою справу настільки добре, що молоти збіжжя до них навідувалися з усіх навколишніх сіл і містечок, тож для такої кількості людей також було облаштовано гостинний двір, де годували усіх приїжджих. Це була справжня історія успіху.

Доля млина і родини мірошника склалася по-різному. Кузьма Дрига помер у 1929 році, а його дітей разом з сім’ями розкуркулили і відіслали в Сибір та Середню Азію. Більша частина його нащадків померли на чужині, загинули у Другій світовій, або ж під час Голодомору.

«Український голландець», на відміну від своїх менших братів (їх зруйнували), пережив загрозу спалення, революцію, червоний терор, колективізацію, голод, війну і знову голод.

У 2017 році вітряк реставрували: замінили лише лопаті, виготовили вал-шестерню для французьких жорен. Майже у той самий час з’явився вказівник «Вітряк Кузьми Дриги» та туристичний знак «Вітряк голландського типу».

5 вересня 2017 року вітряний млин Кузьми Дриги у селі Пустовіти внесений до «Переліку пам’яток культурної спадщини національного і місцевого значення Київської області, занесених до Державного реєстру нерухомих пам’яток України». Поет Дмитро Павличко присвятив млину вірш «Вітряк у Пустовійтах».

Стоїть на пагорбі вітряк, де поле неокрає.

Хотів би він літати так, як вертоліт літає.

Такі ж у нього крила є, як мають вертольоти.

Але йому робить своє – на хліб зерно молоти.

І лиш тоді, коли згаса робота опівночі,

вітряк злітає в небеса, де зір палають очі.

Він лине в зоряну блакить – над тишею дзвінкою,

за ним Чумацький Шлях лежить, посипаний мукою.

У 2021 році в експозиції музею «Miniland.UA» (район «Українське село») створили макет вітряка Кузьми Дриги, який «красується в столиці»

Як дістатись?

До «Українського голландця» зручно їхати власним автомобілем дорогою H01, або ж приміським потягом (електричкою) до Миронівки. Після чого скористуватись маршрутним таксі до села Пустовіти.

Читайте також: Пам’ятки Київщини: Свято-Іллінська церква в Чорнобилі – мовчазний свідок трагічних подій

Фото: з відкритих джерел.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.