
3 Кві, 18:00
268
Пам’ятки Київщини: Воскресенська церква у Зазим’ї
Прекрасний трипрестольний храм на честь Воскресіння Христова збудований у Зазим’ї в 1875 році на місці дерев’яної церкви, яку перенесли до сусіднього села. Ініціатором будівництва був архієпископ Павло (Суботівський), який заповів усі свої кошти на спорудження нової церкви у рідному селі. Кам’яна будівля прикрашена фігурною кладкою із жовтої цегли.
У 1937 році Воскресенську церкву було закрито і переобладнано під зерносховище, проте під час Другої світової війни богослужіння було відновлено і більше не припинялося.
Належить громаді Православної церкви України.
Історія
- Стара дерев’яна церква
В Зазим’ї був давній дерев’яний храм на честь Преображення Господнього. На початку 16 століття він став непридатним. В 1706 році завдяки старанням Софійського монастиря і парафіян, був збудований дерев’яний храм на честь Воскресіння Христового, який після 1865 року був перенесений у село Погреби та був названий Успенським.
- Спадок Суботовського на будівництво храму
Головним ініціатором будівництва кам’яного православного храму на місці наявного дерев’яного був архієпископ Астраханський і Кавказький Павло (Суботовський).
Народився владика у 1771 році у Зазим’ї в простій родині, змалку лишившись сиротою, любив відвідувати місцевий дерев’яний храм. Згодом став архімандритом у Смоленському Свято-Аврааміївському монастирі та ректором Смоленської Духовної семінарії. У 1817 році священника служив на Харківську єпархію. У Харкові архіпастир звів архієрейський будинок, що зберігся дотепер і церкву в братському корпусі в ім’я св. апостола Іоанна Богослова. У 1826 році владику Павла перевели на Астраханську кафедру з титулом архієпископа Астраханського і Кавказького. Невтомно трудився єпископ на ниві Христовій і на Кавказі. Саме тут у 1832 році владика Павло помер. Усі гроші, що залишилися, він заповів на будівництво великого цегельного храму у своєму рідному селі Зазим’ї.
- Будівництво
10 червня 1863 року відбулися торги щодо вибору підрядника, який мав збудувати кам’яну церкву з дзвіницею.
У будівництві нового храму взяли участь чи не всі жителі села. Цеглу високої якості привозили на підводах з Вишгорода і частково випалювали на місці. Стару дерев’яну церкву було перенесено в сусіднє село Погреби, де вона простояла до приходу більшовиків.
Нова церква була збудована й освячена на Великдень 17 квітня 1865 році, відтак ця дата і вважається датою спорудження Свято-Воскресенської церкви.
- Добудова
Бокові приділи та двоярусна Дзвіниця церкви були прибудовані в 1900 році за настоятеля Іоана Борзаковського. Помер він у 1916 році й похований біля правого вівтаря Зазимського храму. У 1911–12 роках відомий київський архітектор Микола Горденін виготовив для храму залізобетонні хори.
- Радянські часи
У 1920 році просто біля храму відбувалась запекла битва між більшовиками та повсталими зазимцями. Храм постраждав, згоріло багато ікон, книги, настінний розпис. Протягом 6 наступних років церкву відремонтували, відновилося частково богослужіння. Існують свідчення, що в церкві проводилися служби у 1925 році.
У 1935 році радянська влада закрила храм і ухвалила рішення переобладнати його на клуб для молоді.
У 1937 році Броварське НКВС заарештувало і розстріляло настоятеля храму – священника Михайла Подільського. Храм був закритий і обладнаний під зерносховище – дотепер можна побачити в підлозі отвори, в яких стояли перегородки та станки. Під час Другої світової війни з приходом німців церкву було відкрито і відновилися богослужіння.
Після війні храм не закрили й він продовжував діяти як культова споруда.
- Часи незалежності
Свято-Воскресенська церква у Зазим’ї належала до УПЦ МП. У 2005 році було позолочено куполи храму коштом потомка архієпископа Павла Суботовського – Віталія Суботовського.
У 2007 році в ніч з 12 на 13 березня грабіжник розігнув решітку і проник у храм і викрав гроші з пожертв для дітей, хворих раком. Крім того, злодії розбили скло, розкидали пляшки з вином, зняли кілька ікон.
17 липня 2022 року парафіяни проголосували за перехід до Православної церкви України. Оскільки настоятель храму отець Олександр Генераленко відмовився переходити в ПЦУ, то зазимські парафіяни обрали настоятелем протоієрея Анатолія Слинька (нащадок архієпископа Павла Суботовського).
- Духовно-просвітницький центр
27 травня 2007 року був закладений камінь для нового будівництва православного парафіяльного духовно-просвітницького центру навпроти церкви. Будівництво і введення в дію було завершено до 2014 року.
На даний час при храмі діє бібліотека та Недільна школа для дітей. Також видається парафіяльна газета «Зазимський Благовісник».
Архітектура
Воскресенський храм у Зазим’ї має п’ять невеликих бань та дзвіницю. Його прикрашають розміщені по кутах напівколони та багатий орнамент, викладений з жовтої цегли.
Храм має три престоли: головний – на честь Воскресіння Христового, лівий – в ім’я апостолів Петра і Павла, правий – архистратига Михаїла.
Загалом храм є характерним для цегляного стилю, але в зовнішньому вигляді церкви присутні певні, заледве помітні східні риси.
Як дістатись?
Щоб дістатися до Зазим’я скористайтесь громадським транспортом, а саме маршрутним таксі №320 або №328, що відправляються з Лівого берега Києва, станції метро Лісова.
Читайте також: Пам’ятки Київщини: Музей-діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслава восени 1943»
Фото: з відкритих джерел.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook–сторінці і в Telegram–каналі.
Поділитися новиною: