Пам’ятки Київщини
Пам’ятки Київщини: Вишгородський ІКЗ

18 Сер, 18:03

603

Пам’ятки Київщини: Вишгородський історико-культурний заповідник

ВІКЗ – це містобудівельно-ландшафтне утворення, що охоплює давньоруське городище і прилеглі до нього території. Своєрідне досить різноманітне і добре збережене історичне середовище займає саме Вишгородську гору. Сам Вишгород має визначне історичне значення, адже в IX—XII століттях був резиденцією і другою після Києва столицею правителів Русі-України. З боку Київського моря ВІКЗ відкривається як краєвид високої історичної і художньої цінності, який потребує дбайливого збереження, бо може бути порушений навіть незначним втручанням.

Історія

Створення Історико-культурного заповідника пов’язане з роботою Вишгородської археологічної експедиції Інституту історії матеріальної культури (1934—1937 рр.) під головуванням Тадея Мовчанівського. На нараді в липні 1934 р. було вирішено звернутися до державних органів охорони з проєктом захисту всього комплексу споруд Межигір’я, окремі ділянки зробити заповідними. Зважали й на кон’юнктуру: вважалося, що Вишгород привертатиме «велику увагу істориків і письменників у зв’язку з проблемами історії міста Києва». Вважалося також, що для виконання завдань експедиції потрібна «підготовка і концентрація найкращих наукових сил з усієї України».

Так, 9 вересня 1935 р. територія давнього Вишгорода офіційною постановою була оголошена заповідною. Але після Другої світової війни про заповідник уже ніхто не згадував…

Відродження ВІКЗ сталося аж 6 липня 1994 року згідно з Указом Президента України та Постановою Кабінету Міністрів України.

2006 року відкрився один із провідних підрозділів заповідника — Музей давньоруського гончарства.

Створений 1982 року, Вишгородський історичний музей є найстаршим структурним підрозділом державного історико-культурного заповідника.

2010 року територія Історичного ландшафту давньоруського Вишгорода (охор. № 5899-Ко, Наказ Міністерства культури України від 21.12.2010 за №1266/0/16-10) була внесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Стиль та об’єкти культурної спадщини

Площа історичного ареалу міста 41,59 га.

Зараз у складі Вишгородського історико-культурного заповідника діють такі структурні підрозділи: Відділ охорони пам’яток історії і культури, Відділ археології, Відділ фондів, Відділ тематичних експозицій, Науково-методична рада. Його домінанту становлять 3 об’єкти: Історичний музей (Будинок Клюкви), Музей давньоруського гончарства, Заповідна територія.

Архітектурною домінантою, художнім і змістовним об’єднуючим центром історичного ареалу є церква Святих Бориса та Гліба, що добре оглядається зі значної частини дитинця й прилеглих до нього з півночі і півдня територій та з набережної.

На іншій території нинішнього міста традиційне середовище не було таким цінним і виразним і не збереглись. Об’єкти культурної спадщини розпорошені в ній серед сучасної забудови і підлягають збереженню як окремі пам’ятки археології, історії, архітектури і монументального мистецтва.

Ядром давнього міста і його історичного ареалу, його найціннішою складовою є територія Вишгородського городища і пов’язаного з ним оточення, що простягнулась вздовж схилів високого берега і відкрита до просторів долини Дніпра, а нині – Київського моря. Вона включає:

територію пам’ятки археології національного значення городища літописного міста Вишгород, в межах його валів і ровів, розташованого на плато пагорба;

схили пагорба, що входять до системи оборони городища;

південну частину посаду з археологічними залишками визначного давньоруського осередку гончарного виробництва;

найближчі прилеглі з заходу території з потужним культурним шаром і окремими археологічними об’єктами.

З заходу і півдня до найціннішої частини ареалу (городища) прилягають території з традиційною забудовою, що складають її безпосереднє оточення. Вони зберегли давнє розпланування і характерну забудову і складають з його провідними частинами цілісне історичне містобудівельно–ландшафтне утворення.

Як дістатися?

Адреса: Вишгород, вул. Шкільна 58. Працює з понеділка до п’ятниці – 09:00-18:00.

З Києва до Вишгорода можна доїхати автобусом від метро «Почайна».

Фото: ВІКЗ.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.