Пам’ятки Київщини
Витачів

18 Жов, 18:08

1042

Пам’ятки Київщини: Витачів одне з найдревніших поселень на березі Дніпра, яке популярне досі

Витачів – мальовниче село, що розкинулося на високих пагорбах Дніпра. Воно розташоване в Обухівському районі Київської області, на відстані 70 км від Києва. Це село вважається одним з найдревніших поселень часів Київської Русі.

Як стверджують історики село Витачів було засноване приблизно в IV ст. н. е. Перша літописна згадка про Витачів датується 949 роком у творі «Управління імперією» візантійського імператора Костянтина VII Багрянородного, де він описує древній Витачів, як могутній порт на Дніпрі у південному передмісті Києва. В окремих літописах фігурує назва Витичів або Уветичі.

Походження назви

Існує багато гіпотез про походження назви даного населеного пункту. На думку кількох місцевих краєзнавців — назва «Витачів» походить від нормандського словосполучення Вітахолм («Віта» — вогонь, «холм» — гора), що дослівно переводиться як «вогонь на горі». Інші дослідники стверджують, що скоріше за все назва «Витичів» має ранньослов’янське походження, і напряму може бути пов’язана з племенами слов’ян-в’ятичів.

Розташування і клімат

Середня висота Витачева над рівнем моря коливається в межах 145—190 метрів.  Південно-східна околиця села знаходиться на горі Красуха, яка заввишки висотою 189,3 метра. На південному сході від гори розташовані яри урочища Городище, яке виходить до Дніпра. На захід від Витачева розташовано заказник місцевого значення «Урочище Калинове», у балці якого знаходиться озеро Ріцца, або по-місцевому Стрількове.

Клімат Витачева відрізняється від клімату навколишніх сіл чи Києва. Село знаходиться на пагорбах, тому тут середня температура на 1 градус нижча ніж в сусідніх селах і опадів тут також менше.

Витачів

 

Дерев’яна каплиця та вітряк

На схилах Витачева видніється каплиця, яку збудували відносно недавно у 1991 році. Але її спорудили за кресленням самого Тараса Шевченка. Вона має незвичайним хрест на горі, який має 7 променів і півмісяць в основі.

Тоді ж, у 1991 році, тут дали старт історичному проєкту «Українська духовна республіка». Встановили декілька пам’ятних знаків, мали побудувати церкву, але справа далеко не пішла.

Того ж року неподалік звели дерев’яний млин. Зараз тут можна відчути аромат та смак Витачева. Адже поряд печуть хліб за стародавніми рецептами.

Природні кінодекорації

Мальовничі пагорби села – це справжня імпровізована кіностудія. Краєвиди Витачева часто зустрічаються в шедеврах кінематографа. На цих схилах знімали десятки відомих картин: «Богдан-Зиновій Хмельницький», «Право на любов», «Поводир», «Як гартувалася сталь…», «Пропала грамота», «Сватання на Гончарівці». Іван Миколайчук свій культовий фільм «Вавилон XX» зняв тут майже повністю.

Мальовничі краєвиди стали природними декораціями й в сучасних стрічках, рекламних роликах, політичній рекламі та музичних кліпах.

 

Як дістатись?

У Києві з автостанції Видубичі кілька разів та день курсує автобус Київ – Витачів. Їхати 30-40 хвилин.

Також можна сісти на рейси до Канева, Ржищева, Ходорова, які довезуть Вас до повороту на село Витачів. Далі подолати кілька кілометрів пішки та насолодитися місцевими краєвидами сповна.

Читайте також: Пам’ятки Київщини: Садиба останнього гетьмана Розумовського у Яготині

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.