
22 Лют, 19:17
728
Пам’ятки Київщини: єдина в Україні каплиця-усипальниця в Антонові
У невеличкому селі Антонів Сквирської міської громади Білоцерківського району Київщини є надзвичайна пам’ятка архітектури. Це надунікальна й фактично єдина пам’ятка такого типу в Україні. До того ж зведена вона вже більш ніж 2 століття том, у незвичайній формі зікурата. Її називають і пірамідами «Вавилон», і костелом-усипальницею, а направду це родова каплиця-усипальниця князів Підгорських.
Історія
Каплиця-усипальниця Підгорських у селі Антонів збудована у 1810 році. Це цікава класична та ампірна пам’ятка. Має статус щойно виявленої пам’ятки архітектури місцевого значення. За призначення вже давно не використовується.
1771 року село Антонів придбав Михайло Підгорський. І відтоді воно стало власністю його родини.
1810 року Олександр Підгорський зводить там кам’яну каплицю, яка згодом стає їх родовою усипальницею.
Невідомо чому ексцентричному власнику села заманулося збудувати храм саме в такій дивній культово-східній формі – зікурат.
Зікурат (від аккадського ziqqurrat — вершина, зокрема вершина гори) — східчаста культова споруда в стародавньому Межиріччі. Такі споруди, датовані від 2235 до 1520-х рр. до н.е. були типовими для вавилонської, еламської, ассирійської та шумерської культур. Зикурати також були першими в історії людства центрами науки, своєрідними обсерваторіями, в яких жерці спостерігали за небесними світилами та життям Всесвіту.
Поруч з усипальницею наступний власник села 1848 року звів ще чудової краси кам’яний палац. Палац зруйнували більшовики, а костьол, на щастя, зберігся.
На початку 2010-х років споруді було присвоєно статус щойно виявленої пам’ятки архітектури місцевого значення. Споруда каплиці-усипальниці стоїть занедбаною. Внутрішня оздоба повністю втрачена, проте частково зберіглося оздоблення фасаду. Також зберіглася підземна крипта-усипальниця, але вона порожня.
Архітектура
Каплиця має риси класицизму та ампіру. По периметру фасад оздоблений колонами. На ньому також є прикраси у вигляді рослинних орнаментів. Має незвичайну пірамідальну форму – над квадратною будівлею був зведений ступінчастий звід, який завершувався обеліском у вигляді зрізаної піраміди.
Як дістатися? Із Києва на авто трасою Е95 (їхати біля 2 годин).
Фото: Роман Маленков.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: