Пам’ятки Київщини
Пам’ятки Київщини: Змієві вали

27 Вер, 18:36

1016

Пам’ятки Київщини: Змієві вали в Макарові – тисячолітня оборонна спадщина нашого народу

На Київщини в Макарівському лісництві збереглися Змієві вали. Офіційно це геологічна пам’ятка природи місцевого значення площею в 15,75 га. Однак це одна з найдавніших пам’яток археології, що дійшла до нас із часів Київської Русі – оборонна спадщина нашого народу. Спершу вони захищали наш Київ від скіфів, потім від готів і гунів, а в давньоруський період – від печенігів та половців. Вали зводились протягом тисячоліття. Загальна довжина Змієвих валів на Київщині – аж 800 км.

Характеристика

Змієві вали Макарова – це західна частина оборонних насипів навколо Києва. Тут на смузі шириною 10 кілометрів розташовано 4 паралельні лінії валів. На разі це залишки багатьох відрізків стародавніх споруд заввишки – від 1 до 3 метрів, і завширшки – від 6 до 9. Загальна довжина – 15920 метрів.

Чому вали називаються саме «Змієві»?

Одна з легенд розповідає, що в давні часи Бог послав на землю Змія, який спустошував  все навкруги і поїдав людей. Володар землі бажав відвернути лихо, тож пообіцяв Змію щороку давати юнака з кожної сім’ї. Через 100 років черга дійшла до царського сина. Перед ним з’явився ангел і наказав тікати від ненаситного Змія, безперестанку читаючи молитву «Отче наш». Три дні і три ночі тікав юнак. На 4-ий день сили стали його залишати. Змій був уже недалеко, його дихання  обпалювало спину. Та раптом хлопець побачив залізну кузню, в якій святі Гліб та Борис кували перший плуг для людей, і встиг забігти туди. За ним закрилися залізні двері, які Змій лизнув лише тричі. Тоді святі Борис та Гліб схопили розпеченими кліщами змія за язик і запрягли його в плуг. З борозни, проведеної величезним плугом, вийшов вал, який і нині називається Змієвим.

Насправді ж для забезпечення захисту столиці давньоруської держави була зведена система укріплень – валів, яка використовувала при цьому оборонні властивості землі та води. Недарма ж санскритське слово «Укхрайя», перекладене ще минулого століття, означає «Країна земляних валів та курганів». Ці оборонні вали споруджували понад річками, заболоченими долинами і межиріччями, а це надійний кордон з потрійною лінією перешкод: річкою, глибоким ровом та валом. При цьому будівельники старалися обійти низинні місця. Максимально використовувалися особливості рельєфу.

Історія

Перші згадки про поселення сучасного Макарівського району та про вали містяться в давньоруських літописах, Актових книгах Архіву Південно-Західної росії, церковних метриках тощо.

Змієві вали Макарова напівкільцем на південному заході огинають Київ. Місцями вони геть знищені, але в лісовій місцевості майже повністю зберігся. При підході до центру селища із зовнішньої сторони вал підрізаний уступами по всій довжині річки. Вони проходили через заболочені торфяні ґрунти, але збереглися добре. За результатами розкопок конструкції валів можна поділити на зрубні та перекладні.

Аналіз археологічних розкопок на території Макарівського району дає підстави стверджувати про наявність певної кількості городищ у межиріччі Ірпеня – Здвижа. Побудовані майже одночасно, вони служили форпостами оборони Києва від ворожих вторгнень. Огляд плану їхнього розміщення говорить про вмілий тактичний задум наших пращурів. Укріплені поселення разом із Змієвими валами неприступною стіною перепинали дорогу до столиці Русі в її південно-західній стороні.

Змієві вали розташовані не хаотично, вони мали певну сувору систему. Тактичний задум наших предків підтверджує їхній військовий талант. Оборонні укріплення знаходились під контролем слов’янських дружин. До того ж використовувались великі сторожові кургани. Розглядати Змієві вали, що проходять через територію краю, потрібно разом із селищами і городищами, з якими вони тісно пов’язані, бо вони – єдине ціле. Серед укріплень особливо виділяються 9 городищ на Правобережжі, західніше і південно-західніше Києва. Це Макарів, Мотижин, Бишів, Васильків та ін. Подібні укріплення будувалися виключно на підвищеннях, важкодоступних місцях, але майже завжди біля річок. Це створювало додаткову природну перешкоду для тих, хто намагався приступом взяти це укріплене поселення.

Змієві вали під загрозою знищення? 

Нині більша частина Змієвих валів знищена внаслідок господарської діяльності. Вцілілі ділянки збереглись переважно в лісових масивах та важко доступних, малоцінних з огляду на господарське використання територій. Окремі ділянки Змієвих валів перебувають на державному обліку. Проте, не існує дієвої системи захисту цих пам’яток від сільськогосподарської діяльності та лісогосподарського використання, що призводить до їх поступового руйнування.

Як дістатись?

Найзручніший спосіб дістатися Макарова з Києва громадським транспортом – це маршрутки, що курсують від станції метро «Житомирська».

Нагадуємо: раніше ми розповідали про Ковалівський яр у Крушинці з орхідеями, метеликами та іншим «червонокнижжям».

Фото: Kiyanka, Сарапулов, Павло Васянович, Київський еколого-культурний центр, Іван Биков.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.