Пам’ятки Київщини
Пам’ятки Київщини: Зимовий палац

31 Тра, 18:00

1145

Пам’ятки Київщини: Зимовий палац Браницьких у Білій Церкві

Це зимова резиденція графів Браницьких – цікава та незвичайна для нашої країни пам’ятка класицистичної цивільної архітектури, яка вінчає центр Білої Церкви. Ця будівля є одним з яскравих зразків палацового будівництва всієї України. На жаль, за її стінами ховаються сумні та страшні історії української нації… Наразі палац є об’єктом культурної спадщини національного значення кінця XVIII століття і входить до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Історія

Палац збудовано 1796 року як житлове приміщення поміщиків Браницьких, у якому вони проводили зими.

Родина польських шляхтичів Браницьких правили Білою Церквою впродовж трьох поколінь. Власне місто дісталося графу Францішеку-Ксаверію Браницькому в подарунок за придушення українських повстанців – коліїв. Великий коронний гетьман Речі Посполитої Браницький  навіть влаштовував бенкети під час страт.

«За виселицами под лесом виднелись шатры, где раположился пан ловчий с порядочной свитой войсковых чинов. Здесь он давал скоромные обеды и вечеринки, на которые приглашалась шляхта из окрестностей. Все это ело и очень много пило, слушая вполи несчастных. Милое развлечение продолжалось две недели», – ідеться в архівних документах.

Його дружиною була Олександра Браницька. Вона ввійшла в історію не як убивця кріпаків, а як благодійниця, яка займалася розвитком міста та довколишніх сіл. На її гроші будувалися, школи, лікарні, мости. Зокрема, утримувалося 98 шкіл та було збудовано 35 храмів.

Потім Білою Церквою правили син та внук Марії Браницької.

У 1823 році у зимовому палаці перебував Філіп Вігель — відомий мемуарист, чиновник канцелярії Новоросійського краю.

Певний час в палаці розміщувався музей зброї Браницьких.

Наприкінці XIX століття — комісарія або головне управління маєтком Браницьких.

Остання власниця БЦ француженка Марія Браницька (дружина внука «перших» Браницьких) не вірила в можливий пролетарський переворот в російській імперії. Про це свідчить у своїх записах Павло Скоропадський, який відвідав Білу Церкву у грудні 1917 року:

«До кожного обіду та сніданку всі з’являлися вишукано вбраними, всі були веселими, задоволеними і вірили, що нічого не станеться. Все це дещо нагадувало мені бенкет під час чуми».

Уже за місяць після цього запису маєтки Браницьких в Білій Церкві розорили більшовики, а самі Браницькі тікали за кордон. А вищезгадувана Марія Браницька, не витримавши такого повороту подій, померла у жовтні 1918 року.

У 20-х роки XX століття – розміщувались районні партійні організації.

У 1930–1941 роках – райком КПУ.

У 1941–1944 роках — німецький військовий шпиталь.

У 1944–1949 роках — спецшпиталь № 2686 для німецьких військовополонених.

Від 1950-х до 1969 року будівля зимового палацу використовувалася райвиконкомом та районним комітетом народного контролю.

У 1956 році вона була взята під охорону державою і внесена до списку пам’яток архітектури.

Нині в приміщенні зимового палацу розташовані школа мистецтв № 1 і районний архів.

Стиль і особливості архітектури

Малюнок Наполеона Орди «Костьол Іоанна Хрестителя та палац Браницьких».

Будівля виконана в стилі строгого класицизму. Споруда 4-кутна в плані, дерев’яна, тинькована, 2-поверхова з боку фасаду і 3-поверхова з тильної сторони.

2-поверховий об’єм палацу відрізняється підкресленою пластичністю та геометричною визначеністю мас. Стіни прорізані прямокутними вікнами, а поверхи розділені профільованою тягою. Перекриття плоскі.

Вхідна частина парадно виділяється 4-колонним іонічним портиком, що додає будівлі певної урочистості.

Первісне анфіладне розташування приміщень не зберіглося; нинішнє внутрішнє планування – коридорне. Палац має великий кам’яний підвал, який використовувався для зберігання вина та продуктів. Інтер’єр прикрашений ліпними карнизами.

Як дістатися?

Ця розкішна пам’ятка архітектури розташовується в місті Біла церква на Олександрійському бульварі, 7.

Маршрутне таксі на Білу Церкву відправляються з Києва із залізничного вокзалу (метро «Вокзальна») та Либідської (метро Либідська). Можна доїхати також електричкою, яка курсує до Миронівки із залізничного вокзалу  (за розкладом) – виходити на станції м. Біла Церква.

Пам’ятки Київщини: Зимовий палац

Фото: Роман Наумов, Елвіс; малюнок Наполеона Орди «Костьол Іоанна Хрестителя та палац Браницьких».

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook – сторінці і в Telegram – каналі.