
2 Тра, 10:00
130
Пенсії не підвищать, а пільговий тариф на електроенергію скасують: до чого готуватись українцям в травні
Кабінет міністрів та «Нафтогаз» до 1 травня встигли ухвалити довгоочікуване рішення щодо тарифів на газ та електроенергію. Обійшлось без сюрпризів – вартість комунальних послуг очікувано «заморозили».
До 1 травня українці, які мали додатковий дохід у 2024-му (з якого роботодавець не сплатив податки) мали подати свої декларації про доходи в податкову. Крім того, саме в травні набули чинності нові вимоги до світлофорів: стрілки на лінзах будуть шевронні, а колір зеленого – більш насиченим.
Детальніше про ці та інші зміни, які набули чинності з 1 травня, читайте в публікації «Київщина 24/7».
Тарифи на комуналку з травня: є зміни, але не для всіх
Уряд та «Нафтогаз» ухвалили рішення щодо тарифів на електроенергію та газ в травні. Ціна на електроенергію розміром 4,32 грн за кВт*год мала діяти до кінця травня, однак кілька днів тому Кабмін ухвалив рішення продовжити такий тариф до 31 жовтня 2025-го.
Співрозмовники «Київщини 24/7» в уряді розповідали про таке рішення ще кілька місяців тому. «Є рішення тарифи не чіпати. Скоріш за все цього року без змін», – розповідає співрозмовник в Кабміні.
Однак деяким українцям все ж доведеться платити за струм більше. Постановою уряду №37 передбачені «особливі» тарифи для тих, хто опалюють своє помешкання електроенергією. Йдеться саме про ті об’єкти, де технічними характеристиками передбачено електроопалення. Вони до кінця квітня мали право платити за дві тисячі кВт*год струму в місяць всього по 2,64 грн за кВт*год.
Такого об’єму електроенергії має вистачати на опалення та підігрів води навіть в достатньо великому будинку. Але «особливий» тариф для електроопалення діє тільки до 1 травня.
Хорошу новину також озвучили і в «Нафтогазі»: там встановили тариф на наступний рік в розмірі 7,96 грн за кубометр. Тобто вартість блакитного палива для українців не зміниться. Щоправда, великої інтриги щодо тарифу на газ не було. У «Нафтогазу» просто не було вибору, адже все ще діє закон «Про мораторій на підвищення цін на газ та тепло».
Цей мораторій передбачає, що протягом дії воєнного стану та шість місяців після цього вартість газу (а також опалення) не підвищуватиметься. Варто нагадати, що послугами «Нафтогазу» користується 98% населення. Ще 2% – клієнти приватних газопостачальних компаній.
Пенсії та зарплати: на покращення очікувати не варто
Пенсії в травні не зростатимуть. Мінімальну пенсію заморозили, а щорічна індексація відбулась ще в березні. Ще минулого року в Мінсоці планували в червні-липні 2025-го провести перерахунок по новій формулі, але реформу навіть не зареєстрували у Верховній Раді.
Також не буде і перерахунку мінімальної зарплати. До речі, з кожним місяцем рішення щодо замороження соціальних стандартів збільшує кількість тих, хто знаходиться за межею бідності. Є багато методик визначення рівня бідності. Найпростіший – порівняти доходи з фактичним рівнем прожиткового мінімуму. Це та сума, яка станом на зараз необхідна для того, щоб купити передбачені споживчим кошиком товари та послуги.
За даними Мінсоцу станом на лютий (зараз ця цифра ще більша) фактичний розмір прожиткового мінімуму для пенсіонера становить 6 685 грн, це більше середньої пенсії в Україні. Водночас мінімальна пенсія становить 2 361 грн.
Прожитковий мінімум для дорослого – 9 240 грн. Тоді як мінімальна зарплата заморожена на рівні 8 000 грн. Отже, розраховувати на зміни ситуації в травні не варто. Деякі зміни в розмірі пенсій для українців очікуються вже в червні, однак детальніше про це читайте в наступних публікаціях «Київщина 24/7».
Спирт в бензині
У травні набув чинності закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту». Норма закону передбачає, що в бензин мають обов’язково додавати не менше 5% біоетанолу (спирту). Приблизно 5-10% біоетанолу вже давно додають в паливо в ЄС. Україна зараз більшість бензину імпортує з ЄС, тож спирт вже давно потрапляє в бензобаки українців.
Така частка бензину покращує властивості бензину, допомагає зменшити кількість викидів вуглекислого газу. «Київщина 24/7» поспілкувалась з працівниками двох мереж АЗК. Вони розповідають: до змін активно готувались, очищали резервуари. Загалом додавання спирту ніяк не вплине ні на ціни, ні на якість пального.
Однак з 1 травня і протягом кількох тижнів треба особливо уважно ставитись до вибору АЗС. Обирайте надійні мережі, які дотримуються стандартів якості. «Для цілей цього Закону під нормативно визначеною обов’язковою часткою вмісту рідкого біопалива (біокомпонентів) в обсягах бензинів автомобільних розуміється вміст рідкого біопалива (біокомпонентів) у всіх обсягах бензинів автомобільних, що відпускаються з місць гуртової торгівлі пальним…що становить з 1 травня 2025 року не менш як 5 відсотків об’ємних, за абсолютної похибки визначення ± 1 відсоток», – йдеться в законі, який набув чинності 1 травня.
Субсидії та нові ціни на апостиль
Українцям починаючи з першого травня починають виплачувати субсидію за «неопалювальний сезон». Тобто без урахування витрат на опалення. Це не просто значно зменшить розмір субсидії, але і призведе до значного скорочення кількості субсидіантів.
Наявні правила дозволяють отримувати субсидію в тому випадку, якщо видатки на оплату комунальних послуг складають в середньому більше як 20% сукупного доходу родини (чим нижчий дохід, тим менший цей відсоток). Зважаючи на те, що до 70% від суми в платіжках зимою – вартість опалення, починаючи з травня і до кінця вересня (неопалювальний сезон), – кількість тих, хто віддає за комуналку менше як 20% доходу, значно збільшується.
На гарячій лінії ПФУ «Київщина 24/7» пояснили: «Подавати документи повторно не треба, якщо вже отримували субсидію. Перерахунок буде автоматичний. Передавати документи обов’язково треба тільки тим, хто орендує житло, ВПО, якщо змінився склад домогосподарства».
Крім того, обов’язково треба подати документи на субсидію, якщо кількість фактичних мешканців та зареєстрованих у квартирі чи будинку осіб відрізняється.
«Зараз для розрахунку субсидії буде враховуватись ваш дохід за третій-четвертий квартал минулого року. А якщо для пенсіонера, то рахують пенсію за березень поточного року», – повідомляють у ПФУ. Подати документи на субсидію можна на сайті ПФУ – https://portal.pfu.gov.ua.
Ще одні зміни стосуються апостиля. Мін’юст не переглядав вартість апостиля протягом багатьох років. А від 3 травня замість 51 грн доведеться платити за нього 610 грн – це звичайним українцям, а 1060 грн – юридичним особам. Апостиль ставиться на українські документи, які ви плануєте використовувати за кордоном. При тому йдеться лише про певний перелік документів, наприклад, про нотаріально завірені документи, документи про освіту, свідоцтва тощо. Водночас апостиль не ставиться, наприклад, на паспорт.
Детальніше про ці та інші зміни, до яких варто готуватись найближчим часом, читайте в наступних публікаціях «Київщина 24/7».
Читайте також:Коли ціни дихають у спину: інфляція в Україні зростає швидше за доходи українців
Фото: Київщина 24/7, freepik
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: