Ексклюзив
Як не потрапити у фінансове рабство?

13 Тра, 12:00

122

Під час великої війни в Україні стрімко зростає рівень шахрайства: як не потрапити у фінансове рабство?

Кількість справ про шахрайство в Україні сягла історичного максимуму у 2023 році. За даними Опендатабот, 82,6 тис. кримінальних проваджень за ст. 190 ККУ «Шахрайство» було відкрито у 2023 році. Це найвищий показник за останніх 11 років. Вже на початку 2024 року було встановлено новий антирекорд – майже 8,5 тис. нових справ за цією ж статтею.

 Водночас у нашій країні росте кількість виданих кредитів. Тому вибір правильної фінансової установи для отримання кредиту має вирішальне значення для безпеки ваших фінансів. Як уникнути проблем із «фінансовими шахраями» у майбутньому розповідає «Київщина 24/7».

Востаннє рекорд у справах з шахрайства в Україні був встановлений у 2013 році — тоді кількість нових проваджень сягла 47 142. Після цього цифра йшла на спад аж до початку повномасштабного вторгнення.

Наразі пандемія шахрайства не вщухає: вже у січні 2024 року було зафіксовано новий антирекорд — 8 421 відкритих проваджень. До порівняння, це в 1,4 раза більше правопорушень, ніж у січні 2023 року.

Натомість справ за ст. 190, які доходять до суду, від початку великої війни поменшало. Якщо у 2021 році їх було 34%, то протягом двох останніх років — лише 18%.

Андрій Нєбитов, заступник голови Нацполіції, колишній начальник ГУ Національної поліції в Київській області розповів, що зловмисники не щадять ні волонтерів, ні військових заради власної наживи.

«Кримінальна поліція спільно зі слідчими працює – руйнує найвигадливіші схеми обману та здійснює кримінальне переслідування злочинців. Для цього залучається чималий людський, технічний ресурс. Важливі цифри. Тільки за 4 місяці цього року зареєстровано понад 30 000 шахрайств – на 5 000 більше, ніж за аналогічний період 2023-го. Кількість кримінальних проваджень, у яких особам повідомлено про підозру, за чотири місяці 2024 року сягає понад 8600, – в півтора раза більше, ніж торік. Розслідувано справ – 8279, тоді як у 2023 – 4507», – зазначив Андрій Нєбитов.

Він підкреслив, що знання і дотримання простих правил фінансової безпеки надійно захищають ваші кошти.

Які використовують шахрайські схеми в українських фінансових установах?

  1. Зловмисники викрадають особисту інформацію (наприклад, номери соціального страхування, паспортні дані), щоб відкривати банківські рахунки, подавати заявки на кредити або здійснювати інші шахрайські дії. Наприклад, окремі особи або організовані групи можуть намагатися отримати кредити чи іпотеку, використовуючи неправдиву інформацію або надаючи підроблені документи.
  2. Співробітники фінансових установ можуть брати участь у шахрайських діях, використовуючи своє становище та знання внутрішніх систем. Скажімо, недобросовісні співробітники банку-кредитора беруть позики готівкою, використовуючи ксерокопії, що знаходяться в базі структури.
  3. Шахрайські дії третіх осіб, які мають на руках чужі оригінали документів. Тут два основних варіанти. Або злодій гримується під власника айді/паспорта (або шукає спільника, схожого на людину на фото) для оформлення кредиту. Або вступає в домовленість з кредит-менеджером фінансової установи, щоб той за певну плату закрив очі на відмінності.
  4. Шахрайство з кредитами через Інтернет, коли оформляють мікропозики в мікрофінансових організаціях, де є недостатньо ретельна перевірка позичальників. Це можуть бути напівлегальні, нелегальні приватні кредитори.

На що звернути увагу при виборі фінансової установи? 

 Щоб не потрапити у халепу, фінансисти радять звернути увагу на наступні моменти:

  • Фінансовий заклад повинен мати відповідну ліцензію та входити до системи страхування вкладів. Завдяки цьому ви зможете повернути гроші, які знаходяться на рахунку, навіть у тому випадку, якщо банк став банкрутом або закрився.
  • Варто обирати фінустанову, уникаючи сумнівні контори з мікрокредитування, адже відсотки за їхніми позиками — це фінансовий «зашморг»;
  • розв’язувати питання не тактично (емоційно), а системно: розмір відсоткової ставки дуже часто залежить від терміну погашення кредиту;
  • у разі, якщо кредит потрібен для того, щоб покрити борги за отриманими раніше кредитами («перекредитуватися»), то звернути увагу на прозорість і лояльність умов отримання такого кредиту;
  • обрати кредит, який максимально відповідає потребам і можливостям позичальника, у фінустанови з широкою «лінійкою» кредитних програм з простими та зрозумілими умовами;
  • у разі виникнення фінансових труднощів, позичальникові варто звернутись до банку для напрацювання спільного плану реструктуризації кредитної заборгованості;
  • пошукайте відгуки про роботу вибраної вами фін установи.

Своєю чергою, НБУ перед оформленням кредитного договору рекомендує:

  • порівняти різні пропозиції на ринку та обрати найвигіднішу саме для вас (вибір фінансової установи, правильний математичний розрахунок вартості кредиту, оптимальна пропозиція);
  • з кредитним договором потрібно уважно ознайомитися, з’ясувати всі нюанси й лише тоді підписувати: уважно читайте всі документи, які підписуєте, особливо текст написаний дрібним шрифтом;
  • відповідно до умов договору позичальник має визначені обов’язки та права;
  • для отримання кредиту на розвиток власної справи важливо мати кредитну історію;
  • якщо фінансова установа порушила ваші права, ви маєте право звернутися до НБУ щодо захисту прав споживача фінансових послуг.

Уникнути обману допоможе чорний список кредитних шахраїв України, інформація про які зберігається в мережі на декількох сайтах, спеціальних форумах.

 Авторка: Наталя Толуб

Фото: Freepik

Читайте також: Кібервійна: як проходять російські кібероперації в Україні?

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.