Ексклюзив

31 Сер, 16:47

1834

Під прикриттям війни й деокупаційної відбудови: як влада Бучі відбирає землю під «Садочок дружби», яку віддала під забудову 15 років тому

Чому «Садочок дружби» насправді є не благочинним заходом, а прикриттям рейдерського захоплення, «Київщині 24/7» допомогла розібратися адвокатка Євгенія Ростолопа, голова Адвокатського об’єднання «ПРАВО ЗАХИСТУ».

Днями ми повідомляли про побудову дошкільного закладу під назвою «Садочок дружби». Його зведення планують у межах Меморандуму про встановлення довгострокової взаємодії та координації діяльності, який влада Бучі підписала разом із грузинськими інвесторами під керівництвом Георгія Макарашвілі за участі кращих грузинських архітекторів та інженерів. Проєкт планують реалізувати за кошти спільноти громадян Грузії. Але ділянка землі за адресою вулиця Лісова, 1А, яка видається міською владою під будівництво, давно вже предмет судових тяжб із приводу права користування.

Довготривала історія забудови: ділянка на Лісовій, 1

2007 року міська рада Бучі віддала ТОВ «Комфорт ЛТД» під забудову земельну ділянку загальною площею 2,6855 га за к.н. 3210945300:01:040:0049 для будівництва та обслуговування спортивного тенісного клубу й житлової забудови. Про це було прийнято відповідне рішення 25.10.2007 року № 462–20-У. На зазначеній території в межах здійснення законної господарської діяльності було побудовано декілька багатоповерхових житлових будинків та тенісний клуб.

«У 2015 році ТОВ «Комфорт ЛТД», здійснюючи свою господарську діяльність у межах заявленого та погодженого з Бучанською міською радою цільового використання земельної ділянки, вирішило розділити земельну ділянку на дві частини. А саме — відокремити вже забудовану багатоповерховими житловими будинками та тенісним кортом частинку земельної ділянки площею 0,6743 га від незабудованої частини земельної ділянки площею 2,0112 га. Рішенням Бучанської міської ради № 2374–74–VІ від 30.07.2015 року ініціативу забудовника було підтримано. У результаті чого було утворено дві ділянки: к.н.3210800000:01:040:0115 по вул. Лісова, 1-Б та земельна ділянка к.н. 3210800000:01:040:0116 по вул. Лісова, 1-А з видом використання для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з вбудованим дитячим садком», — пояснює юридичні тонкощі Євгенія.

Таким чином Забудовник понад 13 років сплачував орендну плату за землю, маючи на меті законне право все ж таки закінчити заплановану в межах господарської діяльності забудову. Але ні, обласна прокуратура почала оскаржувати законність дій Бучанської ради та мера Анатолія Федорука щодо розпорядження земельними ділянками в місті Буча. Мова йшла про землі більш, ніж на 890 га. Однією з ділянок, по якій було подано позов прокуратури, була й ділянка ТОВ «Комфорт ЛТД».

Мали право видати — мають право й забрати: безкінечні зміни рішень Бучанської ради

За клопотанням Прокурора Київської області у 2017 році земельна ділянка була арештована. Суд заборонив здійснювати будівництво на ній доти, поки не закінчиться розгляд цієї справи. Забудовник мав трохи часу, та до винесення судової заборони залив фундамент будинку. А потім змушений був зупинити господарську діяльність.  Залучили багато адвокатів, які вели цю справу в суді, і забудовник був вимушений нести й ці витрати.

«Фундамент, який є власністю юридичної особи, ніяк не може бути відділений від землі. Коли ТОВ звертається на оскарження таких незаконних дій — народна депутатка Ольга Василевська-Смаглюк починає тиснути на міністра юстиції, щоб у задоволенні цієї скарги було відмовлено — і досягає свого. Таким чином ця, так би мовити, ласа ділянка на Лісовій, 1А, пройшла всі суди — вони довели, що вона могла бути виділена під забудову. Було також доведено, що Бучанська рада видавала цю землю в законний спосіб. Є дозвільні документи на будівництво. Коли Бучанська рада почала анульовувати ті документи, які раніше видала — вона чинила опір законній господарській діяльності. До того ж цікавим є те, що до 2022 року Бучанська міська рада виступала в суді як відповідач разом із ТОВ «Комфорт ЛТД» і в них була спільна позиція — земельна ділянка передана під забудову законно. Юристом у суді від імені Бучанської ради виступав теперішній її секретар Тарас Шаправський», — коментує судові тяжби Євгенія Ростолопа.

Тож, як можна прослідкувати з хронології подій, позиція Ради щодо забудови цієї ділянки почала мінятися в процесі забудови. Тільки-но у 2020 році змінився склад Бучанської ради й Анатолія Федорука знову (на цій посаді він перебуває з 1998 року) обрано мером міста від ПП «СЛУГА НАРОДУ» — на першій сесії було швидко прийнято рішення про передачу земельної ділянки «Комфорт ЛТД» у постійне користування КП «Бучазеленбуд». Хоча на ній є об’єкт незавершеного будівництва — недобудова багатоповерхового житлового будинку.

«З одного боку, Товариство не могло фізично продовжити будівництво через оскарження прокуратурою дій Бучанської ради щодо передачі цієї землі в оренду. Але орендну плату Товариство продовжувало сплачувати. А з іншого боку, до закінчення розгляду цієї справи — землю навмисно передають у постійне користування «Бучазеленбуд» із відкладальною умовою. Фактично, суди щодо незаконності дій Бучанського ради йдуть досі, але міський голова всіляко намагається фізично забрати землю (яку сам понад 13 років тому передав під забудову) разом із об’єктом незавершеного будівництва», — пояснює юридичні інтриги адвокатка.

2022 рік: нові ідеї старої міської влади щодо забудови ділянки на Лісовій, 1А

На сьогодні є судове рішення, у якому чітко зазначено, що в забудовника був чинний дозвіл на будівництво. Але Бучанська рада й активісти все одно не дають йому здійснювати законну господарську діяльність — 2022-го року знову починаються бої навколо неї вже з новою силою та новими ідеями. Сьогодні міський голова Бучі Анатолій Федорук урочисто заявляє, що міжнародні українські партнери на благочинних засадах зведуть надсучасний дитячий садок у Бучі саме на цій ділянці. Активісти із сусіднього будинку, які раніше наполягали на тому, щоби тут посадило парк КП «Бучазеленбуд», радісно підтримують уже нову ініціативу будівництва міської влади. І це при тому, що від початку будівництва забудовник і так узяв на себе зобов’язання разом із забудовою звести тут дитячий садочок.

«Таким чином на сьогодні йде тиск нібито з благими цілями — «віджим» земельної ділянки в законного забудовника, право господарської діяльності якого на цій землі підтверджено в судовому порядку. Й інтереси такого «віджиму», очевидно, лобіює народна депутатка Ольга Василевська-Смаглюк. Але ж є закон. У нас же правова держава. На яких правових підставах влада хоче забрати собі назад у розпорядження цю ділянку? У рамках закону депутат може посилатися на роботу судових і правоохоронних органів, але жодним чином публічно не тиснути на ці органи, нав’язуючи їм свою суб’єктивну думку. Які повноваження народного депутата надають їй право не поважати рішення судів і особисто вирішувати, який забудовник має право здійснювати господарську діяльність на цій земельній ділянці, а який — ні? Усі депутати міськради, які багато років тому голосували за передачу землі приватному забудовнику під зведення житлового комплексу — просто зараз змінили свою позицію. Тобто сьогодні міська влада Бучі, прикриваючись благими цілями й авторитетом СН, бореться з нібито поганим забудовником, відміняючи своє ж рішення. Чому тоді в пані Василевської-Смаглюк немає претензій до депутатів Бучанської ради, мера Анатолія Федорука та секретаря міськради Тараса Шаправського?», — звертає увагу Євгенія Григорівна.

Виникає й наступне закономірне питання: «Садочок дружби» — звичайно, благородна ініціатива, але чому міська влада вирішила будувати його саме на цій ділянці землі? Невже в Бучі замало території, де можна звести дитсадок у рамках відновлення Київщини за підтримки міжнародних благодійних партнерів? Очевидно, тут є прихований підтекст: цей забудовник є суб’єктом господарської діяльності, шматок землі ласий, і в нього, логічно, є конкуренти.

«Треба називати речі своїми іменами — це рейдерське захоплення земельної ділянки. Законному забудовнику, який захистив своє право на господарську діяльність у судах різних інстанцій, демонстративно показують: ми тут влада — ми вирішимо, хто тут буде будувати, а хто — не буде. А до жодної людини в Україні, яка займається господарською діяльністю, такі принципи застосовувати не можна. Як адвокат, який побачив матеріали цієї справи — я стовідсотково кажу: це рейдерське захоплення майна суб’єкта господарської діяльності під прикриттям побудови дитячого садка. До того ж навіть у містобудівних умовах ТОВ «Комфорт ЛТД» було передбачено будівництво дитсадка — це має бути житловий комплекс із вбудованим дитячим садочком. Але чи цікавить громадських активістів і міську владу саме дитячий садок?», — підсумовує адвокатка.

Усі судові рішення щодо цієї земельної ділянки з 2019 року можна переглянути за наступними посиланнями:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/94040445 , https://reyestr.court.gov.ua/Review/101608811, https://reyestr.court.gov.ua/Review/104847488, https://reyestr.court.gov.ua/Review/105526663.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.