у селі Щасливе відремонтують Дитячу музичну школу

21 Лют, 09:00

2061

Підрядник з російським слідом: у селі Щасливе відремонтують Дитячу музичну школу

Щотижнева рубрика «Вражаюча закупівля» знову змушує нас зупинитись і задуматись над тим, як у системі державних закупівель можуть відбуватись справжні «шоу» наживи та зловживання бюджетними коштами. Сьогодні увагу варто звернути на тендер на капітальний ремонт дитячої музичної школи – проєкт, який сповнений парадоксів і суперечностей: завищені ціни, підрядник, який вже мав досвід проведення ремонтних робіт у цьому ж селі, а його діяльність супроводжується кримінальною справою. У цьому аналізі ми детально розглянемо всі аспекти тендеру та спробуємо з’ясувати чому кошти, призначені для розвитку молоді, потрапляють до рук сумнівних осіб.

12 лютого 2025 року Управління капітального будівництва, житлово-комунального господарства та регіонального розвитку Пристоличної сільської ради провело закупівлю, без використання електронної системи, на капітальний ремонт приміщень Дитячої музичної школи Пристоличної сільської ради по вул. Героїв Майдану, 24 в селі Щасливе Бориспільського району Київської області. Заплатити за роботи планували 1 359 709 грн коштом місцевого бюджету.

Згідно з тендерною документацією планують виконати такі роботи: улаштування плінтусів, розбирання покриттів підлог, знімання дверних полотен, розбирання облицювання стін, розбирання перегородок, улаштування цементної стяжки, улаштування покриттів, перегородок та обшивки стін, установлення підвіконня, ґрунтування стін, фарбування стін. Відремонтувати приміщення Дитячої музичної школи планують не пізніше 31 грудня 2025 року.

Переможець тендера

Компанія, яка обіцяє «нове життя» приміщенням Дитячої музичної школи Пристоличної сільської ради – ТОВ «Ронгбук». Вона була зареєстрована 22 вересня 2015 року у Києві, але у 2024 році змінила реєстрацію на місто Кременчук, Полтавської області. Статутний капітал – 2 541 612 грн. ТОВ «Ронгбук» спеціалізується на будівництві житлових і нежитлових будівель.

Власники та керівники ТОВ «Ронгбук» – Олександр Коваль і Андрій Бондаренко – стали об’єктом пильної уваги. Зокрема, Андрій Бондаренко володіє ще низкою компаній, серед яких, дві ймовірно розташовані на територіях, охоплених бойовими діями у Херсоні та Запоріжжі. Водночас Олександр Коваль очолює ТДВ «Шляхи Полісся», де серед власників досі фігурують громадяни російської федерації. Під час повномасштабного вторгнення росії в Україну це виглядає не просто як недбалість, а як пряма загроза національній безпеці. Кошти українських платників податків у результаті можуть опинитися в руках осіб, які прямо чи опосередковано фінансують державу-агресора.

Попри те, що в ТОВ «Ронгбук» працює всього 18 співробітників, з 2018 року компанія взяла участь у 141 закупівлі на суму 275,67 млн грн. Найбільший замовник, що є предметом нашого аналізу, – Управління капітального будівництва, житлово-комунального господарства та регіонального розвитку Пристоличної сільської ради (31 038 634 грн).

Крім того, кримінальне провадження, що ведеться Бориспільською місцевою прокуратурою, викриває змову між службовими особами Щасливської сільської ради, представниками ТОВ «Ронгбук» та двома іншими компаніями. За матеріалами справи, ці особи уклали низку договорів підряду на капітальний ремонт доріг і тротуарів у селах Щасливе та Проліски, однак існують серйозні сумніви щодо правдивості проєктно-кошторисної та фінансової документації, що свідчить про можливе завищення вартості робіт, що дозволило незаконно присвоїти бюджетні кошти.

Цінова пропозиція

Цемент придбали за 5309 гривень за тонну (тут і далі ціни з ПДВ), хоча в магазині «Пісокбуд» цей же матеріал коштує 3600 гривень. Загалом закупили понад шість тонн і витратили 32 491 гривню, хоча якби купували за ринковими цінами, могли б вкластися у 22 028 гривень. У результаті держава переплатила 10 463 гривні, а націнка сягнула майже 50%.

Фарбу закупили за 182 гривні за кілограм, хоча у «Епіцентрі» її можна придбати за 118 гривень. У результаті за 145 кілограмів фарби сплатили 26 525 гривень, тоді як реальна ринкова вартість склала б 17 252 гривні. Націнка – понад 54%, а зайві витрати перевищили 9 тисяч гривень.

Армовану сітку придбали за 93 гривні за квадратний метр, хоча у тому ж «Епіцентрі» вона коштує 41,30 гривні. Загалом закупили 158 квадратних метрів і витратили 14 765 гривень, хоча насправді могли б обійтися у 6 551 гривню. Переплата – 8 214 гривень, а націнка склала понад 125%.

Та всі ці випадки просто бліднуть на фоні закупівлі клею для шпалер. Його купили за приголомшливими 524 067 гривень за тонну. Для порівняння: у «Епіцентрі» такий самий клей коштує 137 500 гривень за тонну. Загалом закупили трохи більш як 11 кілограмів і сплатили за них 5779 гривень, хоча за ринковими цінами могли б заплатити лише 1516 гривень. Відповідно, націнка склала 281%.

Завершує цей перелік бюджетних «чудес» пісок, який закупили за 757 гривень за кубічний метр, хоча у магазині «IBUD» він коштує 288 гривень. На 17 кубометрів піску витратили 12 927 гривень, хоча за ринковими цінами це коштувало б усього 4914 гривень. Націнка склала 163%, а зайві витрати — майже 8 тисяч гривень.

Висновки

Аналіз цього тендеру показує класичні схеми розкрадання бюджетних коштів під виглядом державних закупівель. Завищені ціни, які в окремих випадках перевищують ринкові у 2-3 рази, не мають жодного економічного обґрунтування. Від цементу до клею для шпалер – кожна позиція в цій закупівлі показує, як на рівному місці зникають десятки тисяч гривень.

Особливе обурення викликає підрядник, який вже має кримінальне минуле, пов’язане з розкраданням бюджетних коштів на будівництві. Та попри відкриті кримінальні справи, ця компанія знову отримує вигідні підряди, що викликає питання не лише до самої тендерної процедури, а й до тих, хто її контролює.

Ще один тривожний сигнал – зв’язок переможця тендеру з компаніями, серед власників яких досі є громадяни країни-агресора. Під час повномасштабного вторгнення росії в Україну це виглядає не просто як недбалість, а як пряма загроза національній безпеці. Кошти українських платників податків у результаті можуть опинитися в руках осіб, які прямо чи опосередковано фінансують державу-агресора.

Авторка: Катерина Чабанюк.

Читайте також: У Києві дитяча лікарня ремонтує басейн за ціною нової клініки

Фото: Prozorro, з відкритих джерел, «Київщина 24/7».

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.