
19 Січ, 09:10
199
Підрядника чекають у суді, а він виграє нові тендери: у Борисполі облаштують нове укриття за 114 мільйонів гривень за завищеними цінами
Коли в країні вже другий рік йде повномасштабна війна, укриття — не забаганка, а необхідність. До прикладу, у 2023 році у Києві облаштували 127 нових споруд цивільного захисту. Наразі у столиці функціонує 4141 укриття.
Проте вже через кілька місяців повномасштабного вторгнення посадовці зрозуміли, що на потребах українців можна заробляти. Тоді з’явились ті самі славнозвісні барабани та інші музичні інструменти, сковорідки за 720 000 грн, овочерізки тощо. На жаль, тенденція продовжується.
Сьогодні у рубриці «Вражаюча закупівля» ми проаналізуємо нове укриття у Борисполі на Київщині.
14 грудня 2023 року в електронній системі публічних закупівель Prozorro з’явився тендер на будівництво захисної споруди цивільного захисту на території парку культури та відпочинку по вул. Київський Шлях, 69-а у Борисполі за 114 077 580 грн. Замовником виступив Департамент регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації.
«Реалізація проєкту дасть змогу забезпечити укриттям відвідувачів ДЮСШ та населення міста, що проживають в районі розміщення укриття це до 900 осіб, адже головна мета сховища це збереження найціннішого що у нас є – людське життя», — такий опис проєкту зазначений у цифровій системі контролю відбудови DREAM.
Отож, торги відбулися 27 грудня 2023 року, а вже 29 грудня було обрано переможця тендеру. Договір уклали 12 січня.
Оплата за роботи буде здійснюватися частинами. 30% від загальної суми підрядник отримає протягом 100 календарних днів після підписання договору, а інші 70% — протягом 100 календарних днів після виконання робіт.
Тендерна документація
Згідно з Тендерною документацією, укриття планують будувати повністю «з нуля». Воно буде інклюзивним, матиме генератор, облаштовані санвузли, душові кабіни — на перший погляд, все необхідне. Проте, як завжди, є одне АЛЕ. Меблі в укритті стандартні: столи, стільці, стелажі для лежання, шафи та лавки. З «розкоші» — дві мікрохвильові печі. Але ж мова йде про укриття за понад 114 мільйонів! А в ньому не передбачено навіть чайника, не кажучи вже про, наприклад, холодильник. «Зручності», як для такої суми, дійсно мінімальні. То куди ж піде решта грошей?
Інша частина Тендерної документації стосується безпосередньо вимог до майбутніх підрядників. Учасник закупівлі ТОВ «АСТОН ЛЮКС» написав звернення до замовника про дискримінаційні умови закупівлі. Згідно з повідомленням, у Додатку 4 до Тендерної документації вимагається довідка у довільній формі про те, що розмір середньорічного отриманого доходу учасника процедури закупівлі за останні 2 календарні роки становить менше ніж 50 % від початкової вартості договорів, укладених цим учасником з замовником та які не завершені на день подання пропозиції такого учасника.
Ця вимога дійсно має дискримінаційний характер та унеможливлює прийняття участі у закупівлі тим підрядникам, які уже мають укладені договори із замовником, але їхній розмір середньорічного отриманого доходу за останні 2 календарні роки становить більше ніж 50 % від початкової вартості договорів, укладених цим учасником з замовником та які не завершені на день подання пропозиції.
Ця вимога була розглянута замовником і задовільнена.
Проте насправді вимоги до учасників аж надто мінімальні. Для того, аби перемогти у торгах, варто лише мати аналогічний досвід, фінансову спроможність і кваліфікованих працівників. Ніяких «європейських» довідок із застосування заходів із захисту довкілля, сертифікатів ДСТУ ISO, актів візуального огляду об’єкта на місці виконання робіт — загалом, нічого з того, що мало б бути у кваліфікаційних вимогах до учасника. Так само немає і ще одного досить важливого пункту: витягу про притягнення чи непритягнення особи до кримінальної відповідальності та наявність чи відсутність судимості.
Переможець тендеру
Єдиним учасником закупівлі і, як наслідок, її переможцем ТОВ «АСТОН ЛЮКС» (це та сама фірма, яка написала скаргу про дискримінаційні вимоги у Тендерній документації). Компанія запропонувала виконати роботи за 113 132 709,07 грн.
ТОВ «АСТОН ЛЮКС» було зареєстроване 12 грудня 2016 року у Києві Олегом Цоланом. Наразі це єдина компанія, якою керує Олег Іванович. З початку 2023 року компанія перемогла у 4 тендерних аукціонах загальною вартістю майже 29 млн грн. Загалом, за всі 7 років існування ТОВ «АСТОН ЛЮКС» стало переможцем у 55 закупівлях на суму 433,31 млн грн.
Паралельно з участю у чергових тендерах і початком нових будівельних проєктів, компанія проходить обвинувачуваним у кримінальному провадженні № 42023112100000082, останнє слухання за яким проводилось 10 серпня 2023 року.
Тоді слідство встановило, що заступник Студениківської сільської ради, імовірно за попередньою змовою з головним спеціалістом відділу житлово-комунального господарства, інвестицій та соціально-економічного розвитку, архітектури та будівництва Студениківської сільської ради, зловживаючи службовим становищем, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для себе чи іншої фізичної або юридичної особи, забезпечили укладання договору з ТОВ «Астон Люкс», щодо капітального ремонту підвального приміщення під укриття при Пристромській гімназії у Борисполі. Роботи, які зазначені в технічній специфікації до вищевказаного договору, фактично були виконані не в повному обсязі.
Суддя доручив слідчим провести огляд об’єкта протягом місяця, проте інших слухань по справі ще не було.
Якщо повернутись на кілька років назад, у 2021, зможемо побачити ТОВ «АСТОН ЛЮКС» як фігуранта ще одного кримінального провадження № 42021101070000037, за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України (шахрайство, вчинене у великих розмірах). Тоді на майно нашого переможця тендеру, ТОВ «Будінжиніринг Інвест» та ТОВ «Алків-С» було накладено арешт, адже вони проходили по справі як співучасники. Участь ТОВ «АСТОН ЛЮКС» у злочині не була доведена.
Звісно, недобросовісний підрядник і за сумісництвом фігурант двох кримінальних проваджень за останні 3 роки повністю підходить під кваліфікаційні критерії до учасника закупівлі, адже вони настільки «лояльні», що тендер на 114 млн грн може виграти будь-хто.
Цінова пропозиція
Настінну вішалку на 6 гачків 800х200 мм закупили за ціною 2 022,73 грн за штуку. Таких вішалок для укриття потрібно 134. Насправді ж, в Епіцентрі вони коштують 825 грн за штуку. Таким чином, ціна завищена на 60%. За всі такі вішалки могли б заплатити 110 550 грн, замість заявлених 271 045,82 грн.
Також важливо зазначити, що вішалки саме такого розміру є чи не найдорожчими в асортименті. Трохи менші (480 мм) у тому ж Епіцентрі можна придбати від 70 грн і зекономити трохи бюджетних коштів для ЗСУ (261 665 грн).
Наступний лот — урна для сміття за 2 823,33 грн. Така ж урна в Епіцентрі коштує усього-на-всього 868 грн. Загалом, таких урн закупили 12, тобто за усі заплатили 33 879, 96 грн, хоча могли б — 10 416 грн. Націнка складає 70%.
Проте націнка є не тільки на меблях та устаткуванні. Наприклад, автоматичний вимикач Hager HND401U, який, до речі, знятий з продажу у більшості магазинів, на сайтах коштує 25 048 грн, а закупили його за ціною 29 911 грн. Таким чином, націнка складає 17%.
Отож, скільки може коштувати все обладнання загалом за реальними цінами — порахувати дуже складно. Звісно, не всі товари мають націнку, проте в усіх товарів є дешевші аналоги, які нічим не поступаються якості дорогим. Також зависока ціна інколи є цілком реальною через нестандартні розміри (як у випадку з вішалками).
Звернення до Держаудитслужби
Увагу на цей тендер звернули і українці. 14 грудня 2023 року Сергій Сергійович звернувся до Держаудитслужби з проханням припинити недоречне витрачання коштів під час війни:
«Корупційна закупівля. Неефективне витрачання бюджетних коштів. Несвоєчасна, недоречна закупівля», — зазначив він.
Відповідь Держаудитслужби очікується.
Висновок
Укриття досі є цілком реальним способом «відмивання» і розкрадання коштів. За тендерами на ремонт або будівництво споруд цивільного захисту, як і раніше, стежать не дуже активно. От і маємо, при стандартній вартості подібних робіт близько 40 млн грн, їх виконає підрядник (якого судять через будівництво схожого укриття) за 114 млн грн.
Читайте також: Школу у Крюківщині не можуть добудувати вже сьомий рік: коштів не вистачає, а ціни завищенні, зате підрядник із впливовими зв’язками
Фото з відкритих джерел
Авторка: Софія Афоніна
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: